Koerte ja kasside pidamine
Koerte ja kasside pidamisel tuleb järgida loomakaitseseadust, Põllumajandusministri määrust „Lemmikloomade pidamise nõuded“ ning Tartu linna koerte ja kasside pidamise eeskirja
Loomakaitseseadus reguleerib loomade kaitset inimese sellise tegevuse või tegevusetuse eest, mis ohustab või võib ohustada loomade tervist või heaolu. Seaduse ja selle alusel kehtestatud nõuete täitmist kontrollib Veterinaar- ja Toiduamet.
Koerte ja kasside pidamise eeskiri näeb eelkõige ette loomapidaja kohustused ja kaaslinlaste õigused. Järelevalvet teevad Tartu Linnavalitsuse järelevalveosakonna ametnikud.
Koera või kassi pidamisel on loomapidaja kohustatud:
- tagama koera või kassi järelevalve, kui viibitakse eramaal või avalikus kohas;
- tagama, et koer või kass ei pääseks järelevalveta enda krundilt välja;
- koristama koheselt koera või kassi väljaheited;
- tagama, et koera või kassi pidamine ja koera või kassi käitumine ei rikuks avalikku korda, ei häiriks ega seaks ohtu teisi inimesi ja loomi;
- lõastama koera teise isiku omandis oleval kinnisasjal (sh avalikus kohas) liikudes, kui omanikuga ei ole kokku lepitud teisiti. Lõastatud ei pea olema koer selleks spetsiaalselt ehitatud koerapargis, teenistuskoer teenistusülesande täitmisel ja jahikoer jahipidamise ajal.
- kiibistama koera ja kassi. Loomi saab Tartus kiibistada loomaarstide juures;
- registreerima koera Eesti Väikeloomaarstide Seltsi Eesti lemmikloomaregistris. Loomi saab Tartus registreerida loomaarstide juures.
Lemmiklooma omanikud peavad täitma kehtestatud nõudeid ja tagama looma heaolu. Seejuures on loomapidamisel kohustuslik arvestada ka naabrite õigustega. Loomapidamine ei tohi naabreid ülemäära häirida.
Surnud lemmiklooma võib matta oma või omaniku nõusolekul ka teisele isikule kuuluvale kinnistule. Korjust varjupaika ära andes tuleb omanikul tasuda kremeerimise eest. Lemmikloomade tuhastamise teenuse kohta saab teavet veebilehelt www.lemmikloomadekrematoorium.ee.
Koerte ja kasside kiibistamine
Koerte ja kasside kiibistamine on Tartu linnas kohustuslik.
Kiibistamine ja registreerimine võimaldab loomi kergemini identifitseerida ja omanikel oma kadumaläinud lemmik kiiremini üles leida. Muude lemmikloomade kiibistamine ja registreerimine ei ole kohustuslik, küll aga soovitatav.
Marutaud ja selle vastu vaktsineerimine
Tartu koduta loomade varjupaik
Tartu koduta loomade varjupaik asub Raadil, aadressil Roosi 91k. Varjupaiga telefonil 5333 9272 või 15 400 saab teatada hulkuvatest või vigastatud loomadest, samuti linna avalikust ruumist leitud surnud loomadest.
Metsloomade ja -lindudega seotud hädajuhtumitest saab teada anda riigiinfo telefonile 1247.
Täpsema info leiab loomade varjupaiga kodulehelt.
Koerte jalutusväljakud ja väljaheidete kastid
Koerte jalutusväljakute, väljaheidete kastide ja loomade varjupaiga asukohad kaardil
Tartu linna on rajatud 4 koerte jalutusväljakut:
Sõpruse koerteväljaku pindala on 1493 m², millest on väikestele koertele eraldatud 464 m² ning suurtele koertele 1029 m² suurune ala. Mõlemal platsil on koertele kaks koeraspordiala agility treeningelementi;
Tähtvere pargis asuval koerteväljakul on samuti eraldi jooksualad väikestele (575 m²) ja suurtele koertele (973 m²). Mõlemale alale on paigaldatud koeraspordiala agility treeningelemendid;
Mõisavahe koerteväljakul on väikestele koertele eraldatud 615 m² ja suurtele koertele 1000 m². Koerteväljakule on loodud treeningrada erinevate treeningelementidega.
Ujula 120 asuval väljakul on koertele tegutsemiseks kaevamiskastid, põhupakkidest ronimismäed, tasakaalupalgid ja hüppamiskivid. Suurtele koertele on ligi 1000-ruutmeetrine ala ja väikestele 600 ruutmeetrit.
Kõik väljakud on varustatud infostendiga, kus on kirjas koerteväljaku kasutamise reeglid. Treeningelementide juurest leiab nende kasutamise õpetused. Väljakul olevad treeningvahendid on kirjeldatud kaardil väljaku ikoonile klikkides.
Koerteväljakute kasutamine on kõigile soovijatele tasuta, aedikud on ööpäevaringselt avatud ning pimedal ajal valgustatud. Linn tagab koerteväljakute regulaarse hoolduse ning prügiveo.