Размер текста

Междустрочие

Контрастность

Placeholder Placeholder
Background image
Для слабовидящих

Küsimus

Küsimus

Valdkond: linnapuhastus
Teema: Kesk tn kergliiklustee hooldus

Tere!

Tähe tänava kesklinnapoolses otsas on kõnni- ja kergliiklustee soolatud ja seetõttu ei ole seal mingit probleemi sõita. Aitäh, siiralt!

Tähe tänavalt suunatakse enne Päeva tänavat ratturid üle tee ja ma ei tea, kas ratturid on mõeldud siis sealt selle õueala kaudu Kesk tänavale saama või mitte, aga igatahes sealt õuealalt alates algab üks rist ja viletsus ratturitele. Samas Kesk tänavat olete ise siin küsimuste rubriigis sügisel palunud kasutada Tähe tänava asemel rattaga sõitmiseks.

Saan aru, et kergliiklusteede hoolduseks on ette nähtud 8 tundi peale lumesaju lõppu. Täna pole lund sadanud, aga Kesk tänava kergliiklusteel oli hommikul kell 9 võimatu liigelda ja õhtul kell 17 ehk 8 tundi hiljem oli seis täpselt sama. Kogu tänava pikkuses katab kergliiklusteed mõlemas sõidusuunas lahtine lumi ja kui ka sahk midagi justkui teinud on, siis selles vähemalt 5+ cm paksus lumes, mis ikka teed katab, ei ole võimalik sõita. Ka minu naelrehvidega jalgratas kaotab juhitavuse, kuna lahtisel lumel sõites ei ole lihtsalt ratastel ja naeltel millegi külge haakuda. Mingit kinni sõtkutud lund seal ei ole, et peaks ootama sulailma tee hooldamiseks.

Lisaks, kuna samasugune lahtine lumi katab ka Kesk tänava autoteed, siis on tegelikult raske eristada, kus on jalgrattatee ja kus juba autotee - kõrgemat kõnniteeserva ei ole näha. Võib ju üritada sõita puude ligi, et siis on kindlasti rattatee, kuid eelpool kirjeldatud lahtine lumi kahjuks ei võimalda manööverdada ümber keskel liikuvate jalakäijate ja nende koerte ja hea, kui üldse selles lumes püsti püsid.

Samuti Kesk tänavaga ristuvad teed (v.a Sõbra ja Vaba, sest need on soolatud) on kaetud samasuguse lahtise lumega ja kuna neilt on autod pööranud risti-rästi eest läbi, on lumevallid ka kaheksasse erinevasse ilmakaarde, mis tähendab, et igal Kesk tänavaga ristuval teel tuleb loota, et autojuhid on mõistlikud ja ootavad, kuni rattur sealt üle kakerdab, kuna nendes ristmikes on ratta juhitavus samuti kehv ja haakumise puudumise tõttu on libisemine kerge juhtuma.

Kui olete kunagi sõitnud pinnaseteel rattaga läbi liivaste kohtade, siis ehk mõistate, millest jutt on. Kui ei, siis palun püüdke mõista, et praegune Kesk tänava seisukord ei ole aktsepteeritav ning kuna tänav on pikk, on vaja midagi praeguses hoolduses muuta. Pool talve on veel ees.

Esitaja: K. K.
Esitatud: 19.01.2021

Vastus

Tere

Suur tänu, et Te Tartus toimuvale tähelepanu juhite.
Teed ja tee toimimiseks vajalikud rajatised tuleb hoida korras viisil, et need vastaksid nõuetele ning tagatud oleksid tingimused ohutuks liiklemiseks. Näiteks üldjuhul vastavad linnas olevad kõrvaltänavad seisunditasemele 2 ning haardeteguri tagamiseks peab lumetõrje olema tehtud vähemalt 12 tunni jooksul ja libedusetõrje 8 tunni jooksul. Praktika on selline, et hooldusega alustatakse kas ennetavalt (libeduse puhul), kui ollakse kindlad libeduse tulekus või kohe, kui libedus hakkab tekkima või on tekkinud. Tänava hooldustsükli aega lumetõrjel arvestatakse lumesaju või tuisu algusest. Hooldustsükli aja lõpuks peab olema tee hooldatud, see tähendab, et tee nõutav seisund peab olema tagatud. Töö jätkub nii mitu tsüklit, kui lumesadu kestab.

Teatavasti põhineb kloriidide toime lume- ja jäävaba teekatte saavutamiseks sellel, et autorattad hõõruvad ja segavad teele kantud kloriidid lumega. Tekkinud soola-lume segu ei külmu temperatuuridel kuni -18 kraadi ja seega ei lase autoratastel lund jääks pressida ja võimaldab selle hooldustsükli jooksul teelt täielikult eemaldada. Selleks, et kloriidid jõuaks liikluse toimel mõjuma hakata, on isegi ette nähtud tehnoloogiliselt toimimisaeg sõltuvalt liiklussagedusest kuni pool tundi. Kuna kergliiklusteedel autoliiklust pole ja kergliiklejatest kloriidide segamiseks ei piisa (rääkimata soolakahjustustega jalanõudest), ei hakkaks kloriidid toimima ja pigem vastupidi, külmema ilma korral võib lumme visatud sool seal lahustudes ja koha peal sõtkutud jälgedes lahjenedes külmuda ning põhjustada hoopis jäätumist. Jääkonarliku tee tekkimisel oleks seda äärmiselt ebameeldiv kasutada ja keeruline hooldada.

Hooldusfirmale edastati teade ja Kesk tänavat hooldav Eesti Keskkonnateenused AS on valmis talihooldetööde teemal tekkivaid küsimusi operatiivselt 7/24 lahendama meistri telefonil 503 6046, tartu@keskkonnateenused.ee.
Suur tänu veelkord, et kõnniteede hooldusega seonduvale tähelepanu juhtisite.

Lugupidamisega

Vastaja: Kaimar Kütt
linnamajanduse osakond
haljastus- ja puhastusteenistus
linnapuhastuse peaspetsialist
kaimar.kutt@tartu.ee
Vastatud: 12.02.2021