Rahvakultuuri valdkonnaga Tartu linnas tegelevad kultuuriosakond ja Tiigi seltsimaja.
Kultuuriosakonna rahvakultuuri peaspetsialist koordineerib valdkondlikku koostööd ja infovahetust, kaardistab rahvakultuurivaldkonna arenguvajadusi ning planeerib ja viib läbi arendustegevusi. Koostöös Tiigi seltsimajaga korraldab rahvakultuurivaldkonna infopäevi, koolitusi ja muid sündmusi.
Kontakt: rahvakultuuri peaspetsialist Merike Puura, [email protected], 5331 1144
Tiigi seltsimaja produtsent koostab rahvakultuurisündmuste kava ja korraldab rahvakultuurisündmusi.
Kontakt: produtsent Ave Rosenberg, [email protected], 5667 6882
Rahvakultuuri uuring
2023. ja 2024. aastal viidi läbi Tartu rahvakultuuri uuring. Uuringu eesmärk oli saada terviklik ülevaade Tartu linnas tegutsevatest rahva- ja pärimuskultuurivaldkonnas tegutsevatest kollektiividest, nende tegevuse korraldusest, tingimustest, rõõmudest, muredest ja arenguvajadustest. Kaheetapilises uuringus küsitleti esmalt rahvakultuurikollektiivide juhte ning teisena kollektiive haldavaid juriidilisi isikuid.
Uuring viidi läbi Tartu linna kultuuriosakonna eestvedamisel koostöös kultuuripoliitika mõttekojaga Creativity Lab. See annab esmakordselt süsteemse ja laiahaardelise ülevaate Tartu linnas tegutsevatest rahvakultuuri kollektiividest, hõlmates tantsu, laulu, harrastusteatri, instrumentaalmuusika ning vähemal määral muid pärimuskultuuri valdkondi.
Võimalused rahvakultuuriga tegelemiseks
Tartus on mitmekesised huvialadega tegelemise võimalused igas vanuses elanikele. Huvihariduse võimaluste kaardirakendusest leiab ka rahvakultuurikollektiivid.
Oma kollektiivi saab rakendusse lisada Tartu linnaportaalis.
Rahvakultuurisündmused
Parima ülevaate Tartu linnas ja Lõuna-Eestis toimuvatest rahvakultuurisündmustest annab vaba aja veetmise võimalusi koondav Kultuuriaken. Portaal on nii eesti, inglise kui ka vene keeles.
Kultuuriaknas saab iga soovija sündmuse ise andmebaasi lisada. Seda saab teha siin.
Rohkem infot ja juhiseid sündmuste korraldajatele leiab siit.
Rahvakultuuri uudiskiri
Rahvakultuuri uudiskirjast saab infot valdkonna rahastusvõimaluste, koolituste ja tööpakkumiste kohta. Samuti on uudiskiri koht valdkonnasisesteks üleskutseteks, pakkumisteks ja tunnustamiseks, mille sisendit oodatakse valdkonnas tegutsejatelt endilt. Uudiskirjas kajastatakse eelkõige Tartu linna ja maakonna põhiseid uudiseid.
Uudiskiri on mõeldud kõigile rahvakultuuri valdkonnas töötavatele ja tegutsevatele inimestele, harrastajatele ja neile, kes selle vastu huvi tunnevad.
Teemapakkumisi ootame meiliaadressile [email protected].
Uudiskirja saab tellida SIIT.
Lisaks on Tartu linnas kultuuriinfo uudiskiri, kus kajastub üldisemalt kultuurikorraldajaid puudutav teave. Näiteks kasulik info toetuste taotlusvoorude ja täienduskoolituste kohta, kutsed konverentsidele ja seminaridele, info rahvusvahelisest koostööst ning muu oluline teave kultuurikorraldajale Tartus.
Kultuuriinfo uudiskirja listiga saab liituda siin.
Ruumid
Portaal koondab Tartu linna allasutuste ruumid ja väljakud, mida on võimalik rentida ühekordseks või regulaarseks treeninguks, seminariks, kontserdiks või muuks sündmuseks. Iga ruumi juurde kuulub kalender, kust saab kontrollida, kas soovitud aeg on vaba ja kas asutus on sellel ajal broneeringud võimaldanud.
Äri-üüripindade rakendusest saab infot Tartu linna poolt üüritud ruumide kehtivate lepingute kohta (üürnik, üldpind, tähtaeg ja üürimäär). Linnale kuuluvate ruumide üürimisest või ostmisest huvitatute tarbeks on vabade pindade osas lisatud ruumi kohta täpsem informatsioon. Samuti on võimalik leida vabu ruume ja lõppevad lepingud.
Laulu- ja tantsupeoliikumine
2025. aastal toimuva XXVIII laulu- ja XXI tantsupeo Tartu linna kuraator on Ave Rosenberg ([email protected], 5667 6882).
Laulu- ja tantsupeoliikumises osalevate kollektiivide toetamine
Laulu- ja tantsupeo liikumises osalevate kollektiivide juhendajate tööjõukulu toetus
Rahastusvõimalused
Tartu linna toetusmeetmete info on leitav vastavalt alalehelt. Rahvakultuuri valdkonnas tegutsejatele on asjakohased eelkõige huvihariduse tegevustoetus, huvihariduse preemia ning kultuuri suur- ja väikeprojekti toetus. Kindlasti tasub enda valdkonna silmapaistvaid tegijaid ja tegemisi esitada Kultuurikandja aunimetuse kandidaadiks.
Muude toetusvõimalustega saab tutvuda siin.