Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
-10°

Veeinfo

Linnamajanduse osakond
Raekoja plats 3, 51003 Tartu
736 1270
 

Emajõe veetase

Emajõe veetaseme infot kogub Riigi Ilmateenistus ja nende kodulehel on näha iga päev uuenev näit. Andmed on esitatud Tartu nullist lähtuvalt, mis on Kroonlinna nullist 29,61 m kõrgemal.

2010. aasta detsembris avati Tartu kesklinnas Emajõe kaldapealsel veemõõdutorn-infotabloo, mis hakkas reaalajas näitama õhutemperatuuri ning Emajõe veetaset ja -temperatuuri. Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi ja Tartu linnavalitsuse koostöös paigaldatud seitsme meetri kõrgune veemõõdutorn-infotabloo näitab reaalajas automaatjaama mõõdetavat õhutemperatuuri ning Emajõe veetaset ja veetemperatuuri. Andmed uuenevad iga 10 minuti tagant.
 

Emajõe veetaseme mõõtmist alustati Tartu linnas 1867. aastal kui Tartu Ülikooli Meteoroloogia Observatoorium paigaldas Kivisillale veetaseme mõõdulati. Ajendiks oli kevadine suurvesi, mis pärast lumerohket talve põhjustas Tartu linnas ulatusliku üleujutuse. Emajõe absoluutne maksimaalne veetase on 373 cm üle jaama graafiku nulli ning pärineb sama aasta 6. maist. Absoluutne minimaalne veetase on mõõdetud 27. novembril 1939 ning see on –52 cm alla jaama graafiku nulli.

Enam kui 4-meetrine maksimaalse ja minimaalse veetaseme amplituud näitab, et  jõe veetaseme jälgimine on tähtis nii linnarahva turvalisuse tagamiseks, insenertehniliste rajatiste planeerimisel kui teaduslikult seisukohalt.

NB! Praegu on tabloo kaasajastamisel ja ei tööta.

Viimati muudetud 07.12.2020