Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Noori filmitegijaid paeluvad tavalised inimesed erilistes olukordades

Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasiumi pressiteade

PEFF 2023 Foto: Kadri-Ann Väärsi

11. märts 2024 / 2024. aasta märtsi lõpus toimub taas Tartus filmifestival PEFF, mis kuulub ka kultuuripealinna lisaprogrammi. Kirglikud ja loo jutustamise huvilised noored esitasid filme üle Eesti.

Üleriigilisele õpilas- ja tudengifilmide festivalile PEFF 2024 laekus tänavu 58 tööd, neist 34 õpilas- ja 24 tudengikategoorias. Mõlemast vanusekategooriast jõudis finaali kokku 36 tööd. 

Filmifestival PEFF 2024 toimub tänavu teist korda. Eelmise aasta PEFF-i osaleja Brianna Berens tõdes, et eelmisest aastast jäi talle kõige rohkem meelde elamus, mida filmi suurelt ekraanilt nägemine tekitas. Lisaks tõdes ta, et festivalidel tutvutakse paljude uute inimestega ja saab tagasisidet tehtud töö osas. 

Sel aastal saatsid festivalile linateoseid ka vanad PEFFi tegijad, aga valdavas enamuses olid siiski uued näod. Mitmed filmiprojektid tulid Ida-Virumaa või Harjumaa noortelt. Sellel aastal festivalile saadetud dokumentaalfilmide sisu toob vaatajani mitmeid erinevaid persoone. Lood olid emotsionaalsed, isiklikud ja tavalistest inimestest meie ümber. Lühifilmides mängiti reaalsuse ja fantaasia piiril, tööd võtsid vaataja nii kaasa ülisalajasse politsei erioperatsiooni kui ka õnnevalemi leiutamisse. 

“Mul on eriliselt hea meel, et festivalile saadeti sel aastal nii palju filme ning kõikides neis oli kõrge kvaliteediga sisu. Noored tahavad filme teha ja neil on, mida vaatajatele öelda,” tõdes festivali produtsent Grete Kaio. 

Festivalile saadetud filme hindavad seitse tuntud Eesti filmitegijat: Martin Algus, Reimo Sagor, Aurelia Aasa, Mattias Veermets, Urmet Piiling, Leana Jalukse ja Moonika Siimets. 

Festival kestab tänavu kolm päeva. Kahel esimesel päeval, 28. ja 29.märtsil, saavad külastajad Tartu Elektriteatris vaadata õpilas- ja tudengikategooria paremiku. 30. märtsi hommikul alustatakse filmiteemaliste seminaridega, mida viivad läbi: Vivian Säde, Märten Rattasepp, Tartu Filmifond ja Eesti rahvusarhiivi filmiarhiiv. Õhtul võõrustatakse külalisi pidulikul lõpugalal, mille õhtujuhtideks on tänavu Einar Susi ja Oliver Valk. 

PEFF 2024 üritustel osalemiseks on vajalik eelregistreerimine, üritus on kõigile osalejatele tasuta. Eelregistreerida saab Fienta keskkonnas: https://fienta.com/et/peff-2024-opilaskategooria-eelseanss 

PEFF 2024 on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 lisaprogrammist. Sündmust toetavad Eesti Kultuurkapital, Tartu Noorsootöö Keskus ja Eesti Filmi Instituut. Koostööpartneriteks on Tartu Filmifond ja Tartu Elektriteater. 

Viimati muudetud 11.03.2024