Abihoonete püstitamine
Sisekliima tagamiseta abihooned
Kui soovitakse püstitada elamu teenindamiseks vajalikku abihoonet, mille ehitisealune pind on 20–60 m2 ja kõrgus kuni 5 m (nt kuur, garaaž, panipaik, saun jms), on vajalik esitada kohalikule omavalitsusele ehitusteatis ja ehitusprojekt.
Ehitusteatise menetlus on riigilõivuvaba.
Sisekliima tagamiseta hoone/varjualuse püstitamiseks soovitame ehitusprojekti dokumentatsiooni koostamisel juhinduda järgmisest.
- Tiitellehele märkida:
- objekti aadress,
- soovitud tegevus,
- ehitusprojekti koostaja nimi ja allkiri,
- projekti koostamise kuupäev.
-
Sisukord ja jooniste loetelu.
- Seletuskirjale märkida:
- hoone asukohakirjeldus,
- juurdepääsud,
- kasutatavad ehitusmaterjalid ning tööde kirjeldus,
- seletuskiri peab sisaldama asjakohast ja vajalikku infot,
- seletuskirja lõppu lisada koostaja nimi, allkiri ja kuupäev,
- seletuskirja lehed nummerdada.
- Hoone asukohaga asendiplaan (1:500 või 1:1000), millele märkida püstitatava hoone asukoht.
- Lisada juurde hoone mõõdud ja kaugused krundipiiridest ja teistest hoonetest (ka naaberkrundi hoonetest).
- Vajadusel näidata katendid, haljastus, piirdeaiad ja juurdepääsude asukohad.
- Ehitusprojekt peab sisaldama uusehitise ja ehitusalust pinda suurendavate juurdeehitiste puhul asendiplaani topo-geodeetilisel alusplaanil täpsusastmega 1:500. Geodeetiline alusplaan peab olema registreeritud Tartu linna geoarhiivis.
- Juhul, kui ehitustegevusega ei kaasne kommunikatsioonide ehitamist, olemasolevate kommunikatsioonidega ristumist, abihoone ehitatakse krundi sügavusse, ehitustöödega ei kaasne maapinna kõrguste muutmist vms, võib ehitusprojekti vormistada olemasolevale krundiplaanile (võib kasutada ka Maa-ameti ortofotot).
- Vajalikud joonised, nt asendiplaan, korruste põhiplaanid, lõige ja vaated.
- Joonistele lisada juurde vajalikud mõõdud.
- Jooniste kirjanurka lisada joonise koostaja nimi, allkiri, kuupäev, joonise nimetus, objekti aadress.
- Soovi korral võib lisada fotosid olemasolevast olukorrast.
Vajadusel kaasab arhitektuuri ja ehituse osakond ise menetlusse kaasomanikud, korteriühistu juhatuse, naabrid jt puudutatud isikud.
Vastavalt ehitusseadustiku § 37 võib ehitusteatise alusel ehitist ehitada kahe aasta jooksul ehitusteatise esitamisest või täiendavate nõuete esitamisest või ehitusprojekti heakskiitmisest arvates. Peale ehitustööde lõppu esitada arhitektuuri ja ehituse osakonna järelevalveteenistusele www.ehr.ee kaudu kasutusteatis.
Vastavalt ehitusseadustiku § 45 kehtib ehitusluba viis aastat. Kui ehitamisega on alustatud, siis kehtib ehitusluba kuni seitse aastat ehitusloa kehtima hakkamisest. Ehitamise alustamise päevaks loetakse esimene ehitusprojektile vastavate tööde tegemise päev. Peale ehitustööde lõppu esitada arhitektuuri ja ehituse osakonna järelevalveteenistusele www.ehr.ee kaudu.
Sisekliima tagamisega abihooned
20–60 m2 ehitisealuse pindalaga (nt saun) abihoone püstitamiseks koostatud ehitusprojekt peab vastama majandus- ja taristuministeeriumi määrusele nr 97 „Nõuded ehitusprojektile” ning eelnevat vormistamise juhendit ei ole tarvis järgida.
Taotluste vastuvõtt
Kogu dokumentatsioon tuleb esitada digiallkirjastatult riiklikku ehitisregistrisse (dokumentide esitamiseks tuleb eelnevalt sisse logida ID-kaardiga).
Kinnituskirja näidis õige failinimega