Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Per William Petersen Tartu Kunstimajas

Tartu Kunstimaja pressiteade

Per William Petersen Tartu Kunstimajas. Foto: Per William Petersen

30. august 2021 / Reedel, 3. septembril kell 17 avatakse Tartu Kunstimaja suures saalis skulptori ja maalia Per William Peterseni isikunäitus "Naine kasukas. Valitud teosed 1995–2020", mille kuraator ja kujundaja on Madis Liplap. Avamisel esitletakse ka samanimelist mahukat trükist.

Kunstiajaloolane Peeter Talvistu on kirjutanud: "Kuigi Per William Petersen on sündinud Taanis, saab teda praeguseks hetkeks täiesti kindlalt pidada Taani-Eesti kunstnikuks. Tartus veedetud rohkem kui viieteist aasta jooksul on ta saanud osaks kohalikust kunstielust. Tema isikupärane käekiri on publikule tuttav ning samas on ta suutnud selgelt leida oma niši. Peterseni absurdi ja huumorit täis teosed on kõrgesti hinnatud ning ema geomeetrilist stiili, patinataolist viimistlust ja kapriisset huumorimeelt nähakse millegi põhimõtteliselt Peterseni-laadsena."

Kunstist ja kunstiajaloolane Kaire Nurk lisab: "Peterseni teadlikult ette võetud elu-mastaapi eksperiment – vahetada kindlaid mälumustreid täis keskkond läbinisti ootamatustele avatud uue keskkonnaga – on sügavalt intrigeeriv. Tema teosed tekitavad alati kerge nõksatuse, alati on tundlikult midagi puudutatud inimeses ja tema olemises. Tema looming muutub ühtlasi üllatuste ja emotsiooniderohkeks rännakuks inimhinge."

Raamat "Naine kasukas. Valitud teosed 1995–2020“ koondab Peterseni viimase kahekümne viie aasta loomingu ning kunstniku mõtted elust ja loomingust. Lisaks on raamatus mahukas intervjuu ning Kaire Nurga artikkel. Raamatu on eesti, inglise ja taani keeles.

Per William Petersen on 1955. aastal Taanis sündinud ja Tartus elav skulptor, maalija ja graafiline disainer. Ta on Eesti Kunstnike Liidu, Eesti Kujurite Ühenduse, Tartu Kunstnike Liidu ja Taani Skulptorite Liidu liige. Tegu on tema esimese isikunäitusega Tartu Kunstimajas.

Tänud: Tartu Kunstnike Liit, Eesti Kultuurkapital, Taani Kultuuri Instituut, Peeter Talvistu, Kaire Nurk ja Tanel Asmer.

Manuses: Naine kasukas. Autoritehnika. 2020. 100 × 37 × 28

Näitus on avatud 3. oktoobrini.


Lisainfo:
Tanel Asmer
Tartu Kunstimaja produtsent
produtsent@kunstimaja.ee
5562 1192

www.kunstimaja.ee
facebook.com/kunstimaja
Tartu Kunstimaja (Vanemuise 26) on avatud K–E 12.00–18.00. Näitused on tasuta.
Tartu Kunstimaja näitusetegevust toetavad Tartu Linnavalitsus ja Eesti Kultuurkapital.

Viimati muudetud 30.08.2021