Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Välissuhted

Tartu on avatud rahvusvaheline linn, kus aegade lood on väärtus, kaasaeg selle osa ja tulevik selle väljund.

Avalike suhete osakond
Jaani 7, 51007 Tartu
736 1345
 

Välissuhete kroonika
Sõpruslinnad
Partnerlinnad
Tartuga seotud välisesindused
Tartu rahvusvahelistes organisatsioonides

Vastastikused külaskäigud

2024

12.07 kohtus abilinnapea Lemmit Kaplinski Cēsise abilinnapea Atis Egliņš-Eglītisega, et arutleda koostöövõimaluste üle kultuurivaldkonnas.

28.06 kohtus linnapea Urmas Klaas Euroopa Liidu liikmesriikide kultuuriatašeedega, kes külastasid Tartut, et tutvuda Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 kontseptsiooni ja programmiga.

21.–22.06 külastasid Eesti aukonsulite konverentsi raames Tartut ligi 120 Eesti aukonsulit kogu maailmast. Aukonsulid kohtusid linnapea Urmas Klaasiga, TÜ rektori Toomas Asseriga, EMÜ rektori Ülle Jaakmaga ning SA Tartu 2024 juhi Kuldar Leisiga. Aukonsulid said ülevaate Tartust ja targa linna lahendustest, külastasid ettevõtteid, Tartu Ülikooli ja Eesti Maaülikooli. Visiidi lõpuks said külalised osa ka Tartu laulupeost.

14.06 kohtus linnapea Urmas Klaas USAs Marylandi osariigis tegutseva Eesti sõprusgrupi esindajatega, et arutada edasisi koostöövõimalusi sõpruslinnade Tartu ja Salisbury vahel.

13.06 võõrustas linnapea Urmas Klaas Euroopa Regioonide Komitee sotsiaalpoliitika-, haridus-, töö-, teadus- ja kultuurikomisjoni (SEDEC komisjon) õppevisiiti. Visiidi teemaks oli teadliku linnaplaneerimise kaudu mitmekesise ja kõigile võrdseid võimalusi pakkuva linnakeskkonna kujundamine.

7.06 kohtus linnapea Urmas Klaas Tartus oma istungit pidava Balti Assamblee haridus-, teadus- ja kultuurikomisjoni liikmetega.

6.06 kohtus linnapea Urmas Klaas Saksamaa Rheinland-Pfalzi liidumaa majandusministeeriumi, investeeringute agentuuri ja ettevõtjate liidu esindajatega, et anda ülevaade Tartu tegemistest innovatsiooni valdkonnas ja Euroopa kultuuripealinnast 2024.

5.06 kohtus linnapea Urmas Klaas uue Gruusia suursaadikuga Eestis Zurab Khamashuridzega.

30.-31.05 kohtusid abilinnapead Elo Kiivet ja Raimond Tamm Praha linnaosas Praha 6 abilinnapea Petr Prokopiga, et arutada linnadevahelisi koostöövõimalusi.

28.05 ja 29.05 kohtus linnapea Urmas Klaas riigivisiidi käigus Tartut külastava Soome presidendi Alexander Stubbi ja Suzanne Innes-Stubbiga. Soome president külastas ka Delta keskust ja pidas ülikooli aulas ingliskeelse kõne.

28.05 kohtus abilinnapea Raimond Tamm Ukraina Umani linna delegatsiooniga. Umani linna esindajad eesotsas linnapeaga külastasid Tartut, et saada kogemusi prügi- ja jäätmemajanduses, veemajanduses ning infot Euroopa Liidu fondide võimaluste kohta.

21.-24.05 toimus Tartus Põhjamaade sõpruslinnade kokkutulek, mis tõi Tartusse nii noortegrupid kui ka ametlikud delegatsioonid Hämeenlinnast, Uppsalast, Bærumist, Frederiksbergist ja Hafnarfjörðurist. Kohtumise läbivaks teemaks oli sel korral toidukultuur.
Põhjamaade sõpruslinnade koostöövõrgustik loodi 1947. aastal, Tartu liitus 1991. aastal. Iga kahe aasta järel saadakse kokku ühes nendest linnadest. Tartu on olnud võõrustajaks 1999. ja 2011. aastal.

7.–9.05 külastasid linnavalitsuse kultuuriosakonna esindajad eesotsas abilinnapea Lemmit Kaplinskiga Põhja- ja Baltimaade avaliku halduse mobiilsusprogrammi raames Tartu sõpruslinna Bærumit, et tutvuda sealse kultuuri, noorsootöö, huvihariduse ja spordi valdkonna korraldusega.

3.05 kohtus linnapea Urmas Klaas Eestit ja Tartut külastava Caeni linna delegatsiooniga Prantsusmaalt. Põhjalikuma ülevaate said külalised Tartu ettevõtlusest ja Tartu Euroopa kultuuripealinnaks kandideerimise protsessist.

25.04 kohtusid linnapea Urmas Klaas ja abilinnapea Lemmit Kaplinski rahvusvahelise kultuuripoliitika kujundajate võrgustiku (IFACCA) esindajatega 20 Euroopa riigist, kes pidasid oma aastakoosoleku Tartus ja tutvusid ka Tartu 2024 programmiga.

19.04 kohtus abilinnapea Lemmit Kaplinski Jaapani saatkonna uue asejuhi Shinichi Maruoga, et talle Tartut tutvustada.

18.04 kohtusid abilinnapead Mihkel Lees, Raimond Tamm ja Lemmit Kaplinski Ukraina Raada liikme Solomiia Bobrovskaga. Räägiti Ukraina ja Eesti omavalitsuste koostööst, omavalitsuste rollist  ning elutähtsate teenuste säilitamisest kriisiolukordades.

9.-10.04 külastasid Tartut Läänemere Linnade Liidu hariduskomisjoni liikmed, kes pidasid siin komisjoni töökoosoleku, tutvusid erinevate Tartu linna haridusasutustega ning said ülevaate Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 haridusprogrammist.

3.04 kohtus abilinnapea Lemmit Kaplinski näituse „Sürrealism 100“ avamisele saabunud Tšehhi asekultuuriministri Ondřej Chrástiga, et jagada kogemusi Euroopa kultuuripealinna tiitliaastaks valmistumisest.

2.04 kohtus linnapea Urmas Klaas Lõuna-Böömimaa asekuberneri  Pavel Hrochiga ja České Budějovice linnapea Dagmar Škodová Parmovága, et jagada Tartu kogemust Euroopa kultuuripealinna aasta läbiviimisel. Lõuna-Böömimaa delegatsioon külastab Tartut seoses näituse „Sürrealism 100“ avamisega Eesti Rahva Muuseumis, kuna näitusel on eksponaate ka nende kogudest.

26.03 kohtus linnapea Urmas Klaas Moldova ajakirjanikega, et tutvustada Tartut kui 2024. a Euroopa kultuuripealinna.

22.03 külastasid abilinnapea Raimond Tamm ja linnamajanduse osakonna esindajad kolleege Riias, et tutvuda rattateede planeerimise ja rajamisega ning tänavate hoolduse korraldusega Riia linnas.

08.03 kohtus linnapea Urmas Klaas Ameerika Ühendriikide suursaadikuga Eestis George P. Kentiga, kes osales Tartus Balti Kaitsekolledži iga-aastasel Venemaa-teemalisel konverentsil.

26.01 Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 avatseremooniaks saabusid Tartusse paljude teiste väliskülaliste hulgas ka delegatsioonid Tartu sõprus- ja partnerlinnadest Lüneburgist, Veszprémist, Kaunasest, Riiast, Hämeenlinnast, Tamperest, Hafnarfjördurist, Kutaisist, Bærumist, Turust ja Uppsalast.

16.02 kohtus linnapea Urmas Klaas Eestis teenistuskursusel osalevate Saksamaa relvajõudude Kindralstaabi Akadeemia kursantidega ning andis ülevaate Tartu linnast ja Tartust kui Euroopa 2024. a kultuuripealinnast.

Kohtumine Soome presidendi Alexander Stubbi ja Suzanne Innes-Stubbiga. Foto Heikki Leis
Kohtumine Soome presidendi Alexander Stubbi ja Suzanne Innes-Stubbiga. Foto Heikki Leis
Õhtusöök Põhjamaade sõpruslinnade delegatsiooniga turuhoones. Foto Luisa Greta Vilo
Õhtusöök Põhjamaade sõpruslinnade delegatsiooniga turuhoones. Foto Luisa Greta Vilo

2023

6.12 kohtus linnapea Urmas Klaas raekojas Tartu sõpruslinna Lüneburgi Scharnebecki põhikooli õpilaste ja õpetajatega, kes on külas Tartu Karlova Koolil.

22.11 kohtus linnapea Urmas Klaas Kanada suursaadikuga Eestis Laird Hindle’ga.

1.11 kohtus linnapea Urmas Klaas Kreeka suursaadikuga Eestis Georges Papadopoulosega.

18.10 kohtusid linnapea Urmas Klaas ja abilinnapea Mihkel Lees Tartut külastava Ukraina suursaadikuga Eestis Maksõm Kononenkoga. Räägiti ukrainlaste elu-olust Tartus, linna senisest toetusest ja uutest koostöövõimalustest. Suursaadik kohtus ka Tartu ülikooli rektori, Vanemuise teatrijuhi, Tartu kunstimuuseumi direktori ning Ukraina Maja esindajatega ning külastas Tartu Välismaalaste Teenuskeskust.

29.09 kohtus linnapea Urmas Klaas Eesti-visiidi käigus Tartut külastanud Islandi välisministri Thórdís Kolbrún R. Gylfadóttiriga.

22.09 kohtus abilinnapea Raimond Tamm Eestis õppevisiidil viibiva kõrgetasemelise Moldova erinevate ministeeriumide ja kohalike omavalitsuste esindajate delegatsiooniga, et tutvustada Tartut ja kohalikku ettevõtlust. Külalised kohtusid ka SA Tartu 2024 ja Tartu Teaduspargi esindajatega.

22.09 külastas Annelinna gümnaasiumi kõrgetasemeline delegatsioon Ameerika Ühendriikidest, kuhu kuulusid ametiisikud enam kui kümnest osariigist. Delegatsioon oli õppevisiidil Tallinnas ja Tartus, et tutvuda Eesti haridussüsteemiga.

15.09 külastas Tartut Tema Pühadus oikumeeniline patriarh Bartolomeus. Patriarh kohtus linnapea ja Tartu Ülikooli rektoriga, pidas ülikooli aulas avaliku loengu ning istutas Peeter Põllu platsile õunapuu.

6.09 kohtus linnapea Urmas Klaas Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse uue direktori Maria Gratschewiga, et arutada edasist koostööd Põhjamaadega.

25.-26.08 viibis Tartu delegatsioon linnapea Urmas Klaasi juhtimisel Lüneburgis, et tähistada linnade sõprussuhete 30. aastapäeva. Tutvustati 2024. a kultuuripealinna programmi ning kinnitati ühisavaldusega kahe linna hea koostöö jätkumist.

30.06, 4.07, 6.07, 13.07 ja 14.07 külastasid ÜRO arenguprogrammi õppevisiitide raames Tartut Ukraina kohalike omavalitsuste delegatsioonid, et tutvuda Tartu linnavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakonna ning Tartu Rakendusliku Kolledži tööga.

15.06 kohtus abilinnapea Raimond Tamm Tartut külastava Moldova kohalike omavalitsuste esindajate delegatsiooniga. E-riigi Akadeemia korraldatud õppereisil tutvuvad külalised digiarengutega kohalikes omavalitsustes.

23.05 kohtusid abilinnapead Raimond Tamm ja Elo Kiivet Eestis õppevisiidil oleva Moldova kultuuriministeeriumi ja Chișinău linna delegatsiooniga, et vahetada kogemusi ja tutvustada säästvat linnaarengut Tartus.

18.05 kohtus abilinnapea Elo Kiivet Eesti-visiidi käigus Tartut külastava Gruusia ministeeriumite ja kohalike omavalitsuste esindajate delegatsiooniga. Välisprojektide juht Jaanus Tamm tutvustas külalistele Tartu parimaid näiteid nutikast ja andmepõhisest linnajuhtimisest.

17.05 külastas Tartut Tšehhi Vabariigi senati haridus-, teadus- ja kultuurikomisjon asespiikri Jiří Drahoši juhtimisel. Külalised kohtusid linnapea Urmas Klaasiga ja abilinnapea Lemmit Kaplinskiga. Tartut kui 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna tutvustas SA Tartu 2024 teabe- ja turundusvaldkonna juht Marili Vihmann.

15.05 toimus linnapea Urmas Klaasi ja Ar-Ramtha (Jordaania) linnapea veebikohtumine, et arutada kahe linna koostöövõimalusi.

4.05 kohtus linnapea Urmas Klaas riigivisiidi käigus Tartut külastavate Rootsi kuninga Carl XVI Gustafi ja kuninganna Silviaga.

3.05 kohtus linnapea Urmas Klaas Saksimaa teadusministri Sebastian Gemkowiga, kes külastas Tartut Eesti-visiidi käigus.

22.-24.03 külastas Tartut Jerevani linna delegatsioon, et tutvuda linnaga ja arutada koostöövõimalusi.

3.03 kohtus linnapea Urmas Klaas uue Ameerika Ühendriikide suursaadikuga Eestis George Kentiga.

22.02 kohtus linnapea Urmas Klaas Austria suursaadiku Peter Mikliga.

3.02 kohtus linnapea Urmas Klaas Rootsi suursaadiku Ingrid Tersmaniga.

3.02 kohtus linnapea Urmas Klaas uue Norra suursaadiku Marius Dirdaliga.

3.02 kohtus linnapea Urmas Klaas Brandenburgi liidumaa Rahandus- ja Euroopaministeeriumi Euroopa asjade osakonna juhi Reiner Kneifel-Haverkampiga.

Ukraina suursaadik Maksõm Kononenko ja tema abikaasa Tetiana Doroshenko
Ukraina suursaadik Maksõm Kononenko ja tema abikaasa Tetiana Doroshenko
Tartu linnapea Urmas Klaas, Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser, patriarh Bartolomeus ja metropoliit Stefanus. Foto: Ove Maidla
Tartu linnapea Urmas Klaas, Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser, patriarh Bartolomeus ja metropoliit Stefanus. Foto: Ove Maidla
Tartu linnapea Urmas Klaas ja Lüneburgi linnapea Claudia Kalisch
Tartu linnapea Urmas Klaas ja Lüneburgi linnapea Claudia Kalisch
Rootsi kuningapaari visiit Tartus. Foto autor Vabariigi Presidendi Kantselei
Rootsi kuningapaari visiit Tartus. Foto autor Vabariigi Presidendi Kantselei
Jerevani delegatsioon
Jerevani delegatsioon
USA suursaadik Eestis Georg Kent ja Tartu linnapea Urmas Klaas
USA suursaadik Eestis Georg Kent ja Tartu linnapea Urmas Klaas

2022

2.-4.12 viibis Tartu delegatsioon eesotsas abilinnapea Lemmit Kaplinskiga Tamperes, et tähistada Tartu ja Tampere sõprussuhete 30. aastapäeva. Tartu esindus külastas Tampere raamatufestivali, kus Tartut esindasid linnakirjanik Paavo Matsin ja tartusoomlasest luuletaja Heidi Iivari.

1.12 kohtus linnapea Urmas Klaas uue Armeenia suursaadiku Hovhannes Igityaniga.

29.11 kohtus linnapea Urmas Klaas uue Türgi suursaadikuga Eestis Başak Türkoğluga.

23.-24.11 võõrustas Tartu projekti Erasmus+ Impacti raaames koostööpartnereid Soomest Yväskyläst ja Rootsist Umeast. Vaata lähemalt.

16.11 kohtus linnapea Urmas Klaas Eestis ametiaega lõpetava Norra suursaadiku Else Berit Eikelandiga.

15.11 külastas linnapea Urmas Klaas koos SA Tartu 2024 esindajatega Riiat. Kohtuti Riia linnapea Mārtiņš Staķisega, et arutada lähiaastate koostööd. Vaata lähemalt.

10.11 kohtus linnapea Urmas Klaas uue Taani suursaadikuga Eestis Niels Boel Abrahamseniga.

14. 10 kohtus linnapea Urmas Klaas Jaapani suursaadiku Yukihiko Matsumuraga.

12. 10 külastas Tartut Sigulda linnavalitsuse delegatsioon. Linnapea Urmas Klaas ning abilinnapead Raimond Tamm, Mihkel Lees ja Lemmit Kaplinski andsid külalistele ülevaate Tartu linnast ja eesseisvatest olulisematest väljakutsetest. SA Tartu 2024 juhatuse liige Kuldar Leis tutvustas ettevalmistusi kultuuripealinna aastaks.

7.10 kohtus linnapea Urmas Klaas uue Saksamaa suursaadikuga Eestis pr Annette Kleiniga.

26.09 kohtus linnapea Urmas Klaas uue Eesti suursaadikuga Lätis Eerik Marmeiga.

22.09 kohtus linnapea Urmas Klaas uue Läti suursaadikuga Eestis pr Kristīne Našeniecega.

8.-10.09 külastas Tartut sõpruslinna Tampere delegatsioon. Mitmete üritustega tähistati üheskoos linnade koostöö 30. ja Tampere maja 25. aastapäeva. Vaata lähemalt.
Fotod

25.08 kohtus linnapea Urmas Klaas Saksamaa saatkonna asejuhi Mario Sauderiga.

16.08 kohtus linnapea Urmas Klaas Tartus külaskäigul oleva Weimari linna delegatsiooniga. Tartu ja Weimari linnapead istutasid Saksa Kultuuri Instituudi aeda puu, mis jääb meenutama Weimari kui 1999. aasta Euroopa kultuuripealinna külaskäiku 2024. aasta kultuuripealinna Tartusse.

15.08 kohtusid linnapea Urmas Klaas ja abilinnapea Mihkel Lees Tartus visiidil viibivate Läti transpordiministri Talis Linkaitsi ja Eesti majandus- ja taristuministri Riina Sikkutiga.

5.08 kohtus linnapea Urmas Klaas Ameerika Ühendriikide saatkonna ajutise asjuri Gabrielle Cowaniga.

16.06 kohtus linnapea Urmas Klaas India suursaadiku Ajaneesh Kumariga.

31.05 linnapea Urmas Klaas kohtus Eestis ametlikul visiidil viibiva Kreeka presidendi Katerina Sakellaropoulouga, kes külastas ka Tartut.

10.05 linnapea Urmas Klaas ning abilinnapead Mihkel Lees ja Raimond Tamm kohtusid Ukraina suursaadiku Mariana Betsa ja Ukraina kogukonna esindajatega, et vahetada informatsiooni Ukrainas toimuvast ja sõjapõgenike olukorrast Tartus.

5.-7.05 Tartu delegatsioon eesotsas linnapea Urmas Klaasiga osales Uppsalas Põhjamaade sõpruslinnade kokkutulekul. Peamiseks teemaks oli Ukrainas toimuv sõda ja selle mõjud Põhja- ja Baltimaade linnadele.

2.-7.05 Tartu Noortevolikogu delegatsioon osales Uppsalas Põhjamaade sõpruslinnade kokkusaamisel, kus peamise teemana arutleti, kuidas noori paremini kaasata neid puudutavate otsuste tegemisse.

2.05 kohtus linnapea Urmas Klaas Tšehhi suursaadiku David Králiga.

29.04 kohtus linnapea Urmas Klaas Normandia linna Caeni, Prantsusmaa saatkonna ja Eesti Prantsuse Instituudi esindajatega.

19.04 kohtus linnapea Urmas Klaas Moldova suursaadiku Ion Stăvilă ja aukonsuli Tiit Vapperiga.

13.04 Tartu linnavalitsuse esindajad eesotsas linnapea Urmas Klaasiga viibisid Riias, et arutada võimalusi Tartu transpordiühenduste laiendamiseks. Kohtuti Läti transpordiministeeriumi ja Läti raudtee esindajate ning lennukompanii Air Baltic juhtidega. Kohtumistel osalesid ka Eesti suursaadik Lätis Arti Hilpus, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi esindajad ja Eesti Raudtee juhatuse esimees Kaido Zimmermann.

22.01 osales Tartu linna delegatsioon linnapea Urmas Klaasi juhtimisel Kaunases kultuuripealinna avatseremoonial. Tartu sõpruslinn Kaunas kannab 2022. aastal Euroopa kultuuripealinna tiitlit. Delegatsiooni kuulusid veel abilinnapead Lemmit Kaplinski ja Mihkel Lees ning SA Tartu 2024 esindajad.

9.–12.01 külastas Tartu linna delegatsioon linnapea Urmas Klaasi juhtimisel Dubais EXPO 2020 maailmanäitust. Tartu ja Tallinn korraldasid 10.01 Eesti paviljonis tarkadele linnaruumilahendustele suunatud ettevõtlusseminari. Tartu delegatsiooni kuulusid veel abilinnapea Raimond Tamm, ettevõtjad ja ettevõtluse valdkonna esindajad. Maailmanäitusel osalemise eesmärk on aidata Eesti ettevõtetel ja organisatsioonidel luua kontakte nii Lähis-Ida regioonis kui ka terves maailmas.
https://www.tartu.ee/et/uudised/tartu-tutvustab-dubai-expo-ariseminaril-targa-linna-lahendusi

Tartu ja Tampere sõprussuhete 30. aastapäeva tähistamine Tamperes. Foto: Jasper de Jonge
Tartu ja Tampere sõprussuhete 30. aastapäeva tähistamine Tamperes. Foto: Jasper de Jonge
Tampere abilinnapea Aleksi Jäntti ja Tartu linnapea Urmas Klaas. Foto: Ove Maidla
Tampere abilinnapea Aleksi Jäntti ja Tartu linnapea Urmas Klaas. Foto: Ove Maidla
Puu istutamine
Puu istutamine
Kohtumine majandus- ja taristuminister Riina Sikkuti ja Läti transpordiminister Talis Linkaitsiga
Kohtumine majandus- ja taristuminister Riina Sikkuti ja Läti transpordiminister Talis Linkaitsiga
Tartu linnapea Urmas Klaas ja Kreeka president Katerina Sakellaropoulou
Tartu linnapea Urmas Klaas ja Kreeka president Katerina Sakellaropoulou
Kohtumine Ukraina suursaadikuga
Kohtumine Ukraina suursaadikuga
Kohtumine Uppsalas
Kohtumine Uppsalas
Tartu linnapea Urmas Klaas peab kõnet
Tartu linnapea Urmas Klaas peab kõnet
Kohtumine Riias. Pildi autor Sigita Zviedre
Kohtumine Riias. Pildi autor Sigita Zviedre

2021

10.12 kohtusid linnapea Urmas Klaas ja abilinnapea Mihkel Lees Eestis visiidil viibiva Malta välisministri Evarist Bartologa.

15.11 kohtus linnapea Urmas Klaas uue Hispaania suursaadiku Guillermo Corral van Dammega.

5.11 kohtus linnapea Urmas Klaas Eestis töövisiidil viibiva Läti presidendi Egils Levitsiga ja Eesti presidendi Alar Karisega.

4.11 kohtus linnapea Urmas Klaas uue Rootsi suursaadiku Ingrid Tersmaniga.

21.09 kohtus linnapea Urmas Klaas ametist lahkuva Rootsi suursaadiku Mikael Erikssoniga.

21.09 kohtus linnapea Urmas Klaas Balti riikide transpordiministritega, kui Tartus peatus Euroopa raudteeaasta rong Connecting Europe Express. Tartut tutvustavad ettekanded tegid abilinnapea Raimond Tamm ja Tartu 2024 teabe- ja turundusvaldkonna juht Kalle Paas.

15.-17.09 külastasid turundusjuht Helen Kalberg ning targa linna ja välisinvesteeringute valdkonna juht Roomer Tarajev Tartumaa delegatsiooni koosseisus Seinäjoki piirkonda, et õppida sealse lennujaama kogemustest ning arendada koostööd Tartu ja Seinäjoki lennujaama vahel.

18.08 viibisid ruumiloome osakonna esindajad Riias. Tutvuti viimastel aastatel Riiga rajatud uute rattateedega ja erinevate avaliku ruumi projektidega.

18.08 kohtus linnapea Urmas Klaas Rumeenia suursaadiku Călin Stoicaga.

9.07 kohtus linnapea Urmas Klaas Suurbritannia suursaadiku Ross Alleniga.

8.07 kohtus linnapea Urmas Klaas Klaaspärlimängu festivaliks Tartusse saabunud Habsburgide-Lotringite suguvõsa pea Karl von Habsburgiga. Linnapea osales koos von Habsburgiga Tartu raekojas ümarlaual, mille teemaks oli kultuuriväärtuste kaitse eriolukorras.

6.07 kohtus linnapea Urmas Klaas Norra suursaadiku Else Berit Eikelandiga.

1.07 kohtus linnapea Urmas Klaas Türgi suursaadiku Süleyman İnan Özyıldıziga.

9.06 osales abilinnapea Raimond Tamm Hiina ning Kesk- ja Ida-Euroopa linnapeade veebifoorumil. Foorumil vahetati kogemusi pandeemia vastu võitlemisest, sotsiaalse elu taastamisest ja kohaliku majanduse elavdamisest. Foorumi korraldas Tartu partnerlinn Ningbo, kellega partnerluslepingu sõlmimisest täitub tänavu 10 aastat.

13.05 kohtus linnapea Urmas Klaas veebis Riia linnapea Mārtiņš Staķisega. Arutati, kuidas Riia saaks olla väravaks Tartule kui 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnale. Muude teemade seas oli kõne all ka Covid-19 kriis ja sellega toimetulek.

 

 

 

 

Vasakult Malta suursaadik Eestis Dr Kenneth Vella, Tartu abilinnapea Mihkel Lees, Malta välisministri abikaasa Gillian Bartolo, Tartu linnapea Urmas Klaas, Malta välisminister Evarist Bartolo ja Eesti suursaadik Maltal Paul Teesalu
Vasakult Malta suursaadik Eestis Dr Kenneth Vella, Tartu abilinnapea Mihkel Lees, Malta välisministri abikaasa Gillian Bartolo, Tartu linnapea Urmas Klaas, Malta välisminister Evarist Bartolo ja Eesti suursaadik Maltal Paul Teesalu
Läti president Egils Levits, Tartu linnapea Urmas Klaas ja Eesti president Alar Karis
Läti president Egils Levits, Tartu linnapea Urmas Klaas ja Eesti president Alar Karis
Euroopa rongi delegatsiooni vastuvõtmine Tartu raudteejaamas
Euroopa rongi delegatsiooni vastuvõtmine Tartu raudteejaamas
Habsburgide-Lotringite suguvõsa pea Karl von Habsburg ja Tartu linnapea Urmas Klaas
Habsburgide-Lotringite suguvõsa pea Karl von Habsburg ja Tartu linnapea Urmas Klaas
Laua taga Tartu linnapea Urmas Klaas, ekraanil üleval vasakul Riia abilinnapea Vilnis Ķirsis. Üleval paremal Riia linnapea Mārtiņš Staķis. All vasakul Jānis Meirāns, abilinnapea Ķirsise nõunik ning all paremal Tartu linna avalike suhete osakonna välissuhete ja protokollijuht osakonnajuhataja ülesannetes Iris Allorg
Laua taga Tartu linnapea Urmas Klaas, ekraanil üleval vasakul Riia abilinnapea Vilnis Ķirsis. Üleval paremal Riia linnapea Mārtiņš Staķis. All vasakul Jānis Meirāns, abilinnapea Ķirsise nõunik ning all paremal Tartu linna avalike suhete osakonna välissuhete ja protokollijuht osakonnajuhataja ülesannetes Iris Allorg

2020

19.10 kohtus abilinnapea Raimond Tamm Norra suursaadiku Else Berit Eikelandiga. Suursaadik Eikeland kohtus samal päeval veel SA Tartu 2024 programmikoordinaatori Erni Kasega.

8.10 kohtus linnapea Urmas Klaas Kreeka suursaadiku Emmanouil Apostolakisega.

14.-15.07 külastas Tartut Euroopa kultuuripealinna Riia 2014 juht Diāna Čivle ja kohtub nii Tartu 2024 meeskonna kui Euroopa kultuuripealinna ametlikku programmi pürgivate projektide eestvedajatega.

5.03 kohtus linnapea Urmas Klaas Ukraina suursaadiku Mariana Betsaga.

26.02  kohtus abilinnapea Raimond Tamm Kaunas City Bus’i ja Scania Baltics ASi Leedu ning Eesti esindajatega, et vahetada kogemusi gaasibusside ja taastuvkütuste kasutamisest ühistranspordis.

12.-14.02 kohtusid Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinna meeskonna liikmed Veszprem 2023 Euroopa kultuuripealinna meeskonna esindajatega, et vahetada kogemusi ja arutada lähima aja koostööd.

10.-11.02 osales abilinnapea Raimond Tamm ettekandega Kemis toimuval Euroopa Komisjoni korraldataval ringmajanduse teemasid käsitleval konverentsil Responsible Industry Leads to the Sustainable Development – Industry Clusters Enhancing Circular Economy.

7.-8.02 osalesid linnapea Urmas Klaas, abilinnapea Mihkel Lees ja SA Tartu 2024 juhatuse liige ja programmikoordinaator Erni Kask Euroopa kultuuripealinn Galway 2020 avamisüritustel Iirimaal.

31.01 kohtus linnapea Urmas Klaas Austria suursaadiku Julius Lauritschiga.

Tartu 2024 meeskonna liikmed Triin Pikk, Toomas Peterson ja Erni Kask koos Riia 2014 juhi Diāna Čivlega
Tartu 2024 meeskonna liikmed Triin Pikk, Toomas Peterson ja Erni Kask koos Riia 2014 juhi Diāna Čivlega

2019

17.-18.12 külastas Tartut Manchesteri linnavalitsuse delegatsioon, et tutvuda  Tartu linna säästva energiamajanduse tegevuskavaga. Visiidi käigus külastati Tartu Loodusmaja, Tartu Külmajaama, SmartEnCity objekte ning Tartu Regiooni Energiaagentuuri. Teisipäeval, 17. detsembril kohtusid külalised abilinnapea Raimond Tammega.

10.-12.12 oli raekoja platsil avatud Rootsi ajutine suursaatkond. Pop-up saatkonnas sai uudistada, kuidas tähistatakse Rootsis jõule ja mida tehakse luutsinapäeval. Kolmapäeval, 11.12 räägiti Rootsi aukonsulaadis Rootsi ühiskonnast ja kultuurist. Neljapäeval kohtus Tartu linnapea Urmas Klaas Rootsi suursaadiku Mikael Erikssoniga, raekoja platsil toimus Lucia-päeva esinemine, kus osalesid TÜ Skandinavistika tudengid ja Soome kooli õpilased.

4.12 kohtus linnapea Urmas Klaas Saksamaa suursaadiku asetäitja Martin Langeriga. Kohtumisel arutati koostöövõimalusi targa linna ja ettevõtluse valdkonnas.

25.11 osales linnapea Urmas Klaas Frankfurdis toimuva nutilinnade sümpoosiumi (Smart City Symposium) raames korraldatud linnadevahelise koostöö arutelus.

21.11 toimus Eesti Rahva Muuseumis Tartu 2024 projekti raames Kultuurikompassi järjekordne üritus, kus osalesid ja jagasid oma kogemusi vabatahtlike kaasamise teemadel kultuuris Tartu sõpruslinnade - Euroopa kultuuripealinnade Turu 2011, Kaunas 2022, Veszprém 2023 ja kandidaatlinna Tampere 2026 meeskondade esindajad.

29.10 külastas Tartut EU-Japan Fest Japan Committee esimees Shuji Kogi. Härra Kogi kohtus oma visiidi raames linnapea Urmas Klaasiga, Tartu 2024 meeskonna esindajatega ning külastas ka Eesti Rahva Muuseumi.

22.10 külastas Tartut Ukraina kohalike omavalitsuste esindajate delegatsioon. Külalisi huvitas Tartu kogemus e-teenuste arendamisel ja igapäevasel kasutamisel. Ukraina külalised olid Eestis Eesti Idapartnerluse keskuse kogemusvahetuse programmi raames. 

21.10 külastas Tartut Zhejiangi arengu-ja planeerimisinstituudi delegatsioon Hiinast. Ülevaate Tartust kui nutilinnast ja iduettevõtete taimelavast ning linna ettevõtluskeskkonnast andsid Tartu Linnavalitsuse, Tartu Ärinõuandla ja Tartu Teaduspargi esindajad.

20.10 oli Tartus töövisiidil Hiina kultuuri- ja turismiminister Luo Shugang, kes külastab Eesti Rahva Muuseumit ning kohtus kultuuriminister Tõnis Lukase ja linnapea Urmas Klaasiga.

17.10 kohtus linnapea Urmas Klaas Jaapani suursaadiku Hajime Kitaoka ja tema abikaasa Yoko Kitaokaga. Kohtumisel osales ka saatkonna asejuht Hajime Matsumura.

17.10 kohtus linnapea Urmas Klaas Prantsusmaa suursaadiku Eric Lamouroux'ga. Kohtumisel osalesid ka saatkonna kultuurinõunik Erik Bultel ja pressiosakonna esindaja Ülle Maljukov.
Tartu Linnavalitsuse kultuuriosakonna juhataja Marleen Viidul ja Tartu 2024 programmijuht Triin Pikk kohtusid Turu 2011, Umeå 2014,  Wrocław 2016 ja Kaunas 2022  meeskonna esindajatega.

15.-17.10 osales Tartu Linnavalitsuse delegatsioon Läänemere Linnade Liidu peakonverentsil sõpruslinnas Kaunases, kus peateemadeks olid terved ja säästlikud linnad ning Euroopa kultuuripealinnade koostöö. 

1.10 külastas Tartut Austria äridelegatsioon, kes kohtus Tartu 2024 vastutava projektijuhi Erni Kasega ja Tartu Targa Linna juhi Lauri Sokuga.

27.-30.09 külastas Tartu delegatsioon sõpruslinna Veszprémit, et arutada koostööd Euroopa kultuuripealinn  Veszprém 2023 ja Tartu 2024 raames ja allkirjastada kahe linna vaheline vastav koostöölepe. Delegatsiooni juhtis linnapea Urmas Klaas.

23.-28.09 oli õppereisil Londonis Tartu linna lasteaedade juhtide ja haridusosakonna esindajate delegatsioon, mida juhtis abilinnapea Madis Lepajõe.

24.09 kohtus Tartu 2024 meeskonnaga ja jagab kogemusi Legacy Organisation for Leeuwarden-Fryslân 2018 kunstiline juht Sjoerd Bootsma.

17.09 kohtus linnapea Urmas Klaas Saksamaa suursaadiku Christiane Hohmanniga ja saatkonna kultuuri-, pressi- ja konsulaarasjade nõuniku Clemens Hellemeieriga.

16.09 kohtus linnapea Urmas Klaas Ameerika Ühendriikide Suursaatlkonna ajutise asjuri Brian Roraffiga, majandusnõunik Andrea Lindgreni ja kultuuri-ja haridusprogrammide spetsialisti Tiiu Vitsutiga. 

13.09 osales linnapea Urmas Klaas Poola suursaadiku Grzegorz Kozłowski kutsel Gdański II maailmasõja muuseumi näituse "Võitlus ja kannatus" avamisel Eesti Rahvusarhiivis.

12.-13.09 osalesid sõpruslinna Riia Monumentide ameti kutsel rahvusvahelisel kultuuriväärtuste teemalisel konverentsil arhitektuuri ja ehituse osakonna kultuuriväärtuste teenistuse vanemspetsialistid Egle Tamm ja Brita Karin Arnover.  

3.-4.09 külastasid kolleegide kutsel sõpruslinna Tamperet Tartu 2024 meeskonna esindajad vastutava projektijuhi Erni Kase juhtimisel, et jagada oma kogemusi Euroopa kultuuripealinna tiitli taotlemisel.

30.07 osalesid linnamajanduse osakonna juhataja Rein Haak ja linnavarade osakonna eluruumide teenistuse juhataja Mait Raig sõpruslinnas Pihkvas korraldataval ümarlaual, kus linnaruumi säästliku kasutamise ja linnamajandusega seotud teemadel jagasid oma kogemusi Pihkva, Rēzekne, Cēsise  ja Tartu linnavalitsuste esindajad.

27.-30.06  osales Tartu delegatsioon 39. rahvusvahelistel hansapäevadel sõpruslinnas Pihkvas.

5.-7.06 kohtusid Tartus Läänemere Linnade Liidu turvaliste linnade komisjoni esindajad, et vahetada kogemusi ning tutvuda nutilinn Tartu ja Tartu koostööpartnerite vastava valdkonna innovatiivsete lahendustega.

28.-29.05 külastas Tartut Liepaja ametlik delegatsioon, kes kohtus linnapea Urmas Klaasiga, abilinnapea Raimond Tammega, Smart Tartu juhi Lauri Soku ja geoinfosüsteemide peaspetsialisti Tiiu Kelvistega ning Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi, Tartu Teaduspargi, Teaduskeskuse AHHAA ja Tartu lennujaama esindajatega ning külastas ka Eesti Rahva Muuseumi.

23.-25.05 külastas Tartut Sustainable Tampere programmijuht Kari Kankaala ja kohtus Tartu Regiooni Energiaagentuuri esindajate ja Tartu Linnavalitsuse linnamajanduse ja linnavarade osakonna projektijuhtidega.

23.-25.05 Tartu delegatsioon osales Baerumis korraldataval Põhjamaade sõpruslinnade kokkutulekul. Kokkutuleku peateemaks oli linnade tulevik: elukeskkond ja planeerimine.

22.-25.05 Tartu Euroopa kultuuripealinna 2024 meeskond osales sõpruslinnas Kaunases korraldataval Euroopa kultuuripealinn 2022 Kaunas rahvusvahelisel foorumil.

20.-25.05 Tartu noorte muusikute ja laulukirjutajate osalemine sõpruslinnas Baerumis korraldataval Põhjamaade sõpruslinnade kokkutuleku laululaagris.

23.05 Soome ministeeriumite ja parlamendi ametnike kohtumine abilinnapea Raimond Tammega.

10.05 kohtus linnapea Urmas Klaas Austria Suursaatkonna asejuhi Erik Dreymaniga.

8.-9.05 külastas Riia kolleege kultuuriosakonna kolmeliikmeline delegatsioon eesotsas kultuuriosakonna juhataja Marleen Viiduliga. Tartu delegatsiooniga kohtus ka Riia volikogu kultuurikomisjoni esinaine Baiba Šmite ja Riia kultuuri-ja spordiosakonna juhataja Arnis Miltinš ning asejuhataja Inese Rone. Tartu delegatsioon tutvus ka Riia muuseumite ja kultuurikeskuste tegevusega.

11.04 külastas Tartut riigivisiidi raames Läti president Raimonds Vējonis koos abikaasa Iveta Vējonega. Tartu raekojas tervitas kõrgeid külalisi linnapea Urmas Klaas, kes andis üle president  Vējonisele Tartu medali eriliste teenete eest Tartu ja Läti vaheliste suhete arendamisel.

28.03 kohtus abilinnapea Raimond Tamm Baieri Liidumaa riigikantselei delegatsiooniga, et tutvustada külalistele nutilinna Tartut.

28.03 kohtusid Tartu turundusjuht Helen Kalberg ja Tampere turundusjuht Iina Ojala, et vahetada kogemusi ja arutada kahe linna vahelist koostööd.

27.-29.03 külastas Tartut sõpruslinna Tampere sotsiaal- ja tervishoiu osakonna delegatsioon abilinnapea Johanna Loukaskorpi juhtimisel, et tutvuda kolleegide tööga Tartus ning külastada eakate hoolekandeasutusi.

27.03 kohtus linnapea Urmas Klaas Iiri suursaadiku Frances Kiernaniga.

22.-26.03 osales Tartu delegatsioon linnapea Urmas Klaasi juhtimisel Saksa-Eesti seltsi 20. juubeli tähistamisel sõpruslinnas Lüneburgis ja EASi poolt korraldatud kohtumistel Hamburgis.

22.03 külastas Tartut Mecklenburg-Vorpommerni liidumaa delegatsioon, mida juhtis liidumaa majandus-ja digiminister Christian Pegel, et tutvuda nutilinna Tartuga ja siinsete innovaatiliste lahendustega. Foto

18.-20.03 oli õppereisil Islandil kultuuriteenistuse delegatsioon, kes tutvus kultuurielu korraldusega Reykjavikis ja sõpruslinnas Hafnarfjörduris. Foto

13.-19.03 Puhkpilliorkester Tartu külastas Iirimaad ja esines Dublinis, Limerickis ja Shannonis. Delegatsiooni juhtis abilinnapea Madis Lepajõe. Delegatsiooni võttis vastu Eesti suursaadik Iirimaal Aino Lepik von Wiren. Abilinnapea Lepajõe kohtus ka Limericki linnapea James Collinsiga.

28.02-01.03 külastasid Tamperet Soome aukonsul Tartus Verni Loodmaa ja kultuuriosakonna juhataja Marleen Viidul, et kohtuda Tampere Linnavalitsuse kolleegidega  ja osaleda Tampere-Tartu seltsi 30. aastapäeva üritustel.

14.-15.02 külastab Tartut Uppsala linnapea Erik Pelling, abilinnapea Fredrik Ahlstedt ja välissuhete juht Christian Dahlmann, kelle huviks oli tutvuda innovatiivse Tartu projektidega ja arutada koostööd kultuurivaldkonnas.

8.-9.01 viibis linnapea Urmas Klaas visiidil Kaunases, kus Tartu delegatsioon külastas Kaunase ülikooli ja kohtub linna juhtidega.

Koos Reykjaviki ja Hafnarfjörduri võõrustajatega Reykjavikis Gröndalshusis. Vasakult Kristín Viðarsdóttir, Marleen Viidul, Kristiina Avik, Külli Hansen, Andri Ómarsson, Lára Aðalsteinsdóttir.
Koos Reykjaviki ja Hafnarfjörduri võõrustajatega Reykjavikis Gröndalshusis. Vasakult Kristín Viðarsdóttir, Marleen Viidul, Kristiina Avik, Külli Hansen, Andri Ómarsson, Lára Aðalsteinsdóttir.

2018

14.12 kohtub linnapea Urmas Klaas Etchmiadzini linnapea Diana Gasparyaniga Armeeniast.

5.12 kohtub Tartu linnapea Urmas Klaas Suurbritannia suursaadiku Theresa Bubbeari ja teda saatva missiooni asejuhi Alison Becketti, kaitseatašee Gary Brooksi ja pressinõuniku Julia Amoriga.

4.12 kohtub abilinnapea Madis Lepajõe Austria suursaatkonna asejuhi Erik Dreymaniga.

28.11 kohtuvad linnasekretär Jüri Mölder ja infrastruktuuri teenuste juht Rein Lindmäe Seine Maritime departemangu esindajatega Prantsusmaalt, et jagada Tartu kogemusi e-teenuste valdkonnas.

28.11 kohtub linnapea Urmas Klaas Armeenia suursaadiku Tigran Mkrtchyaniga.

21.-23.11 on kultuuriosakonna esindus õppereisil sõpruslinnades Tamperes ja Turus tutvumas kolleegide tööga ja arutamas linnadevahelise koostöö võimalusi.

17.-19.11 osaleb linnavolikogu esimees Aadu Must  Läti Vabariigi 100. aastapäeva pidustustel sõpruslinnas Riias.

7.-09.11 külastab Tartut Tampere ametlik delegatsioon, et allkirjastada uus linnadevaheline koostööprotokoll aastateks 2019-2020, arutada kultuurialast koostööd ja tutvuda Tartu innovatiivse ettevõtlusega.

6.11 kohtub linnapea Urmas Klaas Ameerika Ühendriikide Suursaatkonna juhi asetäitja Clifford Bondiga.

1.10 kohtub linnapea Urmas Klaas Bulgaaria suursaadiku Martin Ivanoviga.

28.09 kohtub linnapea Urmas Klaas Hiina suursaadiku Li Chao ja saatkonna poliitikaosakonna juhi Wang Zhanchengiga.

5.10 tervitab linnapea Urmas Klaas raekojas Erasmus plus programmi raames Lähte Ühisgümnaasiumi külalisi Shotimaalt, Saksamaalt, Itaaliast ja Soomest.

18.-19.09 osalevad linnapea Urmas Klaas, abilinnapea Raimond Tamm ja linnasekretär Jüri Mölder Kopenhaagenis toimuval ülemaailmsel targa linna alasel kongressil Intelligent Transport Systems World Congress 2018.

13.-15.09 külastavad Tartut Lüneburgi linnavalitsuse ja Lüneburgi Saksa-Eesti seltsi esindajad, et koos Tartu kolleegidega tähistada 25 edukat koostööaastat. Lüneburgi linna ametlikku delegatsiooni juhib linnapea Ulrich Mädge.

12.-14.09 toimub Läänemere Linnade Liidu säästlike linnade komisjoni kohtumine Klaipedas, kus arutatakse avaliku transpordiga seotud teemasid. Tartu linnavalitsust  esindavad liikluskorraldusteenistuse juhataja Martin Nelis ja rattaringluse projektijuht Marika Post.

6.09 tervitab linnapea Urmas Klaas raekojas Saksamaa Alam-Saksimaa liidumaa kõrgetasemelist delegatsiooni. Delegatsiooni juhib Alam-Saksimaa liidumaa teadus-ja kultuuriminister Björn Thümler. Pildil vasakult Tartu linnapea hr. Urmas Klaas, Alam-Saksi liidumaa teadus-ja kultuuriminister hr Björn Thümler, Saksamaa suursaadik Eestis T.E. hr Christopf Eichhorn.

27.-28.08 külastavad linnavarade ning arhitektuuri ja ehituse osakonna esindajad Aarhusi linna Taanis, kus tutvutakse avaliku transpordi ja kergliikluse lahendustega ning vahetatakse kogemusi kolleegidega. Delegatsiooni juhib abilinnapea Monica Rand.

23.-25.08 toimub Põhjamaade sõpruslinnade töökohtumine Baerumis Norras, mille raames arutatakse koostöövõimalusi ja liikmeslinnade 2019. a kokkutuleku ettevalmistamist. Tartu linnavalitsust esindab kolmeliikmeline delegatsioon linnasekretär Jüri Mölderi juhtimisel.

22.08 kohtub Tartu linnavalitsuse targa linna valdkonnajuht Lauri Sokk Tansaania Ühendvabariigi delegatsiooniga, et jagada kogemusi tehtust targa linna valdkonnas.

29.07-03.08 osaleb Tartu linna 11-liikmeline sportlaste delegatsioon Rahvusvahelistel Laste Mängudel Jeruusalemmas Iisraelis. Järgmised suvemängud toimuvad Ufas Venemaal.

21.-24.06 osaleb Tartu linna delegatsioon 38. rahvusvahelistel hansapäevadel Rostockis linnavolikogu esimehe Aadu Musta juhtimisel.

20.-22.07 osalevad linnamajanduse osakonna juhataja Rein Haak ja linnavarade osakonna asejuhataja Mait Raig sõpruslinnas Pihkvas linnapäeva tähistamise üritustel.

10.-12.07 külastab  Tartu delegatsioon  eesotsas linnapea Urmas Klaasiga Leeuwardeni linna - Euroopa kultuuripealinn 2018 Hollandis, et kohtuda sealse korraldusmeeskonnaga, vahetada kogemusi ja arutada koostöövõimalusi Tartu ja Leeuwardeni Euroopa kultuuripealinna projektimeeskondade vahel.

22.-24.06 külastavad Tartut linnapea Urmas Klaasi kutsel ja osalevad tudengifestivalil Gaudeamus 2018 Riia ja Kaunase linnavalitsuste delegatsioonid. Fotol külalised koos abilinnapea Raimond Tammega (vasakult neljas).

22.06 külastavad Tartut ja osalevad president Kersti Kaljulaidi kutsel Baltimaade tudengite laulu- ja tantsupeol Gaudeamus Soome, Gruusia, Islandi, Läti ja Poola presidendid.

19.06 külastab Tartut ja Tartu Linnavalitsuse avalike suhete osakonda Suurbritannia Suursaatkonna missiooni asejuht Alison Becket ja saatkonna meediajuht Taavi Toomiga.

13.-15.06 toimub Tartu Linnavalitsuse arhitektuuri ja ehituse ning linnavarade osakondade esindajate õppereis sõpruslinna Turusse.

6.06 kohtub linnapea Urmas Klaas Läti suursaadiku Raimonds Jansonsiga.

30.05 kohtub linnapea Urmas Klaas Tüüringi liidumaa parlamendi majandus-ja teaduskomisjoni delegatsiooniga.

29.05-01.06 külastab Tartut partnerlinna Gaziantepi välissuhete juht Şahin Cetin.

24.05 kohtub linnapea Urmas Klaas Poola suursaadik  Grzegorz Kozłowski, kultuurinõuniku Slawomira Borowska-Petersoni, orelikunstnik Krzysztof Urbaniak ja SA Jaani Kirik nõukogu liikme Juhani Jaegeriga.  

23.-24.05 külastasid Tartut Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse kutsel Euroopa kultuuripealinnade projektide esindajad Turust (2011), Umeåst (2014) ja Bodøst (2024), et osaleda seminaril "Euroopa kultuuripealinnad Tartus. Põhjamaade kogemus."

15.05 kohtub linnapea Urmas Klaas Austraalia suursaadiku Kerin Ayyalarajuga.

5.03 tervitab abilinnapea Madis Lepajõe raekoja saalis Ameerika suursaatkonna, Haridus- ja Teadusministeeriumi ning MTÜ Globe Eesti korraldatud filmiüritusel osalejaid.

21.-23.02 Tartut külastavad linnapea Urmas Klaasi kutsel Tartu aumärkide kavalerid sõpruslinnadest Tamperest ja Turust. Külalised kohtuvad linnapea Klaasiga, külastavad Eesti Rahva Muuseumi ja osalevad aukülalistena 22.02 toimuval Eesti Vabariik 100 kontsertaktusel Vanemuise Kontserdimajas. Linnatuuril tutvustab abilinnapea Raimond Tamm külalistele tänast Tartut ja linna suuremaid arenguprojekte.

21.02 Abilinnapea Madis Lepajõe tervitab linnavalitsuse ja haridusvaldkonna esindajaid Kobuleti linnast Gruusiast. Ettekande Tartu linna hariduskorralduse kohta teeb haridusosakonna juhataja Riho Raave. Delegatsiooni juhib Kobuleti volikogu esimees Davit Mtchedlishvili.

16.-18.02 Abilinnapea Madis Lepajõe viibib sõpruslinnas Tamperes Eesti 100 pidustustel. Fotod

15.-17.02 Abilinnapea Tiia Teppan viibib sõpruslinnas Kaunases Leedu 100 pidustustel. Fotol abilinnapea Tiia Teppan ja Kaunase linnapea Visvaldas Matijošaitis.

12.02  Turu linna kutsel esineb Tartu Smart City Lab arendusdirektor Hannes Astok sõpruslinnas Turus avaliku loenguga Tartust ja tartlastest tänasel päeval Eesti 100 tähistamise raames. Foto

7.02 Linnapea Urmas Klaas kohtub Prantsuse suursaadiku Claudia Delmas - Scherer'iga.

01.02 Linnapea Urmas Klaas kohtub Tartu partnerlinna Kutaisi abilinnapea Nino Tvaltvadzega. Külalist saadab E-riigi Akadeemia valdkonnajuht Kristiina Reinsalu. Tartus kohtuvad Gruusia külalised ka abilinnapea Raimond Tamme ja linnasekretär Jüri Mölderiga, et vahetada kogemusi innovatsiooni, targa linna ja elanike kaasamise teemadel.

Abilinnapea Madis Lepajõe ja Tampere linnapea Lauri Lyly Tamperes Eesti 100 pidustustel.
Abilinnapea Madis Lepajõe ja Tampere linnapea Lauri Lyly Tamperes Eesti 100 pidustustel.
Abilinnapea Tiia Teppan ja Kaunase linnapea Visvaldas Matijošaitis
Abilinnapea Tiia Teppan ja Kaunase linnapea Visvaldas Matijošaitis
Tartu Smart City Lab arendusdirektor Hannes Astok sõpruslinnas Turus Eesti 100 tähistamise raames
Tartu Smart City Lab arendusdirektor Hannes Astok sõpruslinnas Turus Eesti 100 tähistamise raames

2017

19.12 Tartu linnapea Urmas Klaas kohtub Tartus tutvumisvisiidil viibiva Tšiili suursaadiku Eduardo Galvez'i ja Tšiili aukonsuli Alar Karisega.

18.12 Tartu linnavalitsuse linnamajanduse osakonna juhataja Rein Haak ja projektijuht Jaanus Tamm osalevad sõpruslinnas Pihkvas XI Peipsi Foorumil, mis keskendub keskkonnakaitsele ning ühiste loodusvarade arukale kasutamisele Eesti_, Läti ja Venemaa piiriäärsetel aladel.

8.12 Valgevene kohalike omavalitsuste esindajad Minskist, Vitsebskist, Gomelist, Babrujskist, Pinskist ja Mazyrist külastavad Tartut, et vahetada infot ning kogemusi linnamajanduse, linnavarade ja korteriühistute teemal.

7.-9.12 külastab Tartut ja osaleb sTARTUp Day 2017 ärifestivalil 9-liikmeline Tampere delegatsioon, kuhu kuuluvad linna ja regiooni ettevõtluse arendusüksuste ja idufirmade esindajad. Abilinnapea Raimond Tamm, turundusjuht Helen Kalberg ja välissuhete juht Sirje Bork kohtuvad 8. detsembril Tampere linna ettevõtluse ja innovatsiooni üksuse direktori Timo Antikaineniga, Business Tampere tegevjuhi Harri Airaksineni ja Visit Tampere direktori Jari Ahjoharjuga.

4.12 Tartu linnapea Urmas Klaas võtab vastu Tartus tutvumisvisiidil viibiva Taani suursaadiku Kristina Miskowiak Beckvardi.

1.-2.12 Tartu linnapea Urmas Klaas viibib Saksamaal Isny's, kus teeb ettekande konverentsil ,,Euroopa pärast valimisi - väljakutsed poliitikale ja majandusele".

16.11 Tartu linnapea Urmas Klaas kohtub Ameerika Ühendriikide suursaadiku James D. Melvillega. Suursaadik viibib koos abikaasaga Tartus lahkumisvisiidil.

13.11 Tartu linnapea Urmas Klaas kohtub Suurbritannia saatkonna uue asejuhi Alison Becketti ja kaubandus- ja majanduskoostöö nõuniku Ulla Kattaiga.

24.-25.10 SA Tartu Teaduspark juhatuse liige ja Tartu nutika linnaosa projekti juht Raimond Tamm esindab Tartut Läänemere Linnade Liidu üldkonverentsil Växjös. Raimond Tamm teeb ettekande "Climate Smart Tartu".

30.09-2.10 Tartu linnavalitsuse kultuuriosakonna peaspetsialist Erni Kask osaleb Tampere linna päeva ja Soome Vabariik 100 tähistamisel Tamperes. Külaskäigu keskmes on arutelu kultuurikoostöö üle.

28.09 Eesti-õppereisi raames külastab Tartut 22-liikmeline delegatsioon Ukraina kohalike omavalitsuste ja mittetulundusühingute esindajaid. Külalistega kohtub Tartu raekojas abilinnapea Jarno Laur.

22.-23.09 Tartu sõpruslinna Veszprémi linnapea Gyula Porga ja välissuhete juht Rita Wahab osalevad Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumisega seotud üritustel Tartus. Fotod

11.09 Lüneburgi Herderkooli õpilasi tervitab Tartu raekojas linnapea Urmas Klaas. Lüneburgi Herderkool on Tartu Mart Reiniku Kooli ja Jaan Poska Gümnaasiumi sõpruskool Saksamaal.

11.09 Tartut külastab Rahvusvahelise Politseinike Assotsiatsiooni Lüneburgi haru 46-liikmeline delegatsioon. Külalisi sõpruslinnast võtab Tartu raekojas vastu linnapea Urmas Klaas.

24.08 Tartu Kõrgema Kunstikooli galeriis Noorus avatakse rahvusvaheline näitus „COLLABORATION. Kaasaegne kunst Lüneburgist“. Näituse avamisel esinevad tervitustega Tartu linnapea Urmas Klaas ja Lüneburgi linnapea Ulrich Mädge. Kunstnikest osalevad avamisel Nooruse galeriis Ursula Blancke Dau, Justine Otto, Karin Marquardt, Bernd Uhde ja Anton Bröring. Samuti külastavad lüneburglased Eesti Rahva Muuseumi ja kunstiajaloolane Enriko Talvistu tutvustab külalistele Tartu linna.  Fotod

21.-23.07 Tartu linnavalitsuse linnamajanduse osakonna juhataja Rein Haak ja linnavarade osakonna juhataja asetäitja Mait Raig esindavad Tartut sõpruslinna Pihkva linna päeva pidulikel üritustel.

20.-22.07 linnavolikogu esimees Vladimir Šokman esindab Tartut sõpruslinnas Riias esimesel kooride Eurovisioonil.

5.-9.07 Tartu sõpruslinnas Kaunases toimuvad rahvusvahelised noorte mängud. Tartut esindab 14 noorsportlast ujumises, judos ja korvpallis. Rahvusvahelistest noorte mängudest võtab osa 90 erineva linna noortekoondist 35 riigist üle maailma, kes võistlevad 15 erineval spordialal. Tartu noored on väga edukad, saavutades kaks hõbemedalit judos ja ühe korvpallis. Fotod

28.06 Tartus on õppereisil Venemaa Rahvusvahelise Turismi Akadeemia Pihkva filiaali 29-liikmeline delegatsioon. Tartu turundusjuht Helen Kalberg tutvustab külalistele sõpruslinnast Tartu turundust ja turismi ning Sille Talvet-Unt OÜ-st Gravitas Consult annab ülevaate Via Hanseatica ja Via Hanseatica Plus projektist. Lisaks tutvuvad pihkvalased linnaga nii jalgsi kui bussiga liikudes.

15.-18.06 Tartu delegatsioon linnavolikogu esimehe Vladimir Šokmani juhtimisel osaleb 37. rahvusvahelistel hansapäevadel Kampenis, Hollandis. Fotod

15.-16.06 Tartus on õppereisil 25 kodanikuühenduste esindajat seitsmest Ukraina omavalitsusest. Ukraina külalised on huvitatud tartlaste kogemusest jäätmemajanduse korraldamises, elanike kaasamisest linna juhtimist ja arengut puudutavatesse otsustesse ning Tartu nutika linnaosa (SmartEnCity) projektist. Ukrainlaste õppereis Eestisse toimub rahvusvahelise energeetikateemalise projekti raames, mida rahastab Norra keskkonnaministeerium. Fotod

4.-8.06 Tartu ettevõtlusega seotud delegatsioon abilinnapea Jaan Õunapuu juhtimisel viibib õppereisil Peterburis. Tartlased külastavad Peterburi inkubaatoreid, ülikoole ja klastreid, et sõlmida kontakte ja vahetada kogemusi. Samuti tutvutakse teenustega, mida Peterburis ettevõtjatele pakutakse.

1.-3.06 osaleb Tartu delegatsioon eesotsas abilinnapea Jarno Lauriga Põhjamaade sõpruslinnade kokkutulekul Hafnarfjörðuris. Kokkutuleku seekordne peateema on "Terved linnad". Hafnarfjörðurisse sõidavad kuuest Põhjamaade sõpruslinnade võrgustikku kuuluvast linnast noortegrupid, linnavalitsuse ja -volikogu esindajad. Tartu noortegruppi esindavad Tähe noortekeskuse noorsootöötajad ja aktiivsed noored. Noortegruppide jaoks algab kokkutulek juba 29. mail. Nädala jooksul sünnib koostöös teiste linnade noortega etendus, mis kantakse ette kokkutuleku lõpus. Lisaks noortetegevustele leiavad kokkutulekul aset seminarid, kohtumised ja arutelud linnade koostöö teemadel. Fotod

1.06 Eesti-visiidi raames külastab Tartut Saksi-Anhalti liidumaa parlamendi õigus-, põhiseadus- ja võrdõiguslikkuse komisjoni delegatsioon. Külalisi tervitab ja Tartut tutvustab abilinnapea Tiia Teppan. Ettevõtlusosakonna peaspetsialist Alo Lilles annab külalistele ülevaate Tartu ja Eesti e-lahendustest.

31.05-1.06 Kutaisi linna delegatsioon linnapea Shota Murgulia juhtimisel külastab Tartut. Koostöö arendamiseks allkirjastavad Tartu linnapea Urmas Klaas ja Kutaisi linnapea Shota Murgulia memorandumi, et muuhulgas toetada mõlema linna majanduslikku ja regionaalset arengut, koostöösuhete loomist Tartu ja Kutaisi kõrgkoolide vahel ning jagada kogemusi e-valitsemise valdkonnas. Samuti kohtuvad külalised Tartu Ülikooli kliinikumi juhtkonnaga, et saada ülevaade Tartust kui Eesti meditsiinikeskusest ning külastavad Eesti Rahva Muuseumi. Kutaisi delegatsiooni saadab Tartus Gruusia suursaadik Eestis Tea Akhvlediani. Fotod

26.05 9. rahvusvahelise ökonomeetria konverentsi raames külastab Tartut 2011. aastal majandusteaduse Nobeli preemia pälvinud Christopher A. Sims. Nobelisti ja konverentsi teise peaesineja Helmut Lütkepohliga kohtub abilinnapea Tiia Teppan. Samuti tutvuvad külalised Eesti Rahva Muuseumiga. Konverentsi korraldab Tartu Ülikooli majandusteaduskond.

25.05 Tartu linnasekretär Jüri Mölder kohtub Mecklenburg-Vorpommerni liidumaa Kristlik-Demokraatliku Liidu Majandusnõukogu 44-liikmelise delegatsiooniga, mida juhib Mecklenburg-Vorpommerni liidumaa energia, infrastruktuuri ja  digitaliseerimise minister Christian Pegel. Jüri Mölder tutvustab külalistele Tartu ja Eesti e-lahendusi.

23.-25.05 Tartu linnavalitsuse kultuuriosakonna töötajad Kristel Kalda, Piret Tamm ja Erni Kask külastavad sõpruslinna Kaunast, et arutada kahe linna vahelist koostööd. Arutelu keskmes on mõlema linna nimetamine Euroopa kultuuripealinnaks - Kaunasele on juba antud Euroopa kultuuripealinna tiitel aastaks 2022 ja Tartu taotleb tiitlit aastaks 2024. Erni Kask tutvustab Tartu kultuurielu ning Kristel Kalda teeb ettekande Tartu kirjanduslinnast. Kaunast huvitab koostöö Tartuga UNESCO loovlinnade tasandil, samuti pakuvad huvi puitarhitektuur, kogukonnad ja residentuurid noortele kunstnikele. Fotod

16.05 Tartu linnapea Urmas Klaas ja linnasekretär Jüri Mölder külastavad Frankfurti, et tutvustada Tartu ja Eesti e-lahendusi. Linnapea Urmas Klaas teeb Nortec foorumil ettekande "Digital Estonia - Estland ist Smartland". Lisaks toimuvad kohtumised Hesseni liidumaa parlamendis, Frankfurdi TechQuartier'is, Frankfurdi raekojas ning Goethe Ülikooli Max Plancki nimelises õigusajaloo instituudis. Nortec foorumi on ellu kutsunud Astrid von der Malsburg, Eesti aukonsul Hesseni liidumaal. Foorumi eesmärgiks on luua uusi ja edendada juba olemasolevaid koostöösuhteid Põhjamaade ja Saksamaa ettevõtete vahel, kes on huvitatud kõrg- ja infotehnoloogiast. Esimene Nortec foorum leiab aset turundus- ja IT-firmas Cocomore. Fotod

10.05 visioonikonverentsil „Tartu ühistransport 2030" jagab sõpruslinna Tampere kogemust Juha-Pekka Häyrynen, kõneledes ühistranspordi planeerimisest ja ühistranspordipoliitikast Tampere näitel. Fotod

26.-28.04 Tartu linna delegatsioon eesotsas linnapea Urmas Klaasiga on visiidil Uppsalas, kus allkirjastatakse kahe linna vaheline koostööprotokoll aastateks 2017-2018. Lisaks kohtumistele linnavalitsuses külastab Tartu delegatsioon Uppsala Ülikooli, Uppsala Teadusparki ja Innovatsioonikeskust ning kohtutakse erinevate ettevõtjate ja idufirmade esindajatega. Foto

21.-22.04 Tartu linna delegatsioon abilinnapea Jaan Õunapuu juhtimisel külastab Minskit. Tartlased kohtuvad Valgevene korteriühistute liidu ja Pervomaiski rajooni administratsiooni esindajatega ning külastavad Minski rajooni suurt korteriühistute piirkonda "Kvartal Zeljonõi Bor". Fotod

7.04 Minski Frunze rajooni administratsiooni kultuuriosakonna 4-liikmeline esindus Alena Lialeka juhtimisel külastab Tartut. Kohtumisel Tartu linnavalitsuse kultuuriosakonna esindajatega tutvustavad külalised Minski kultuurielu- ning korraldust ja tartlased jagavad infot siinse kultuurielu omapärade kohta. Samuti osalevad minskilased Vene Ballil. Foto

4.-5.04 avalike suhete osakonna spetsialist Merje Laimets osaleb SA Tartumaa Turism esindajana Baltikumi roadshow'l Berliinis ja Hamburgis, et tutvustada Tartut ja Lõuna-Eestit.

30.03  toimub avalike suhete osakonnas kohtumine Tampere kultuuriosakonna esindaja Maris Reinsoniga. Kohtumisel vahetatakse infot ja arutatakse lähemalt Tartu ja Tampere lähimate aastate kultuurikoostööd. Foto

7.-8.03 Tartu linnapea Urmas Klaas viibib Vabariigi Presidendi Kersti Kaljulaidi Soome visiidi raames Tamperes, kus allkirjastati ka Tartu ja Tampere vaheline koostööprotokoll aastateks 2017-2018. Linnadele oluliste suundadena on Tartu ja Tampere koostööprotokollis välja toodud ka koostöö targa linna ja innovaatilise ettevõtluse arendamisel ning tihedam kultuurivahetus seoses Eesti Vabariik 100 ja Soome Vabariik 100 tähistamisega. Samuti märgitakse protokollis uute koostööprojektide elluviimiseks võimaluste otsimist Euroopa Liidu rahastamisprogrammide kaudu. Enne protokolli allkirjastamist külastas linnapea Urmas Klaas koos president Kaljulaidi saatva delegatsiooniga Tampere Tehnikaülikooli ja osales Tampere linnapea Anna-Kaisa Ikoneni poolt Eesti presidendi auks korraldatud lõunasöögil.

16.-18.01 Tartu linnavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakonna esindus osakonnajuhataja Sirje Kree juhtimisel külastab sõpruslinna Ferrarat Itaalias, et tutvuda sealse immigratsioonikorraldusega. Ferrara linnavalitsuses võtab tartlasi vastu sotsiaal- ja tervishoiunõunik Chiara Sapigni. Külastades erinevaid asutusi, nägid Tartu linnavalitsuse töötajad, kuidas integreeritakse inimesi alates nende saabumisest Ferrarasse kuni iseseisva elu alustamiseni.

Tartu esindus Ferraras
Tartu esindus Ferraras

2016

8.−9.12 Tartut külastab Jelgava linnavalitsuse 9-liikmeline esindus sotsiaalabi osakonna juhataja Rita Stūrāne juhtimisel. Külalisi tervitab Tartu raekojas abilinnapea Artjom Suvorov ja Tartu tervishoiu- ning sotsiaalhoolekandeteenuseid tutvustavad Tartu linnavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakonna töötajad. Samuti tutvuvad jelgavalased tööga Tartu Ülikooli Kliinikumis, Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskuses ning perekodus Käopesa.

 

7.−10.12 Tartus viibivad külalised Tamperest ja Turust, et osaleda sTARTUp Day'l - suurimal ärifestivalil, mida Eestis korraldatud. sTARTUp Day toimub Tartu ülikooli, Tartu linna ja Startup Estonia eestvedamisel Eesti Rahva Muuseumis 9. detsembril. Fotod

 

4.11 Tartu linnapea Urmas Klaas kohtub Hispaania suusaadiku Fernando García Casas'ega.

 

27.−28.10 Tartu ettevõtjate 6-liikmeline delegatsioon abilinnapea Artjom Suvorovi juhtimisel külastab  sõpruslinna Pihkvat.

 

26.−28.10 Tartus viibib Turu 8-liikmeline delegatsioon, et tähistada Tartu-Turu sõprussuhete 20. aastapäeva ning osaleda ühisel linnaplaneerimise ja arhitektuuriseminaril.

 

20.10 Tartut külastab 6-liikmeline Jelgava delegatsioon linnavolikogu aseesimehe Rita Vectirāne juhtimisel, et tutvuda siinse immigratsioonikorraldusega. Külalisi võtavad vastu Tartu linnavolikogu esimees Vladimir Šokman ja abilinnapea Artjom Suvorov. Külastatakse Varjupaigataotlejate Majutuskeskust Vaos. Samuti tutvuvad külalised uue Eesti Rahva Muuseumiga ning külastavad teaduskeskust AHHAA.

 

19.10 Tartut külastab sõpruslinna Pihkva 5-liikmeline delegatsioon, et tuvuda Tartu Loomemajanduskeskuse ja Lille Majaga.

 

17.–20.10 Tartu linna esindus linnapea Urmas Klaasi juhtimisel viibib sõpruslinnas Tamperes rahvusvahelisel Smart City konverentsil. Konverentsil osaleb ka abilinnapea Jarno Laur, kes on panelist targa linna planeerimise paneeldiskussioonis.

 

10.–12.10 6-liikmeline delegatsioon abilinnapea Arjom Suvorovi juhtimisel viibib sõpruslinnas Lüneburgis, et tutvuda sealse immigratsioonikorraldusega.

 

5.10 Tartu linnapea Urmas Klaas kohtub Ameerika Ühendriikide saatkonna asejuhi Elizabeth Horstiga, kes viibib Tartus tutvumisvisiidil. Teda saadab kultuuri- ja haridusprogrammide koordinaator Jane Susi. Lisaks külastab Elizabeth Horst ka Treffneri gümnaasiumit, Johan Skytte poliitikauuringute instituuti ning teeb jalutuskäigu Toomemäel.

 

4.10 Tartu linnapea Urmas Klaas kohtub Itaalia suursaadiku Marco Clementega, kes on Tartus lahkumisvisiidil.

 

29.09 Tartu linnapea Urmas Klaas kohtub uue Prantsuse suursaadiku Claudia Delmas-Schereriga. Kohtumisel osalevad ka konsul Jennifer Lacoste ning kultuurinõunik ja Prantsuse Instituudi direktriss Anne Chounet-Cambas.

 

28.–30.09 Tartus viibivad sõpruslinnade Uppsala, Tampere ja Lüneburgi delegatsioonid, et osaleda Eesti Rahva Muuseumi avaüritusel. Lisaks ERMi uue hoone pidulikule avamisele külastavad sõpruslinnade esindajad ka Lotte lasteaeda, vastavatud SPARK Demo keskust ja Aparaaditehast.

 

17.–20.09 Tartu linna delegatsioon eesotsas linnapea Urmas Klaasiga viibib Turus. Sõpruslinnade Tartu ja Turu vahelise koostöö 20. aastapäeva puhul toimuvad Turus mitmed seminarid ja kohtumised. Tartu delegatsioon osaleb ka nädalavahetusel toimuvatel Turu päeva üritustel ning külastab mitmeid kultuuriasutusi.

 

18.08 Tartu linnapea Urmas Klaas kohtub Tartut külastava Austraalia suursaadiku Gerald Thomsoniga.

 

5.08 Tartu linnapea Urmas Klaas kohtub Tartut külastava Belgia suursaadiku Philippe Bekega.

 

22.–24.07 Tartu linnavalitsuse linnamajanduse osakonna juhataja Rein Haak ja linnavarade osakonna juhataja asetäitja Mait Raig esindavad Tartut sõpruslinna Pihkva linna päeva pidulikel üritustel.

 

9.07 linnapea Urmas Klaas kohtub sõpruslinna Lüneburgi Saksa-Eesti Seltsi ja Tartu Lüneburgi Seltsi liikmetega. Lüneburglased külastavad Tartu hansapäevi. Tartu Lüneburgi seltsi eestvõttel tutvuvad külalised Tartu vanalinnaga, osalevad jumalateenistusel Tartu Peetri kirikus, naudivad Arsise kellade ansambli kontserti.

 

16.06 linnapea Urmas Klaas kohtub Tartut külastava Türgi suursaadiku Hayriye Kumaşcıoğluga.

 

16.06 linnapea Urmas Klaas kohtub Tartut külastava Moldova suursaadiku Inga Ionesii'ga, keda kohtumisel saadab suursaatkonna 2. sekretär Tatiana Gindea.

 

9.–12.06 Tartu esindus abilinnapea Tiia Teppani juhtimisel osaleb 36. rahvusvahelistel hansapäevadel Bergenis, Norras. Tartu tutvustab hansapäevade külalistele Eesti Rahva Muuseumit. Kokku võtab selleaastastest rahvusvahelistest hansapäevadest osa 73 linna.

 

8.–11.06 Tartut külastab 5-liikmeline delegatsioon sõpruslinnast Veszprémist Ungarist, mida juhib linnapea Gyula Porga. Veszprémlased tutvuvad Tartu parimate praktikatega targa linna teemalisel seminaril, külastavad Tartu Ülikooli, teaduskeskust AHHAA, Tartu Loomemajanduskeskust ning Tartu Teadusparki ja SPARK demokeskust. Samuti tutvuvad külalised Eesti Rahva Muuseumi uue hoone ehitusega.

 

6.06 linnapea Urmas Klaas võtab vastu Tartus visiidil viibiva Jaapani suursaadiku Yoko Yanagisawa.

 

31.05–02.06 Tartu linna delegatsioon eesotsas linnapea Urmas Klaasiga viibib sõpruslinnas Pihkvas. Kohtumistel on arutusel Eesti-Vene piiriülese koostööprogrammi ühisprojektid ning koostöö turismi ja kultuuri valdkonnas.

 

25.–27.05 Tartu linnasekretär Jüri Mölder, kultuuriosakonna juhataja Katriin Fisch-Uibopuu ja välissuhete juht Sirje Bork osalevad Islandi sõpruslinnas Hafnarfjörduris töökohtumisel, millega valmistatakse ette Põhjamaade sõpruslinnade kokkutulekut 2017. aastal. Lisaks tartlastele võtavad kohtumisest osa Uppsala, Hämeenlinna ja Baerumi esindajad. Tartu kuulub koos eelmainitud linnadega Põhjamaade Sõpruslinnade Ühendusse.

 

20.–22.05 sõpruslinna Kaunase kutsel osaleb 4-liikmeline Tartu delegatsioon abilinnapea Jarno Lauri juhtimisel Kaunase hansapäevadel. Tartu linnavalitsuse arhitektuuri ja ehituse osakonna juhataja-linnaarhitekt Tõnis Arjus teeb ettekande konverentsil Let's share design: Best practice examples of Transformation of public spaces or conversion of industrial objects for public needs.

 

11.05 Tartu linnapea Urmas Klaas võtab raekojas vastu Eestis riigivisiidil viibiva Vatikani riigisekretäri kardinali Pietro Parolini ja teda saatva delegatsiooni.

 

4.05 Tartu linnapea Urmas Klaas kohtub Tartu sõpruslinna Turu täiskasvanute koolituskeskuse delegatsiooniga. Külaliste Tartu-visiidi eesmärgiks on osalemine oma partnerorganisatsiooni - Tartu rahvaülikooli nõukogu koosolekul.

 

4.05 sõpruslinnade Tartu ja Lüneburgi partnerluse ning festivali "Saksa Kevad" raames annab Lüneburgi Sümfooniaorkestri Kammerakadeemia kontserdi Tartu Ülikooli aulas.

 

29.04 abilinnapea Kajar Lember kohtub Pihkva abilinnapea Igor Sirotini, välissuhete juhi Tatjana Pustoškina ja Nord-West SMC direktori Valeri Tjumentzeviga, et arutada linnadevahelist koostööd ettevõtluse, kultuuri, sotsiaalabi ja noorsootöö valdkondades.

 

24.–28.04 Tartu linna delegatsioon eesotsas linnapea Urmas Klaasiga külastab Gruusias asuvat Khuthaisi linna. Kohtumisel Khuthaisi linnapea Shota Murghulia ja linnavalitsuse töötajatega on kõne alla kahe linna edasised koostöövõimalused. Gruusia partnereid huvitavad Tartu kogemused infotehnoloogia ja linnaplaneerimise alal, e-valitsemisega seotud teemad ning Tartu targa linna temaatika. Ettevõtluse poolelt huvitutakse tartlaste kogemustest alustavatele ettevõtetele inkubatsiooniteenuste pakkumisel.

 

14.04 linnasekretär Jüri Mölder kohtub 23-liikmelise kõrgetasemelise riigiametnike delegatsiooniga Indiast, et kõneleda e-valitsuse arengust kohalikul tasandil ja tutvustada Tartu targa linna lahendusi. India külaliste Tartu-visiit on osa rahvusvahelisest õppereisist Eestisse, mille on korraldanud National Institution for Smart Governance of India arengukava Digital India raames.

 

15.–18.03 Tartu linna delegatsioon eesotsas linnapea Urmas Klaasiga viibib Ungaris Veszprémis, et tähistada kahe linna vahelise koostöö 45. aastapäeva ja osaleda soome-ugri kultuuripealinna üritustel. Visiidi käigus esitletakse Tartu linna peamisi arengusuundi ning tutvutakse Veszprémi kultuuri- ja spordiobjektidega, samuti kirjutatakse alla uus koostöölepingu lisa. Tartu linna visiit liitub Eesti välisministri Marina Kaljuranna visiidiga.

 

14.–16.03 Tartu linnavolikogu esimees Vladimir Šokman osaleb Rostockis Läänemere Linnade Liidu korraldatud konverentsil, kus on kõne all pagulaskriisi mõjud Läänemere regiooni linnadele.

 

29.02 Ameerika Ühendriikide suursaadik Eestis, James D. Melville viibib oma esimesel visiidil Tartus.

 

21.–24.02 4-liikmeline Tartu linnavalitsuse töörühm abilinnapea Kajar Lemberi juhtimisel osaleb projekti Interactive Cities esimese faasi lõpuseminaril Liverpoolis.

 

19.–21.02 Tartu abilinnapea Kajar Lember esindab Tartut avaüritusel, millega Tartu partnerlinn Gaziantep Türgis tähistab UNESCO loovlinnade võrgustiku liikmeks saamist gastronoomialinnana. Tartu kuulub UNESCO loovlinnade võrgustikku kirjanduslinnana alates 2015. a. detsembrist.

 

18.02 linnapea Urmas Klaas ja abilinnapea Valvo Semilarski kohtuvad Tartus visiidil viibiva Hollandi suursaadiku Jos Schellaarsiga.

 

18.–20.02 Tartut külastab partnerlinna Ningbo delegatsioon Hiina Rahvavabariigist. Delegatsioon kohtub Tartu linnapea Urmas Klaasi ja linnavalitsuse liikmetega, et tutvustada 9.-12. juunil Ningbos toimuvat iga-aastast ettevõtlus-, turismi-, haridus- ja kultuurinädalat ning rahvusvahelist kaubandusmessi. Ningbolased külastavad Tartus viibides Vanemuist, Tartu Biotehnoloogia Parki ja Jaan Poska Gümnaasiumit.

 

21.–22.01 Tartut külastavad projekti Interactive Cities juhtpartnerid Genova linnavalitsusest, Itaaliast. URBACT III projekt Interactive Cities keskendub lahendustele, kuidas parandada linnajuhtimist erinevates valdkondades, kasutades sotsiaalmeediat ja erinevaid nutirakendusi. Lisaks Tartu linnale osalevad projektis Alba Iulia (Rumeenia), Murcia (Hispaania), Liverpool (Suurbritannia) ning Lausanne (Šveits).

Jelgava delegatsioon Tartus
Jelgava delegatsioon Tartus

Viimati muudetud 15.07.2024

Tartu sõpruslinnad

Tampere

Juba enne esimest Tartu ja Tampere ametlike esinduste kohtumist 1990. aastal oktoobris olid loodud koostöösidemed mõlema linna ülikoolide, teatrite, mitmete ettevõtete ja organisatsioonide vahel. Tartu ja Tampere vaheline ametlik sõpruslinnade leping sõlmiti 22. detsembril 1992. aastal. Viimastel aastatel on koostöö keskmes olnud kultuuriteemaad, avalike teenuste arendamine ja targa linna projektid. Edukas kogemustevahetus toimub koos Tartu sõpruslinnade ja ühtlasi Euroopa kultuuripealinnade Kaunase (2022) ja Veszprémiga (2023) ühtse ja üleeuroopalise kultuuripealinnade võrgustiku raames.

Vaata lähemalt

Tampere. Foto: Atacan Ergin
Tampere. Foto: Atacan Ergin

Turu

Tartu allkirjastas Turuga esimese koostöödokumendi 21. juunil 1996. aastal.

Tartus asub Villa Tammekann, mis restaureeriti koostöös Tartu Ülikooli ja Turu Ülikooli ning Tartu ja Turu linnaga. Villa Tammekann on peamiselt Turu Ülikooli esindus- ja majutuskoht Tartus.

Vaata lähemalt

Turu. Foto: Ilkka Hemmila
Turu. Foto: Ilkka Hemmila

Hämeenlinna

Hämeenlinna on Tartu partneriks Põhjamaade sõpruslinnade ühenduse kaudu alates 1991. aastast. Sellesse võrgustikku kuulub koos Tartuga kokku 6 linna. Kõik linnad kohtuvad iga kahe aasta järel ühisel kokkutulekul ühes kuuest linnast. 

Vaata lähemalt

Hämeenlinna. Foto: Sofia Vahtokari
Hämeenlinna. Foto: Sofia Vahtokari

Uppsala

Tartu ja Uppsala sõprus- ja koostöösuhted said ametliku alguse 1988. aastal sõlmitud lepinguga.

2000. aastatel oli koostöö märksõnadeks muuhulgas Euroopa Liidu kogemuste omandamine, ühisprojektid, Põhjamaade sõpruslinnade koostöö, Tartu e-valitsemise kogemuse tutvustamine Uppsalale. Linnadevahelise koostöö 30. aastapäeva tähistati Tartus. Mõlemas linnas on ka sõpruslinna nimeline tänav.

Vaata lähemalt

Uppsala. Foto: Paulina Bengtsson
Uppsala. Foto: Paulina Bengtsson

Veszprém

Suhtlus Tartu ja Veszprémi linna vahel toimus algselt alates 1969. aastast kuni 1975. aastani. 1971. aastal sõlmiti Veszprémi linna ja Tartu linna vaheliste sõprussidemete arendamise leping. 1975. aastal kontaktid katkesid ning taaskohtumine leidis aset 1990. aasta kevadel Veszprémis. Praegu toimub kahe linna vahel elav koostöö. Veszprém on Euroopa kultuuripealinn 2023. aastal.

Vaata lähemalt

Veszprém
Veszprém

Kaunas

4. mail 1993. aastal allkirjastati Kaunases Tartu ja Kaunase  heade kavatsuste memorandum.

Hea koostöö on olnud noorsootöös ja kultuurivahetuses, ühiseid projekte on teinud noored kunstnikud, kogemusi on vahetatud rahvusvaheliste hansapäevade korraldamises. Alates 1999. aastast on Tartu esindus võtnud osa Kaunase linna päeva tähistamisest. Kaunas on Euroopa kultuuripealinn 2022. aastal.

Vaata lähemalt

Kaunas. Foto: Kazys Mikalauskas
Kaunas. Foto: Kazys Mikalauskas

Frederiksberg

Koostööprotokoll Tartu linna ja Frederiksbergi kommuuni vahel kirjutati alla 18. juunil 1996. aastal. Tartu ja Frederiksberg on omavahel seotud Põhjamaade sõpruslinnade ühenduse kaudu. Võrgustikku kuulub kuus linna: Baerum Norras, Frederiksberg Taanis, Hafnarfjörður Islandil, Hämeenlinna Soomes, Uppsala Rootsis ja Tartu Eestis.

Vaata lähemalt

Frederiksberg
Frederiksberg

Zutphen ja Deventer

Koostöökokkulepe koostöö ja sõprussuhete arendamise kohta Tartu ja Deventeri ning Zutpheni linna vahel kokku 5 aastaks sõlmitakse 13. juunil 1990. aastal. 2004. aastal vaatasid Tartu linnavalitsus ja linnavolikogu üle oma koostöö partnerlinnadega ning otsustasid, et Zutphen ja Deventer on Tartu ametlikud sõpruslinnad.

Vaata lähemalt

Zutphen
Zutphen

Hafnarfjörður

Tartut ja Hafnarfjörðurit seob kuuluvus Põhjamaade sõpruslinnade keti võrgustikku. Iga kahe aasta järel kohtuvad linnade esindused Põhjamaade sõpruslinnade kokkutulekul. Hafnarfjörður on ka Hansalinnade Liidu liige.

Vaata lähemalt

Hafnarfjörður
Hafnarfjörður

Bærum

Tartu ja Bærum teevad head koostööd Põhjamaade sõpruslinnade võrgustikus. Vastastikku on väärtuslikke kogemusi vahetatud vabatahtlike ja noorsootöö teemadel. Vastastikku on väärtuslikke kogemusi vahetatud vabatahtlike, noorsootöö, arhitektuuri ja ehituse ning sotsiaalabi teemadel.

Vaata lähemalt

Bærum. Foto: Juni Folge
Bærum. Foto: Juni Folge

Lüneburg

Tartu-Lüneburgi koostööleping allkirjastati 22. augustil 1993. aastal. Lüneburgi linn on toetanud Tartu Jaani kiriku taastamist, samuti panustanud SA Domus Dorpatensis loomisesse nii rahaliselt kui ka kogemuste näol. Tartu ja Lüneburg kuuluvad mõlemad Hansalinnade Liitu.

Vaata lähemalt

Lüneburg. Foto: Torsten Päschel.
Lüneburg. Foto: Torsten Päschel.

Ferrara

Tartu ja Ferrara allkirjastasid koostööprotokolli 17. märtsil 1998. aastal. Aastate jooksul on üheskoos osaletud erinevates noorte- ja kultuuriprojektides.

Vaata lähemalt

Ferrara
Ferrara

Salisbury

Tartu ja Salisbury vaheline sõpruse deklaratsioon allkirjastati 21. mail 1999. aastal. Professor Richard Hoffman Salisbury ülikoolist on külalisprofessorina õpetanud Tartu ülikooli tudengeid.

Vaata lähemalt

Salisbury. Foto: Rein Lindmäe
Salisbury. Foto: Rein Lindmäe

Riia

Koostöödeklaratsioon Tartu ja Riia vahel sõlmiti 14. märtsil 2005. aastal. Häid koostööprojekte on olnud kultuuri-, spordi-, turismi-, turunduse-, ettevõtluse- ning tervishoiu ja sotsiaalvaldkonnas.

Vaata lähemalt

Riia. Foto: Nora Krevņeva
Riia. Foto: Nora Krevņeva

Viimati muudetud 20.05.2024

Tartu partnerlinnad

Aegina

Koostöödeklaratsioon Tartu ja Aegina vahel allkirjastati 2. juunil 2006. aastal. Aíginalt pärit kokk Dimitris Kappos  tutvustas mitmel aastal Tartu sõpruslinnade rahvusköökide päevadel kreeka roogasid restoranis Entri.

Koostöödeklaratsioon Tartu linna ja Aigina linna vahel
Aegina linn

 

Aegina. Foto: Katerina Kamperi
Aegina. Foto: Katerina Kamperi

Siena

Sõpruse ja partnerluse deklaratsioon sõlmiti Tartu ja Siena vahel 9. aprillil 2010. aastal. Kogemuste jagamist ja head koostööd on tartlastel ja sienalastel tervishoiu, noorsootöö, ettevõtluse, turismi ning avaliku halduse valdkonnas. Siena kokad on osalenud Tartu sõpruslinnade rahvusköökide päevadel. Tartu Ülikool ja Siena Ülikool kuuluvad mõlemad rahvusvahelisse ülikoolidevahelisse Coimbra koostöövõrgustikku peakorteriga Coimbras Portugalis.

 

Sõpruse ja partnerluse deklaratsioon Tartu linna ja Siena linna vahel

Siena linn

 

Siena
Siena

Ningbo

Sõpruse ja koostöö deklaratsioon Tartu ja Ningbo vahel allkirjastati 11. aprillil 2011. aastal. Vaatama kaugele vahemaale on omavaheline suhtlus küllaltki tihe. Iga aasta alguses käib Ningbo delegatsioon Tartus tutvustamas Ningbos asetleidvaid suuremaid üritusi. Tartu delegatsioon koos mitmete ettevõtjate ja ülikoolide esindajatega on käinud omakorda Ningbos tutvumas sealsete võimalustega.

Sõpruse ja koostöö deklaratsioon Tartu linna ja Ningbo linna vahel
Ningbo linn

Ningbo
Ningbo

Gaziantep

Tartu ja Gaziantepi esimesed kokkupuuted jäävad 2007. aastasse, mil mõlemad linnad osalesid lastesõbralike linnade projekti üritusel. Sõpruse ja koostöö deklaratsioon Tartu ja Gaziantepi vahel allkirjastati 31. jaanuaril 2014. aastal. Oma mänguasjamuuseumi rajamisel on Gaziantep muuhulgas ammutanud inspiratsiooni Tartu Mänguasjamuuseumist. Nii nagu Tartu, kuulub ka Gaziantep UNESCO loovlinnade võrgustikku, kandes gastronoomialinna tiitlit.

Sõpruse ja koostöö deklaratsioon Tartu ja Gaziantepi vahel
Gaziantepi linn

Gaziantep
Gaziantep

Khuthaisi

Tartu ja Khuthaisi allkirjastasid koostöömemorandumi 31. mail 2017. aastal, et muuhulgas toetada mõlema linna majanduslikku ja regionaalset arengut, koostöösuhete loomist Tartu ja Khuthaisi kõrgkoolide vahel ning jagada kogemusi e-valitsemise valdkonnas.

Koostöömemorandum Tartu ja Khuthaisi vahel
Khuthaisi linn

Khuthaisi
Khuthaisi

Viimati muudetud 22.03.2022

Välisriikide esindused Tartus

Costa Rica

Aukonsul Gunnar Kraft
Sõpruse pst 2
50050 Tartu
tel (+372) 730 7300
faks (+372) 730 7301
[email protected]

Leedu

Aukonsul Birute Klaas-Lang
Jakobi 2 IV korrus
51004 Tartu
tel (+372) 737 5225, (+372) 506 9749
[email protected]
Kodulehekülg

Moldova

Aukonsul Tiit Vapper
Kitsas 8
51003 Tartu
tel (+372) 5656 0080
[email protected]
Kodulehekülg

Ungari

Aukonsul István Bán
Tartu Ülikool
Eesti ja üldkeeleteaduse instituut
soome-ugri osakond
Jakobi 2–422 (soome-ugri raamatukogu)
51014 Tartu
tel (+372) 608 5301, (+372) 506 9642
[email protected]
Kodulehekülg

Rootsi

Aukonsul Madis Kanarbik
Rüütli 1
51007 Tartu
tel (+372) 504 6570
faks (+372) 744 1241
[email protected]

Kodulehekülg

Soome

Aukonsul Verni Loodmaa
Hotell Pallas
Riia 4
51004 Tartu
tel (+372) 503 4722
[email protected]
Kodulehekülg

Peruu

Aukonsul Ricardo Elías Mateo Durand
Anne 75–18
50704 Tartu
tel (+372) 748 4724, (+372) 505 6365
[email protected]
Kodulehekülg

Vene Saatkonna konsulaarosakonna kantselei

Ülikooli 1
51003 Tartu
tel (+372) 740 3024
faks (+372) 740 3562
Kodulehekülg

Rootsi välisminister Carl Bildt ja Eesti välisminister Urmas Paet Rootsi aukonsulaadi avamisel Tartus 22. novembril 2006.
Rootsi välisminister Carl Bildt ja Eesti välisminister Urmas Paet Rootsi aukonsulaadi avamisel Tartus 22. novembril 2006.

Välisriikide kultuuriesindused Tartus

Soome Instituut

Tartu osakond
Ülikooli 11, 51003 Tartu
tel (+372) 742 7319
Avatud E–R 10–16, K 10–18
Iga kuu viimasel reedel suletud
[email protected]
www.finst.ee

Tartu Saksa Kultuuri Instituut

Kastani 1, 50409 Tartu
tel (+372) 742 2639
faks (+372) 742 2639
Avatud E–R 10–17
Raamatukogu avatud T 12–17
[email protected]
www.dki.ee

Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis Tartu filiaal

Raekoja plats 8, 51004 Tartu
tel (+372) 742 3625
faks (+372) 744 1241
[email protected]
www.norden.ee

Tampere Maja

Jaani 4, 51007 Tartu
tel (+372) 738 6300
faks (+372) 738 6301
[email protected]
www.tamperemaja.ee

Tartu Lüneburgi Selts

Narva mnt 104 (Peetri kiriku ruumides), 50303 Tartu
[email protected]
Facebook

 

Tartu linna esindused välismaal

Tartu linna infokeskus Tamperes (Tampere-Tartu Selts)

Kulttuurikeskus Laikku
Keskustori 4
33101 Tampere
tel +358 44 2419 9636
[email protected]
https://tts.svyl.fi
Facebook

Eesti Linnade ja Valdade Liidu esindus Brüsselis

Square de Meeûs 1
4. korrus
B-1000 Brussels
Belgium
http://portaal.ell.ee/brussels

Omavalitsusliitude Brüsseli esindaja
tel +32 2 21 38 220
faks +32 2 550 1295
[email protected]

Viimati muudetud 18.05.2021

Läänemere Linnade Liit

Läänemere Linnade Liit (The Union of the Baltic Cities, UBC) loodi 1991. aastal vahetult pärast "raudse eesriide" kokkuvarisemist Euroopas. Ta on esimene avatud foorum Läänemere regiooni kohalikele omavalitsustele. Tartu kuulub organisatsiooni 1996. aastast.

 

Läänemere Linnade Liidu põhieesmärkideks on:

 • algatada ja tugevdada koostööd ja infovahetust Läänemere regiooni linnade vahel;

 • seista kohalike ja regionaalsete omavalitsuste ühiste huvide eest, nii regiooni- kui riigisiseselt, nii Euroopas kui rahvusvahelistes organisatsioonides;

 • järgida säästlikku arengut Läänemere regioonis ja arvestada euronõudeid kohalikele ja regionaalsetele omavalitsustele.

Läänemere Linnade Liidu juhtimine käib üldkoosoleku, presidendi ja juhtkomitee kaudu. Sisulist tööd tehakse erinevates komisjonides, mida on kokku 7. Igal komisjonil on oma töövaldkond: sotsiaalne kaasatus ja tervishoid, linnaplaneerimine, linnaruumi turvalisusega seonduv, jätkusuutlikkus ja keskkonnasõbralikkus, nutikad lahendused ja ettevõtlus, kultuur, töö noortega. Tartu on esindatud kõigis seitsmes komisjonis.

 

Läänemere Linnade Liitu kuulub üle 100 linna, s.h 8 Eesti linna: Elva, Jõhvi, Maardu, Narva, Pärnu, Rakvere, Tallinn, Tartu.

 

Rohkem infot:
www.ubc.net 

ICLEI – jätkusuutlikud kohalikud omavalitsused

ICLEI  Jätkusuutlikud Kohalikud Omavalitsused (ICLEI) loodi 1990. aastal kohalike omavalitsuste ülemaailmsel säästva tuleviku teemade käsitlemisele pühendatud kongressil.

 

ICLEI missioon on luua ja toetada kohalike omavalitsuste ülemaailmset liikumist, et saavutada globaalset jätkusuutlikkust kohalike keskkonnaalaste tegevuste kaudu.

 

ICLEI-ga on liitunud üle 1000 omavalitsuse. ICLEI on demokraatlik organisatsioon, mida juhivad tema liikmed. Tartu on organisatsiooni ICLEI  Jätkusuutlikud Kohalikud Omavalitsused liige alates 1997. aastast.

 

Rohkem infot:
[email protected]
www.iclei.org

Euroopa Sotsiaalhoolekande Koostöövõrgustik

Euroopa Sotsiaalhoolekande Koostöövõrgustik (The European Social Network, ESN ) on sotsiaalhoolekandega tegelevate avalike organisatsioonide võrgustik, mis hõlmab hoolekandeasutusi, omavalitsuste liite, esimese ja teise astme omavalitsusi, uurimis- ja arendusorganisatsioone jne. peakorteriga Brightonis, Inglismaal. Tartu kuulub võrgustikku 2013. aastast.

 

Euroopa Sotsiaalhoolekande Koostöövõrgustiku liikmena on Tartul võimalus:

 • teha koostööd oma tasandi organisatsioonidega 30 Euroopa riigis;

 • võtta osa võrgustiku temaatiliste gruppide tööst (näiteks eakate teenused, lastekaitse, teenuste kvaliteet, erivajadustega laste haridus vm);

 • osaleda soodustingimustel aastakonverentsidel, mis on oma valdkonna kõige arvukamad ja osavõturohkemad Euroopas;

 • osaleda täitjana projektides, mille algatajaks on võrgustik ja rahastajaks Euroopa Komisjon;

 • mõjutada võrgustiku kaudu Brüsselis kujundatavaid sisulisi ja rahastamisalaseid otsuseid.

Rohkem infot:

www.esn-eu.org

Rahvusvaheline linnavalgustuse assotsiatsioon

Rahvusvaheline linnavalgustuse assotsiatsioon (The Lighting Urban Community International, LUCI) on loodud 2002. aastal Lyoni linna algatusel.

 

Täna on LUCI'l ligi 100 liiget kõikjalt üle maailma (63 linna neljal kontinendil ja 35 ühinenud liiget rahvusvahelised firmad, valgustusdisainerid ja -arhitektid, ülikoolid, sõltumatud valgustuse spetsialistid jt). Tartu on LUCI liige 2012. aastast.

 

Ühenduse eesmärgiks on aidata linnadel leida sobivaid vastuseid ja lahendusi, kasutades avalikku valgustust kui vahendit linnade jätkusuutlikuks arendamiseks. LUCI koostöövõrgustik põhineb kolmel peamisel tegevussuunal:

 • infovahetus  eesmärgiks on hõlbustada teabevahetust, korraldades rahvusvahelisi konverentse, külaskäike ja muid üritusi;

 • edendamine  eesmärgiks on tuua välja linnade kogemused ja parimad praktikad tänavavalgustuse arendamisel ning eeskujulikemate projektide auhindamine;

 • arendamine  eesmärgiks on osaleda linnade välisvalgustuse arendamise visioonide väljatöötamisel (abi uuringute ja projektide läbiviimiseks).

Rohkem infot:

www.luciassociation.org/

Tartu on linnavalgustuse kaasajastamisele palju tähelepanu pööranud
Tartu on linnavalgustuse kaasajastamisele palju tähelepanu pööranud

Rahvusvaheline ühistranspordi assotsiatsioon

Tartu astus rahvusvahelise ühistranspordi valdkonnaga tegeleva ühenduse – rahvusvaheline ühistranspordi assotsiatsioon (L’Union internationale des transports publics, UITP) liikmeks mais 2016.

 

Ühenduse eesmärk on toetada ja edendada säästvat linnatransporti ning parandada sellega elukeskkonda.

 

Tartus on viimastel aastatel aktiivselt otsitud võimalusi keskkonnasõbralike lahenduste rakendamiseks transpordisektoris ning ühistranspordi kvaliteedi tõstmiseks. Tartu linnaliinidel on lähiaastatel kasvamas gaasibusside arv, töösse on rakendatud mitmeid uudseid elektroonilisi lahendusi.

 

UITP liikmelisus annab ligipääsu transpordi valdkonna professionaalsele võrgustikule ja tipptasemel oskusteabele, millest Tartu linn loodab kasu saada muuhulgas praeguse liinivõrgu analüüsimisel ja optimeerimisel.

 

UITP organisatsioonil on üle maailma ligi 1400 liiget, esindatud on 96 riiki. Eestist kuulub UITP liikmeskonda Tallinna Linnatranspordi AS.

 

Rohkem infot:

www.uitp.org

Tartu eesmärk on tuua linnaliinidele tervikuna vaid gaasibussid
Tartu eesmärk on tuua linnaliinidele tervikuna vaid gaasibussid

UNESCO loovlinnade võrgustik

UNESCO loovlinnade võrgustik (The UNESCO Creative Cities Network, UCCN)

 

Tartu võeti UNESCO loovlinnade võrgustikku ja sai rahvusvahelise kirjanduslinna tiitli detsembris 2015. Kirjanduslinna tiitli annab UNESCO peadirektoraat linnadele püsivalt.

 

Koos Tartuga võeti 2015. a. detsembris UNESCO kirjanduslinnade sekka Barcelona, Bagdad, Ljubljana, Lviv, Uljanovsk, Montevideo, Nottingham ja Obidos.
UNESCO kirjanduslinna tiitli on eelnevalt saanud Edinburgh, Dublin, Reykjavik, Melbourne, Iowa, Norwich, Krakow, Praha, Heidelberg, Granada ja Dunedin. Ühtegi Balti- ega Põhjamaade linna pole seni kirjanduslinna tiitliga pärjatud.

 

Rohkem infot:

en.unesco.org/creative-cities/

Põhjamaade Sõpruslinnade Ühendus

Põhjamaade Sõpruslinnade Ühendus (The Nordic Chain)  loodi 1947. aastal.

 

Tartu esindus osales esmakordselt Põhjamaade sõpruslinnade kokkutulekul Frederiksbergis 1991. aastal.

 

Võrgustikku kuulub kuus linna: Baerum Norras, Frederiksberg Taanis, Hafnarfjördur Islandil, Hämeenlinna Soomes, Uppsala Rootsis ja Tartu Eestis.
Iga kahe aasta järel kohtuvad linnade esindused Põhjamaade sõpruslinnade kokkutulekul. Häid sõprus- ja koostöösuhteid tähistatakse arvukate põnevate noorteürituste, kaasahaaravate spordivõistluste, kaunite kontsertide ning sisukate seminaridega.

 

Tartus toimus kokkutulek esimest korda 1999. aastal ja taas võõrustas Tartu Põhjamaade sõpru 2011. aastal.

Põhjamaade sõpruslinnade kokkutulek 1999. aastal Tartus
Põhjamaade sõpruslinnade kokkutulek 1999. aastal Tartus

Hansalinnade Liit

Hansalinnade Liit (City league The Hanse)

Rohkem infot:
www.hanse.org
[email protected] 

Mittetulundusühing Xarxa FP

Xarxa FP on 1999. aastal asutatud mittetulundusühing, mis on sisuliselt Euroopa linnade võrgustik ning mis aitab võrgustikku kuuluvatel linnadel teha koostööd õpirännete ja koolituste korraldamisel kutsehariduse valdkonnas. Eesmärgiks on edendada ja toetada kohalike omavalitsuste kutsehariduse rahvusvahelistumise strateegiaid.

Xarxa FP liikmeslinnad on muuhulgas Berliin, Hamburg, Oulu, Kuopio, Madriid, Rovaniemi, Toulouse jt. Igal aastal on Xarxa FP kaudu ca 300 Euroopa noort saanud kvaliteetse töökogemuse partnerlinnade ettevõtetes ning rohkem kui 130 kutseõpetajat on stažeerinud ja koolitanud end organisatsiooni liikmeslinnades.

Xarxa FP linnade võrgustiku põhitegevus on edendada kutseõpilaste ja õpetajate õpirändeid liikmeslinnades, mis tähendab tööpraktikate, õppereiside, erialaste koolituste ja stažeerimiste korraldamist.

Tartu kuulub Xarxa FP võrgustikku alates jaanuarist 2017.

Rohkem infot:
http://www.xarxafp.org/

Viimati muudetud 07.12.2020