Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
-16°

Huvi- ja vaatamisväärsused

Põline ülikooli- ja kultuurilinn Tartu asub Emajõe kallastel. Tartust võib leida nii seiklusi, romantikat kui ka lihtsalt hetki mõnusaks äraolemiseks. Omanäolised kohvikud ja baarid, tudengite nooruslik melu ja professorite akadeemilisus, palju üritusi igale maitsele - see kõik kokku ongi Tartu!

Tartu külastuskeskus

+372 744 2111
info@visittartu.com

Raekoja 1A, 50089 Tartu

Heade mõtete linn kutsub külla!

Tartu on Lõuna-Eestis asuv ainulaadne ülikooli- ja kultuurilinn, suuruselt teine Eestis. Tartus toimub aasta ringi kultuurisündmusi, mille pärast tasub teekond siia ette võtta. Tartu vanalinnast leiab aga imelisi arhitektuuri stiilinäiteid alates keskajast kuni tänapäevase moodsa arhitektuurini. Tartu on nooruslik ja turvaline linn ning sobib oma kompaktsuses suurepäraselt lastega reisivatele peredele.

Kultuur

Tartu kui kultuurilinna arengut on kahtlemata mõjutanud Tartu Ülikool (asutatud aastal 1632). Tudengilinnale omaselt sünnivad Tartus head mõtted, mida on tajuda nii boheemlaslikus õhustikus, omanäolises tänavakunstis kui ka eripärastes puitarhitektuuriga linnaosades. Boheemlasliku hõnguga Supilinn asub kesklinna vahetus läheduses ja seda on mugav külastada jalgsi, jalgrattal või miks mitte ka tõukerattal. Niisamuti peidab endas kohalikku kultuurihõngu Karlova, kus asuvad omanäolised hubased kohvikud ning loomeettevõtjaid koondav loomekeskus Aparaaditehas. Eriilmelisi kultuurisündmusi jagub Tartus aga igasse aastaaega ja igale maitsele.

Kunst

Tänavakunsti huvilistel tasub ette võtta jalutuskäik Tartu Pseudo Toursiga. Traditsioonilisemaid kunstielamusi pakuvad aga Tartu Kunstimuuseum ning linna kunstigaleriid. Kunsti saab nautida ka tänavakunstifestivalil Stencibility või kunstifestivalil ART IST KUKU NU UT.

Teater

Tartu kultuurielu üks alustalasid on vaieldamatult teater Vanemuine, kus on kõrvuti esindatud kolm žanri: draama, tants ja muusika. Siin etenduvad näiteks „Ooperifantoom“, „Carmen“, „Meister ja Margarita“ ning „Mamma Mia!“. Lisaks Vanemuisele tegutseb Tartus ka väiksemaid teatreid, näiteks Tartu Uus Teater oskab üllatada oma loomingujulgusega, Teatri Kodu aga lahutab lastest teatrisõprade meelt.

MUUSEUMID

Tartu on tuntud oma arvukate muuseumide poolest. Siin leidub uudistamist igas vanuses ja erinevate huvidega külastajaile. Näiteks tasub külastada ajaloolises Toomkirikus tegutsevat Tartu Ülikooli muuseumi  või tähetorni, linnamuuseumi, kohalikku A. Le Coq õllemuuseumi.  Muuseumidest suurejoonelisim on aga Eesti Rahva Muuseum, mis annab ülevaate Eesti ja teiste soome-ugri rahvaste igapäevaelust, kultuurist ning elu-olust. Muuseumis on kasutusel külastaja huvidele ja keelsusele kohanduvad elektroonilised piletid. Tartu lähiümbruses saate aga tutvust teha lennukitega Eesti Lennundusmuuseumis  ja maarahva eluga Eesti Põllumajandusmuuseumis ning näha Jääaja Keskuses  elusuuruses mammutit.

PEREDELE

Lastega reisijatele on Tartu nooruslik ja turvaline linn, pakkudes rohkesti tegevusi ja mängurõõmu. Perega  tasub kindlasti sammud seada UNICEFi hinnatud Tartu Mänguasjamuuseumisse, mis pakub äratundmisrõõmu ka vanematele külalistele. Muuseumis on välja pandud mänguasju erinevatest maadest ja aegadest. Pisiperega tasub läbi põigata Tartu Ülikooli Loodusmuuseumist või lustida mõnel Tartu arvukatest mänguväljakutest.

 

TEADUS

Tartu on tänu oma ülikoolidele kujunenud teaduslinnaks. Teaduslinnale kohaselt leidub siin asutusi, mille missioon on teaduse populariseerimine ja noorteni toomine. Näiteks Tartus asuvas Baltimaade suurimas teaduskeskuses AHHAA, mis tutvustab teadust mängulises võtmes, jagub tegevusi mitmeks tunniks. Muuhulgas saab oma oskusi proovile panna matemaatikanurgas ja töötubades, uudistada ainulaadseid meditsiinikogusid, jälgida põnevusega  teadusteatrit ning imetleda keraplanetaariumis pea viit miljonit tähte. Teadusega saab tutvust teha ka Tartu Ülikooli Tähetornis või Hullu Teadlase Kabinetis.

MEDITSIIN

Tartus on 200 aasta vanune Tartu Ülikooli Kliinikum ning suured haiglad ja laborite kompleksid. Tartus asub ka Eesti Geenivaramu, mis on suuruselt kolmas geenivaramu projekt maailmas. Meditsiini ja teaduse arengule on kaasa aidanud Tartu ülikoolid ning teised teadusasutused, mistõttu toimuvad Tartus olulised rahvusvahelised ja riigisisesed teadusüritused.

INNOVATSIOON

Tartust on kujunenud silmapaistev kasvupinnas edukatele ettevõtmistele ja idufirmadele. 2/3 Eesti biotehnoloogiate firmadest ning Eesti suurimatest tarkvarafirmadest asuvad just Tartus. Tehnoloogia- ja IT-huvilisi koondavad nii Tartu Garage48 HUB kui ka SPARK Demokeskus, Tartu Teaduspark ja üleilmne iduettevõtete ärikiirendi Buildit. Seda, et infotehnoloogia kogukond on Tartus aktiivne, näitab nii viimastel aastatel populaarseks saanud muusika- ja tehnoloogiafestival Tartu Muusikanädal kui ka rahvusvaheline ärifestival sTARTUp Day.

AKTIIVNE PUHKUS

Aktiivse puhkuse armastajatele soovitame Tartus külastada Aura veekeskustrulluisukeskust Skatetown või Tartu seiklusparki. Aasta lõpus avab Tartus uksed ka V spaahotell koos heaoluspaaga, kus on 11 saunaga saunamaailm, mullivannid, lastebasseinid ja muud atraktsioonid. Kui tahad aga ennast proovile panna spordis, tasub osaleda Tartu Maratoni võistlustel.

LOODUS

Tartu on roheline linn – siin laiuvad pargid ja iga aastaaja muudab kauniks läbi linna looklev Emajõgi. Suvel tasub kindlasti seada sammud Emajõe kallastele ning sealsetele matkaradadele, imetleda taimestiku mitmekesisust Tartu Ülikooli botaanikaaias ning nautida laevareise Emajõel. Samuti tasub külastada Tartu Ülikooli Loodusmuuseumi, kus saate jälgida liblikate öist lennujaama ning vaadata tõtt esimese Eestist püütud šaakaliga.

MAITSEELAMUSED

Tartus leidub söögikohti igale maitsele – nii hubaseid väikekohvikuid kui ka Eesti paremikku kuuluvaid restorane. Suviti on kesklinnas pea iga kohviku juures väliterrass, kus saab nautida maitseelamusi ja linnavaateid. Toidunautlejaid ootavad nii suvine Tartu toidufestival kui ka veebruaris toimuv restoranikuu Maitsev Tartu.

OSTLEMINE

Tartu linn pakub ostlemiseks palju võimalusi. Ostukeskustest ja butiikidest võib leida nii kohalikku käsitööd ja ökotooteid kui ka maailmakuulsate ja kohalike rõivatootjate loomingut. Mitu ostukeskust pakub lisaks ostlemisvõimalusele ka toitlustus-, ilu- ja meelelahutusteenuseid. Suurimad ostukeskused Tartus on Lõunakeskus, Kvartal, Tartu Kaubamaja ja Tasku. Kindlasti tasub kohaliku tooraine huvilisel külastada Lõunakeskuses asuvat Taluturgu. Disainihuvilistel aga soovitame läbi astuda Disainimajast või Aparaaditehase loomelinnakust.


Tere tulemast Tartusse!

VAATA VEEL

Viimati muudetud 03.03.2017