Avalduse esitamine
Abielu saab abikaasade vastastikusel kokkuleppel lahutada maakonnakeskuse kohalikus omavalitsuses, kui mõlema abikaasa elukoht on rahvastikuregistri andmetel Eestis ja abielu lahutamisele kohaldatakse Eesti õigust.
Abielu lahutamiseks peavad abikaasad isiklikult Tartu Linnavalitsuses rahvastikutoimingute osakonnas (Tiigi 12, Tartu) kohapeal esitama ühise kirjaliku abielu lahutamise avalduse. Abielu lahutamise avalduse esitamiseks on vajalik mõlema abikaasa kohaletulek. Kaasa tuleb võtta isikut tõendavad dokumendid.
Vastuvõtuajad
E 9-12 ja 14-17.30
T 12-16
K 9-12 ja 13-16
N Suletud
R 9-12 ja 13-16
Avalduse esitamiseks palume eelnevalt broneerida vastuvõtuaeg elektrooniliselt või telefonil 742 0632 ja võimalusel palume esitada isiklikult kohale tulles juba eeltäidetud abielu lahutamise avaldus.
Abielu lahutamise ühise avaldus (elektrooniliselt täidetav)
Abielu lahutamise ühine avaldus (samast soost abikaasad) ( elektrooniliselt täidetav)
Abielu lahutamise eraldi esitatava avaldus (elektrooniliselt täidetav)
Abielu sõlmimist tõendav dokument tuleb esitada juhul, kui seda ei ole rahvastikuregistrisse kantud.
Perekonnaseisuasutuses abielu lahutamisel ei lahendata varaõiguslikke ega ühise lapse hooldusõiguse küsimusi, vaid vormistatakse ainult abielu lõppemine.
Kui vähemalt üks abikaasa ei ela rahvastikuregistri andmetel Eestis, lahutab abielu notar.
Kui abikaasad vaidlevad abielu lahutamise või lahutusega seotud asjaolude üle, lahutatakse abielu kohtus.
Kui üks abikaasadest ei saa mõjuval põhjusel ühise avalduse esitamiseks isiklikult perekonnaseisuasutusse ilmuda, võib ta esitada notariaalselt tõestatud eraldi avalduse.
Avalduse vastuvõtmisel määrab perekonnaseisuametnik kindlaks abielulahutuspäeva. Abielu on võimalik lahutada üks kuni kolm kuud abielu lahutamise avalduse esitamisest.
Abielu lahutamise avaldust võib kuni abielu lahutamiseni tagasi võtta või lahutamise kuupäeva muuta. Abielu lahutamise avalduse muutmiseks või selle tagasi võtmiseks tuleb esitada kirjalik mõlemapoolselt allkirjastatud või digitaalselt allkirjastatud avaldus.
Kui abikaasad ei ilmu määratud ajal perekonnaseisuasutusse abielu lahutama ega teata ilmumata jäämise põhjust, loetakse, et nad ei ole abielu lahutamise avaldust esitanud.
Lisainfo: Siiri Sinijärv tel 742 0632; e-post [email protected]
Loe lisaks:
Abielu lahutamisest Siseministeeriumi veebilehel või Riigiportaalis eesti.ee
Perekonnanimi pärast abielu lahutamist
Abielu lahutamisel võib perekonnaseisuasutus taastada isiku avalduse alusel tema varem kantud perekonnanime, muidu säilib isiku abielu ajal kantud perekonnanimi.
Taastatav perekonnanimi võib olla lahutatava abielu eel kantud perekonnanimi, esimese abielu eel või registreeritud kooselu, mille järgselt on sõlmitud omavahel abielu, eel viimati kantud perekonnanimi.
Abielu lahutamine
Abielu on võimalik lahutada üks kuni kolm kuud abielu lahutamise avalduse esitamisest kindlaksmääratud kuupäeval.
Kui abikaasadel ei ole kindlaksmääratud kuupäeval võimalik mõjuvatel põhjustel perekonnaseisuasutusse ilmuda, tuleb sellest teavitada perekonnaseisametnikku, kes määrab abielulahutuseks uue tähtpäeva.
Abielu lahutatakse mõlema abikaasa kohalolekul.
Abielu võib lahutada ühe abikaasa kohalolekuta, kui ta mõjuval põhjusel ei saa perekonnaseisuasutusse ilmuda ja esitatakse tema notariaalselt tõestatud nõusolek abielu lahutamiseks tema kohalolekuta.
Abielu lahutamise tõendamiseks väljastatakse abielulahutuse tõend ja rahvastikuregistrisse tehakse abielulahutuse kanne.
Riigilõiv ja selle tasumine
Abielu lahutuse kande tegemise eest tuleb tasuda riigilõivu 50 eurot ja see peab olema tasutud enne avalduse esitamist.
Tasuda on võimalik kohapeal iseteeninduskassas pangakaardiga või internetipangas.
Saaja: Rahandusministeerium
SEB pank EE891010220034796011
Swedbank EE932200221023778606
Luminor Bank EE701700017001577198
Viitenumber 10294002000134
Makse tasumisel märkida selgitusse: abielulahutuse kanne ja abikaasade perenimi (-nimed)