Piirdeaia kavandamisel leiab juhiseid ehitusgiidi kodulehelt "Piirdeaed ja värav".
Uue piirdeaia rajamine
Kui kinnistu tänavaäärse piirdeaia rajamisega kaasnevad kaevetööd, tuleb ehitusseadustiku lisa 1 alusel esitada kohalikule omavalitsusele ehitusteatis ja -projekt. Katastriüksustevahelised piirded rajatakse ja vajadusel muudetakse naabrite omavahelisel kokkuleppel (asjaõigusseadus § 151), kui detailplaneering või projekteerimistingimused ei näe teisiti ette.
Juhul kui piirdeaed asub miljööväärtuslikul hoonestusalal, tuleb piirdeaia lahendus enne ehitusprojekti koostamist kooskõlastada Tartu linnavalitsuse arhitektuuri ja ehituse osakonna kultuuriväärtuste teenistusega.
Ehitusprojekti osad:
1. Tiitelleht:
- objekti aadress,
- soovitud tegevus,
- ehitusprojekti koostaja nimi ja allkiri (juriidilisest isikust koostaja puhul ka ettevõtte nimi, registrikood, kontaktandmed, teatamiskohustusega ettevõtja puhul majandustegevuse registreerimise number),
- projekti koostamise kuupäev.
2. Sisukord ja jooniste loetelu.
3. Seletuskiri
-
Kasutatavad ehitusmaterjalid ning tööde kirjeldus.
- Seletuskiri peab sisaldama asjakohast ja vajalikku infot.
- Ehitusprojekti seletuskirjas ja asendiplaanil kinnitada, et piirdeaia rajamisel ei kahjustata olemasolevaid tehnovõrke.
- Seletuskirja lõppu lisada koostaja nimi, allkiri ja kuupäev.
- Seletuskirja lehed nummerdada.
4. Asendiplaan päevakohasel/aktuaalsel geodeetilisel asendiplaanil koos tehnovõrkude jahoone asukohaga (1:500 või 1:1000).
-
Asendiplaanile märkida rajatava piirdeaia asukoht.
- Lisada juurde vajalikud mõõdud ja kaugused.
- Vajadusel näidata katendid ja juurdepääsude asukohad.
- Geodeetiline alusplaan peab olema aktuaalne ja registreeritud arhitektuuri ja ehituse osakonna maakorraldus- ja geodeesiateenistuses.
5. Vajalikud joonised, nt lõige ja vaated.
-
Joonistele lisada juurde vajalikud mõõdud.
- Jooniste kirjanurka lisada joonise koostaja nimi, allkiri, kuupäev, joonise nimetus, objekti aadress.
6. Soovi korral võib lisada fotosid olemasolevast olukorrast.
7. Korteriühistu vastutab selle eest, et kõik kinnistuomanikud oleksid soovitud ehitustöödest teavitatud. Vajadusel kaasab arhitektuuri ja ehituse osakond ise menetlusse kaasomanikud või korteriühistu.
Piirdeaia projekteerimisel tuleb arvestada olemasolevate tehnovõrkude paiknemisega ja kinnistupiiridega. Kui piirdeaed paigaldatakse kinnistupiirile, mis piirneb linnatänavaga ning toimub katendi rikkumine, tuleb majandus- ja taristuministri 03.08.2015. a määruse nr 101 „Tee ehitamise kvaliteedi nõuded” §26 järgi taastada kõnnitee kogu laiuses. Sellisel juhul tuleb ehitusprojekti lisada tee rajamise konstruktiivne ristlõige ning asendiplaanil tähistada ristlõigete esitamise asukohad. Lisaks tuleb märkida katendite liigid ja materjalid ning vastavalt taastatavad alad. Kui piirdeaia alla jääb tehnovõrke, siis osakond kaasab ehitusprojekti menetlusse arvamuse andmiseks puudutatud tehnovõrkude valdajad.
Piirdeaia ümberehitamine
Olemasoleva piirdeaia ümberehitamiseks või naabritevahelise piirdeaia püstitamiseks ei pea kohalikust omavalitsusest luba taotlema.
Kui piirdeaia laiendamisega (pikendamisega) kaasnevad kaevetööd, on vajalik esitada ehitusteatis ja asendiplaan. Täies mahus ehitusprojekt ei ole sellisel juhul nõutav.
Dokumentide esitamine
Ehitusteatis on riigilõivuvaba ja selle menetlemine toimub 10 päeva jooksul.
Kogu dokumentatsioon tuleb esitada digiallkirjastatult riiklikku ehitisregistrisse (dokumentide esitamiseks tuleb eelnevalt sisse logida ID-kaardiga).
Vastavalt ehitusseadustiku § 37 võib ehitusteatise alusel ehitist ehitada kahe aasta jooksul ehitusteatise esitamisest või täiendavate nõuete esitamisest või ehitusprojekti heakskiitmisest arvates.
Kinnituskirja näidis õige failinimega
Kaeveloa ja sulgemise taotlemine
Kui piirdeaia rajamisel on vajalik kaevata sügavamale kui 40 cm, pärast ehitusteatise teavitatuks lugemist tuleb esitada kaevetöö ja sulgemise taotlus ning raport. Seda saab teha linna kodulehel https://www.tartu.ee/et/load-ja-kooskolastused lingist Linnaportaal.
Täpsem info:
Teedeteenistuse kaevelubade peaspetsialist
Riho Okas
736 1217, 513 8581