Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu järgmise aasta eelarve on 305 miljonit eurot

Tartu linnavolikogu

Tartu Foto: Tanel Kindsigo

21. detsember 2023 / Volikogu kinnitas Tartu linna 2024. aasta eelarve, mille suurus on 305 338 144 eurot.

Eelarve keskmes on investeeringud haridusse, elukeskkonda ning Euroopa kultuuripealinna programmi.

Käesoleva aastaga võrreldes on järgmise aasta eelarve küll ligi 2 protsenti suurem, kuid keerulistest majandusoludest tingituna on läbiv teema siiski säästlikkus ja kulude kärpimine.

Ka volikogu rahanduskomisjonis olid eelarve arutelud suunatud eelkõige täiendavate kokkuhoiukohtade leidmisele, linna rahanduspoliitika jätkusuutlikkusele ning tehtavate kulutuste otstarbekuse analüüsile. „Komisjon oli seisukohal, et meil on vaja selget tegevusplaani, kuidas vajadusel toime tulla majandusolukorra olulise jahenemisega ning tagada sealjuures linlastele teenuste pakkumine ja oluliste investeeringute elluviimine,“ rõhutas komisjoni esimees Toomas Kapp.

Tartu põhitegevuse tuludeks on järgmisel aastal planeeritud 238 miljonit eurot, mis on 2023. aasta eelarvega võrreldes 5 protsenti enam. Üksikisiku tulumaksu laekumiseks on kavandatud 15 miljonit eurot rohkem kui tänavu ehk 138 miljonit eurot. Riigilt ja muudelt institutsioonidelt saadavaid toetusi on planeeritud 66 miljonit ning kaupade ja teenuste müügist 28,5 miljonit eurot. Maamaksutuluks on prognoositud 2,2 miljonit ning kohalikest maksudest - parkimistasu, teede sulgemise maks ja reklaamimaks - saab linn 2,4 miljonit eurot.

Põhitegevuse kulud on 235 miljonit eurot. Tööjõukulud on tuleval aastal 119 miljonit eurot ning need moodustavad üle poole linna põhitegevuse kuludest. Linnaeelarvest kulub endiselt kõige rohkem raha haridusele, kuid olulised väljaminekud on 2024. aastal seotud ka kultuuripealinna ja hooldereformiga.

Linna investeerimistegevuse tulud on ligi 9 miljonit eurot, kulud 58 miljonit. Linn kavandab tuleval aastal kaasata laenuraha 43 miljonit eurot, millest 30 miljonit kulub uute investeeringute rahastamiseks ja 13 miljonit eurot olemasolevate laenude refinantseerimiseks. Linna netovõlakoormus tõuseb 71 protsendile, mis jääb alla lubatud 80 protsendi piiri.

Suuremad investeeringuobjektid on haridusvaldkonnas: Karlova kooli ja Tähtvere lasteaia rekonstrueerimine ning Helliku lasteaia ehitamine. Taristuobjektidest on olulise tähtsusega Sõpruse silla esimese poole rekonstrueerimine, Põhja puiestee pikenduse väljaehitamine Muuseumi teele, Puiestee tänava lõigu (Roosi-Paju) renoveerimine ning jalgrattateede põhivõrgu väljaehitamisega alustamine. Tüve tänavale kerkib uus sotsiaalüürimaja ja jätkatakse ettevalmistusi südalinna kultuurikeskuse rajamiseks. 

Tartu tänavune eelarve oli kinnitamisel ligi 274 miljonit eurot, juunis võttis volikogu vastu 21 miljoni euro suuruse lisaeelarve.

2024. aasta eelarve kinnitamist toetas 25 volikogu liiget, vastuhääli ei antud.


Lisainfo:
abilinnapea Meelis Leidt, 509 0456
rahanduskomisjoni esimees Toomas Kapp, 504 3415

Aune Rumm

linnavolikogu kantselei
kantselei juhataja

Tel: 736 1202
Mob: 514 9896

Viimati muudetud 21.12.2023