Kirjeldus
Programmi „Õppida saab kõikjal“ eesmärgiks on õppetöö mitmekesisemaks muutmine kaasates muuseumeid, huvikoole, kõrg- ja kutsekoole ning ettevõtteid üldhariduskoolide õppetöösse. Muutuv õpikäsitus (ka muutunud õpikäsitlus, nüüdisaegne õpikäsitus) rõhutab õpikeskkonna ja õppetöö paindlikkuse olulisust hariduses. Õppetöö võib toimuda lisaks tavapärastele klassiruumidele erinevates paikades ka väljapool kooli. Õpikeskkond toetab kaasaegseid õppemetoodikaid ja vastupidi.
Programm koosneb lühema- või pikemaajalistest õppetööd rikastavatest projektidest, kus on lõimunud formaalne ja mitteformaalne haridus. Tartu linna koolide koostöiseid tegevusi saab jagada kaheks: koolide koordineeritud koostöövormid ning haridusosakonna poolt koordineeritavad ja toetatavad tegevused või projektid (vt joonis ).
Suure osa Tartu linna koolide koostööprojektidest moodustavad koolide endi spetsiifilistest vajadustest alguse saanud projektid. Lisaks projektidele praktiseeritakse Tartu koolide poolt ühiselt korraldatud õpet, mis on õppeperioodide ülene ühise õppekava alusel toimuv koostöö. Koolid on ka paindlikud õppekava täitmisel, arvestades õppetöö osana kooliväliseid tegevusi nt osalust huvikoolides, treeningutel, jne.
Haridusosakond koordineerib koostööd kolmes erinevas vormis:
- aktiivõppeprogrammid munitsipaalkoolidele loodusainetes, täppisteadustes ning ajaloo-ja kultuurivaldkonnas;
- õppekava rakendamist toetavate projektide konkurss Tartu linnas asuvatele põhikoolidele ja lasteaedadele;
- toetatud sisulise koostöö projektid munitsipaalkoolides .
Alates 2017. a. toetatakse gümnaasiumide õppesuundi kujundavaid praktikume ja kursuseid ning 2018.a. Tartu Raatuse Kooli projektipäevi .
Koostöös Lõunakeskuse Liuväljaga saavad Tartu koolide õpilased käia uisutamas ning HITSA toel toimub pidev IT-valdkonna kaasajastamine koolides. TÜ sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi liikumislabori eestvedamisel loodud Tartu Liikuma kutsuvate koolide võrgustikuga (VUNK) on 2018. a. seisuga liitunud 11 Tartu Kooli: Tartu Aleksander Puškini Kool, Tartu Mart Reiniku Kool, Tartu Descartes’i Kool, Tartu Tamme Kool, Tartu Kivilinna Kool, Tartu Kesklinna Kool, Tartu Karlova Kool, Tartu Veeriku Kool, Tartu Variku Kool, Tartu Forseliuse Kool, Tartu Erakool. Jätkuvad projekti "TULUKE" järeltegevused.
Tutvu tervikdokumendiga siin: ÕSKprogramm.pdf
Loe lisaks
Head praktikad mujal Eestis:
Me õpime kõikjal – Tallinna koolide tasuta muuseumitunnid jätkuvad ka tänavu
Vau! Ohhoo! – kes rikkus talu kaevuvee ja tegi põrsad haigeks?
Vau! Ohhoo! – Tallinna koolid jätkavad huvitavat õppimist õpikodade
Huvitav Kool
Pärnu linna koostöömudeli Pärnu kui õpikeskus (PÕK)