Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Kaubandustegevuse registreerimine

Siit leiate infot asjaajamise, toetus- ja arendusvõimaluste ning ettevõtluskeskkonna kohta.

Ettevõtluse arengu osakond
Küüni 5 II korrus, 51004 Tartu
736 1192
 

Kaubandustegevuse registreerimine

2014. aasta 1. juulil jõustus majandustegevuse seadustiku üldosa seadus (edaspidi MsüS), mis tõi kaasa muudatusi ka paljudes teistes eriseadustes (nt kaubandustegevuse seadus, alkoholiseadus, tubakaseadus, turismiseadus jne).

Kaubandustegevuse seaduse järgi ei tehta enam majandustegevuse registreeringuid ning pole vaja esitada ka majandustegevusteadet. Kui eriseaduse järgi peab teatud kaupade müügiks majandustegevusteate esitama, siis tuleb nimetatud teade esitada vastava eriseaduse alusel. Sellised eriseadused on alkoholiseadus, tubakaseadus, biotsiidiseadus (biotsiidi hulgimüük), rahva tervise seadus (hambavalgendustoodete hulgimüük). Kehtima jääb ka toiduseadusest tulenev teavitamise ja tunnustamise kohustus.  

Majandustegevusteade kaubanduses

Alkoholi ja tubakatoodete müümiseks peab majandustegevusteate esitama järgmistel tegevusaladel:

  • jaekaubandus,

  • hulgikaubandus,

  • toitlustamine.

Teatamiskohustuse saab täita Eesti teabevärava eesti.ee (teenuse kasutamine nõuab autentimist ID-kaardi, Mobiil-ID või internetipanga kaudu) või notari kaudu. Kohalikud omavalitsused majandustegevusteateid enam ei menetle.

Teiste kaupadega kauplemisel, teenuste pakkumisel (nt majutusteenuse) ja kaubanduse korraldajana tegutsemisel ei nõuta enam registreeringut ega majandustegevusteate esitamist. Turismiseaduse järgi on majutusteenuse osutamine vaba majandustegevus, kuid kõik, kes kauplevad alkohoolsete jookidega majutusruumis või vastuvõtus, peavad tulenevalt alkoholiseadusest esitama teate alkohoolse joogiga kauplemise kohta toitlustuse alal.

Kauplejad, kes tegutsesid siiani MTR-i registreeringu alusel, kuid kellele kehtib majandustegevusteate esitamise kohustus, ei pea esitama uut teadet ka pärast 1. juulit, sest registreeringuga MTR-is loetakse majandustegevusteade esitatuks.

Juurdepääs registriandmetele

Juurdepääs majandustegevuse registri andmetele, millele ei ole seadusega kehtestatud juurdepääsupiiranguid, on registri veebilehel mtr.mkm.ee.

Täiendav info:

Ene Palu
tel 736 1198
e-post [email protected]
 

Kerly Kirsipuu
tel 736 1195
e-post [email protected]

 

 

Viimati muudetud 05.01.2023