Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Mati Meos

Tartu Tähe kavaler

Mati Meos

1969. aastal lõpetas Meos Tallinna Polütehnilise Instituudi peenmehaanika erialal. Ülikooli lõpetamise järel suunati ta Tõravere observatooriumisse konstruktoriks. Hiljem töötas ta Tartus, Füüsika Instituudi aparaadiehituse sektoris ning Teaduste Akadeemia Spetsiaalse Konstrueerimisbüroo Tartu filiaali konstrueerimisjaoskonna juhatajana.

1990. aastate algul eraldati konstrueerimisbüroo järglane, Teaduste Akadeemia Tehnoloogiakeskus VEMO munitsipaalettevõtte Tartu Teaduspargi Arendusfirma bilanssi. Teaduspargi algusaegadel oli Meos selle nõukogu liige. 1995–1999 kuulus Mati Meos Riigikogu 8. koosseisu, kus oli majanduskomisjoni aseesimees. 1998-2004 oli ta Eesti Panga nõukogu liige. Pärast Riigikogust lahkumist sai temast algul AS-i Fortum Tartu asutamiskonsultant, seejärel juhatuse liige ning lõpuks juhatuse esimees. Tänapäeval kütab Fortum Tartu olulist osa Tartu linnast. 2004. aastal valiti Meos Eesti Jõujaamade ja Kaugkütte Ühingu koostootmisnõukogu esimeheks.

2000. aastal asutas Mati Meos Tartu lähistele Haaslava valda Eesti lennundusmuuseumi, mis avati publikule 14. juunil 2002 ja mida ta tänini juhib. Muuseumi asukoha valikut põhjendades on ta rõhutanud regionaalpoliitilisi kaalutlusi. Muuseumile on eksponaate annetanud ka Poola, Itaalia, Šveitsi ja Ukraina õhujõud. Iga-aastaselt korraldab muuseum Meose eestvedamisel lennunduspäevi, aastas külastab seda umbes 10 000 huvilist.

Tartu Tähe kavaler aastast 2013.

Õigusakti väljaandja
Tartu Linnavolikogu
Kuupäev
Mati Meos
Mati Meos