Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Renoveerimisest huvitatud annelinlased unistasid oma maja tulevikust

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Arutelu Foto: Tiina Pitk

19. september 2022 / 17. septembril toimus Annelinn+ ehk oPEN Lab projekti raames töötuba, milles osalesid projekti toel oma maja renoveerimisest huvitatud kortermajade ühistujuhid ja elanikud. Töötoa eesmärgiks oli ühiselt arutleda erinevate renoveerimisega seotud lahenduste üle ja kuulata ka naabrite mõtteid ning arvamusi. Üritusest võttis osa ligi 50 kohalikku elanikku.

Arutelu oli üles seatud „maailmakohviku“ meetodil, mille kohaselt arutati igas lauas üht kindlat renoveerimisega seotud teemat: fassaad ja rõdud, keldrid, trepikojad, ventilatsioon ja küte ning maja ümbrus. Kohalolijatel oli võimalik pakkuda nii enda lahendusi kui tutvuda olemasolevatega, sealjuures olid oodatud ka kõiksugused lennukad või vähem levinud lahendused ja ideed. Laudkondade arutelusid juhtisid Annelinn+ projektimeeskonna eksperdid Tartu linnavalitsusest, TalTechist, Tartu Regiooni Energiaagentuurist ja Balti Uuringute Instituudist.

Laudkondade aruteludest selgus, et elanikel on hea arusaam oma maja praegustest puudujääkidest ning selge soov investeerida oma elukeskkonna parandamisse. Elanikele on oluline, et rõdud jääksid ka renoveerimise järgselt kohaks, kus saab viibida värskes õhus, ja et fassaad oleks kaunis ja lihtne hooldada. Keldriboksid võiksid olla ühetaolised, uued, valgustatud ja lukustatud ning keldrisse võiks pääseda otse tuulekojast. 

Elanikud soovivad muuta oma majad mugavamaks. Näiteks sooviti teada, kas olemasolevaid lifte oleks võimalik laiendada ja panna nad peatuma korrusel, mitte korruste vahepeal. Ka säästlik valgustus trepikojas ning turvalised välisuksed leidsid heakskiitu. 

Kuna kuumalainete ajal kipuvad paljud korterid minema talumatult kuumaks arutati ka erinevaid tuulutuse ja temperatuuri kontrollimise lahendusi. Maja ümbrusesse soovitakse rohkem pinke ja korras kõnniteid, samuti unistab iga maja kas turvalisest prügimajast või süvamahutitest. Arutelude detailsemat kokkuvõtet saab lugeda siit.

Töötoa järgselt on elanikel võimalus veel saata oma ideid ja mõtteid meiliaadressile [email protected] ning arutleda oma ühistu ja naabritega, milliseid renoveerimise lahendusi nad oma kortermajale sooviksid.  

Viimati muudetud 05.10.2022