Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Kirjanduslinna teematuurid

Kirjanduslinna teematuurid

Raja Teelega kellahelina, tuulesellide ja vaiksete nurgakeste linnas

Oskar Luts kirjutas 1940. aastal: Tartu on võrdlemisi suur linn. Seal on umbes viiskümmend tuhat elanikku, ülikool,...  umbes viiskümmend kesk- ja algkooli, seitse kirikut ja viis kinot. Vaatamisväärsem koht on Taaramägi ja toomkiriku varemed. 

Mis on täna teisiti? Millise kella helinat Luts Tartu kirjeldamisel silmas pidas ning miks need vaiksed nurgakesed tähtsad olid? Kus asusid Hirschfeldi apteek, restoran Vogel, Reaalkool ja Kaubahoov? Raja Teele kutsub elamuslikule ringkäigule Lutsu-aegses Tartus. Kaasa lööb ka kirjanikuhärra ise, 1930ndate aastate elav legend.

Nii nagu "Kevade" igaühele midagi pakub, sobib ka lõbus, hariv ja üllatusterohke linnatuur nii noorele kui vanale. Läbiviijad Raja Teele ja Oskar Luts

Keeled: eesti, saksa
Koht: Raekoja plats ja selle ümbrus
Grupi suurus: kuni 25
Kestvus: 1 kuni 1,5h

Giid: Tiina Auling
Tel: +372 514 2307
E-mail: [email protected]

Kultuurilooline ja kirjanduslik jalutuskäik kesklinnas

Tartu kesklinna valikuline lühitutvustus ilukirjandusliku vaatevinkli lisamisega nii kultuurihuvilistele kohalikele kui ka välisturistidele. Tutvume väikese valikuga sellest, mil  moel on meile tänaseni armsaid Tartu sümbolobjekte tutvustatud kirjanduses. Võimalikud erinevad variandid sõltuvalt osalejate soovidest ja huvifookusest, samuti saab varieerida aega ja objektide valikut.

Keeled: eesti, inglise, rootsi
Koht: Raekoja plats, Emajõe kallas, kesklinn / soovi korral lisaks Toomemägi (sel juhul kestvus 3,5h)
Grupi suurus: kuni 25
Kestvus: u 1,5h

Giid: Kristina Mullamaa
Tel: +372 511 7138
E-post: [email protected]

Kirjanduslik jalutuskäik Tartus

Antud marsruut on koostatud kirjanduse- ja kultuurihuviga tartlastele ja Tartu külalistele. Marsruut on sobilik läbimiseks eelkõige jalgsi  aga väikeste muudatustega ka jalgrattaekskursiooni raames.

Paljud hilisemalt tuntud kirjanikud on veetnud oma nooruse või tudengipõlve Tartus. Astume natuke Tuglase, Tammsaare, Lutsu ja Alliksaare jälgedes, teeme juttu Kristjan Jaagust ja tema lemmikõpetajast keeleteadlasest Hezelist. Kaeme kus elas ja tegutses Juhan Liiv ning jalutame tänavat mööda, kus liikus kunagi semiootik Lotman.

Giid: Lili Kängsepp
Tel: +372 772 6267, +372 5625 7451
E-mail: [email protected]

Vanalinn ja Emajõe kaldapealsed

Kõnnime ringi kunagises Tartu all-linnas – Raekoja platsist linnamüüri taastatud osani Laia tänava otsas ning piki Emajõe paremkallast. Avastame tee peale jäävaid Tartu kirjanduseluga seotud paiku, räägime olnust ja olevast ning heidame pilgu peale kirjanike auks püstitatud jõeäärsetele mälestussammastele.

Giid: Epp Tohver
Tel: +372 528 0101
E-mail: [email protected] 

Emajõgi ja sillad

Emajõgi on mänginud olulist rolli Tartu linna tekkimisel ja tema ajaloos. Jõevee voolamine on inspireerinud kirjanikke ja kunstnikke läbi aegade. Seejuures on tihti räägitud ka Emajõe sildadest, ikka kipub neid väheks jääma – tahaks teisele poole jõge kõndima minna või sillalt lihtsalt mõtlikult vetevoogudesse vaadata. Jalutame meiegi mööda Emajõe kaldapealseid Kaarsilla ja Vabadussilla vahele jäävates parkides ning räägime Emajõega seonduvatest kirjanikest ja nende loomingust.

Giid: Epp Tohver
Tel: +372 528 0101
E-mail: [email protected]

Toomemägi ja vanalinn

Faehlmanni muistendi järgi olevat Toomemägi tekkinud koos Emajõe sünniga – jõe sängist väljakaevatud muld kuhjati sinnasamasse kõrvale kokku suureks mäeks. Alustame oma ringkäiku Raekoja platsilt ja siirdume sealt üles Toomele jalutama. Tutvume mäel asuvate huvipakkuvate objektidega ning räägime sellest, mil moel need on Tartu kunagisi ja praeguseid kirjanikke kõnetanud. Mäest tagasi alla laskudes teeme väikese tiiru kunagises keskaegses vanalinnas, Jaani ja Ülikooli tänaval.

Giid: Epp Tohver
Tel: +372 528 0101
E-mail: [email protected]  

Vanemuise kultuuritänav

Kohtume Vanemuise teatri suure maja ees ning alustame jalutuskäiku piki Vanemuise tänavat, kus pea iga maja on seotud Tartu kultuurieluga. Sellele tänavale on kirjanikel ja kultuurihuvilistel eriti palju asja – siin asuvad Tartu Kirjanike Maja, Eesti Kirjandusmuuseum, Ülikooli raamatukogu, Tartu Kunstimaja, Loodusmuuseum ja palju muudki põnevat. Põikame sisse ka lähedal asuvatesse Õpetaja ja Tiigi tänavatesse, Kreutzwaldi, Koidula ja Gustav Suitsu kunagistesse elupaikadesse ning otsime kirjandusega seonduvat mööda Vallikraavit promeneerides.

Giid: Epp Tohver
Tel: +372 528 0101
E-mail: [email protected]

Vene kirjanduse jälgedes

Tartus on eestlaste ja baltisakslaste kõrval läbi aastasadade elanud ka venelased. Muinasajal sõdisid eestlased ja venelased nii omavahel, kui ühiselt saksa vallutajate vastu. Hansa ajal saabusid siia vene kaupmehed, hiljem tuldi Venemaalt Tartusse peamiselt ülikooli pärast. Tartu tänavatel on astunud nii mõnegi tuntud vene kirjaniku ja ühiskonnategelase jalg. Jalutuskäigul otsime ühiselt vene kirjanduse ja kultuuri jälgi Tartu kesklinnast ja Toomemäelt. Kui jaksu pikemaks tuuriks, lõpetame Karlovas.

Giid: Epp Tohver
Tel: +372 528 0101
E-mail: [email protected]

Viimati muudetud 07.12.2020