Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

1. juulist tõusevad Tartus ühistranspordi ja rattaringluse piletihinnad

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Buss ja rattaringlus Foto: Mana Kaasik

17. juuni 2022 / 1. juulist tõusevad Tartus ühistranspordi piletihinnad ning toimuvad muudatused piletitüüpides. Muutumas on ka rattaringluse piletihinnad.

Tartu abilinnapea Raimond Tamm selgitas, et üleüldine hindade kallinemine mõjutab väga paljusid olulisi teenuseid, kaasa arvatud ühistransporditeenust. "Meie kulud bussitranspordile on sel aastal vähemalt kolm miljonit eurot kõrgemad kui eelmisel aastal ning samas on suurem osa tänastest bussipiletihindades kehtinud juba 15 aastat. Meie eesmärk on jätkuvalt pakkuda väga heal tasemel teenust ning seetõttu on vajalik suurendada seonduvaid tulusid,“ selgitas Tamm. 

Uue põhimõttena hakkab Tartu rakendama sissekirjutusest tulenevat hinnastamist, mille järgi on Tartu linna ja linnaga bussiliikluse valdkonnas koostööd tegevate omavalitsuste (hetkeseisuga Luunja ja Tartu vald) elanikele piletihind soodsam.

Busside piletihinnad

1. juulist on bussisõidu tunnipileti hind senise 83 sendi asemel tartlastele 1 euro ja mittetartlastel 1,50 eurot. Lapsele ja noorele kehtib soodustunnipilet vastavalt 60 senti tartlastele ja 90 senti mittetartlastele. Bussijuhilt ostes jääks piletihind samaks (2 eurot). Päevapileti hind tõuseks seniselt  2,11 eurolt  2,50 euroni tartlastele ja 3,75 euroni mittetartlastele. Seni kehtinud kümne päeva pileti asemel võetakse kasutusele viie päeva pilet, mille hind oleks tartlastele 8,50 eurot  ja mittetartlastele 12,75 eurot. 30 päeva pileti hind tõuseb 15,34 eurolt 18,50 euroni tartlastele ja 27,75 euroni mittetartlastele. 90 päeva pilet on seni olnud 35,15 eurot, kuid uus hind on 42 eurot tartlastele ja 63 eurot mittetartlastele. Uue piletiliigina tuleb kasutusele aastapilet, mis hakkab maksma 150 eurot tartlastele ja 225 eurot mittetartlastele. Kõigi perioodipiletite puhul kehtivad ka sooduspiletid lastele ja raske puudega isikutele ning noortele ja eakatele (kes ei ole Tartu linna kodanikud).

Ülejäänud täiendavalt määratud tasuta sõidu õigused Tartu linna kodanikele (sh 65-aastastele ja vanematele isikutele) säilivad samal kujul ka edaspidi.

Rattaringluse piletihinnad

Alates 1. juulist ei kaasne bussisõidu perioodipiletiga rattaringluse sõiduõigust, vaid rattaringlusele tulevad eraldi piletid. Tunnipileti (2 eurot) ja päevapileti (5 eurot) hinnad jäävad samaks, mis praegu. Senine nädalapilet muutub viie päeva piletiks, mis hakkab maksma 10 eurot. Lisanduvad uued piletiliigid - 30 päeva pilet (12 eurot) ja 90 päeva pilet (30 eurot). Aastapilet hakkab maksma 60 eurot. Muus osas jääb süsteem samaks: rattaringluse piletid annavad juurdepääsu ratastele ja nende alusel on võimalik sõita tunni jooksul rattaringluse rattaga ilma lisatasu maksmata. Edasi saab ratast kasutada veel nelja tunni jooksul ja iga lisanduv tund maksab üks euro.

Uudse piletitootena on plaanis luua bussisõidu ja rattaringluse ühispilet, mis on soodsam kui pileteid eraldi ostes.

Rattaringluse piletihindade muutuste üks põhjusi tuleneb rataste intensiivsest kasutamisest, mille tõttu on rataste hooldus- ja remondikulud tõusnud. Samuti on kallinenud varuosad ja nende kättesaadavus on muutunud raskemaks. 

Selle nädala lõpus jõudsid tartlaste postkastidesse infovoldikud Tartu parkimistasude ning bussi- ja rattaringluse hinnamuutustest algusega 1. juulist.

Lisainfo: www.tartu.ee/bussiliiklus; infotelefon 1789

Viimati muudetud 17.06.2022