Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

UNESCO kirjanduslinn

Tartu on ainulaadse kultuurieluga linn. Siin on suurepärane keskkond nii professionaalse, rahva- kui ka alternatiivkultuuri tegijatele. Siin on põnevad muuseumid, mitmekesise repertuaariga teatrid ja kontserdisaalid. Aasta ringi toimub erilisi elamusi pakkuvaid festivale. Tartu spordielu kuulsuski ulatub Eesti piiridest väljapoole tänu Tartust pärit sporditippudele ja suurtele spordiüritustele.

Kultuuriosakond
Raekoja plats 12,  51004 Tartu
736 1360
 

UNESCO kirjanduslinn

Alates 2015. aastast kuulub Tartu kirjanduslinnana UNESCO loovlinnade võrgustikku. Kirjanduslinnade hulgas on veel Bagdad, Barcelona, Dublin, Dunedin, Edinburgh, Granada, Heidelberg, Iowa, Kraków, Ljubljana, Lviv, Melbourne, Montevideo, Norwich, Nottingham, Óbidos, Praha, Reykjavík, Uljanovsk, Utrecht, Québec, Seattle, Manchester, Milaano, Lillehammer, Durban, Bucheon. Kirjanduslinna tegevusi koordineerib Tartus Eesti Kirjanduse Selts, kelle üks koostööpartnereid on linna kultuuriosakond.

Alates tiitli saamisest on Tartu pannu suuremat rõhku laste ja noorte lugemishuvi suurendamisele, mis oli üks peamine eesmärk UNESCO loovlinnade võrgustikku kandideerimisel. Linn annab välja iga-aastast lastekirjanduse auhinda, kinkides võiduraamatu kõigile eakohastele õpilastele,  toetab koolides kirjandusürituste korraldamist ning koolitab regulaarselt lasteaiaõpetajaid väärt lastekirjanduse ja ajakohase lugemismetoodika teemal. 2017. aastast toimub Eesti Kirjanduse Seltsi eestvedamisel Tartu laste- ja noortekirjanduse festival, mille idee on tuua erinevas eas lapsi põnevate ettevõtmiste kaudu kirjandusele ja sõnakunstile lähemale.

Tartu on investeerinud kirjanduslinna esinduskeskuse Tartu Kirjanduse Maja renoveerimisse, leidnud endale linnakirjaniku, koolitab kirjanduslinna giide ning on hoogustanud rahvusvahelist koostööd. 2017. aastast töötab residentuur Tartust huvitatud kirjanikele välismaalt.

Üks teejuht kirjandusliku Tartu paikadesse on eesti- ja ingliskeelne kaart, kust muuhulgas leiab ka Tartu-teemalise lugemissoovituse.

Tartu linnakirjanikud

Linnakirjaniku stipendiumi antakse alates 2017. aastast. See on üks Tartu tegevustest UNESCO rahvusvahelise kirjanduslinnana. Aastane Tartu linnakirjaniku stipendium antakse välja ilukirjanduse või publitsistikaga tegelevale kirjanikule, kes elavdab Tartu kirjanduselu ja aitab kujundada linna mainet rahvusvaheliselt tuntud kirjandussõbraliku linnana.

Carolina Pihelgas
Carolina Pihelgas

Kirjanduslinn soovitab

Rohkem või vähem tuntud inimesed jagavad kord kuus oma hiljutist lugemiselamust ja soovitavad raamatut ka teistele

Valdur Mikita. Foto: Mana Kaasik
Valdur Mikita. Foto: Mana Kaasik

Vaata veel

Viimati muudetud 31.03.2020