Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu Üliõpilasteatris esietendub Enor Niinemägi lavateos “Lõkkelood: Apocaypse Now ehk Põgenevad loomad”

Tartu Üliõpilasteatri pressiteade

Absurditeatri esteetikas muinaslood keset prügi ja kaost Foto: Kelly Kittus

25. märts 2024 / Möödunud kahe suve jooksul said paljud vaatajad osa lõkkelugudest, mida mängiti Eesti erinevates paikades üsna ehedal kujul - pimedas metsas või mere rannas lõkkepaja ääres. Nüüd on kõik kaootiliselt ümber pööratud ja muinaslugusid räägitakse ja näidatakse prügi täis laval, mis vaataja ette katastroofijärgse atmosfääri manab. Apocalypse Now peidab endas ka lugu väljaspool muinaslugusid - kuigi ka see võiks ise olla muinaslugu.

Möödunud kahe suve jooksul said paljud vaatajad osa lõkkelugudest, mida mängiti Eesti erinevates paikades üsna ehedal kujul - pimedas metsas või mere rannas lõkkepaja ääres. Nüüd on kõik kaootiliselt ümber pööratud ja muinaslugusid räägitakse ja näidatakse prügi täis laval, mis vaataja ette katastroofijärgse atmosfääri manab. Apocalypse Now peidab endas ka lugu väljaspool muinaslugusid - kuigi ka see võiks ise olla muinaslugu. 

Kauge tulevik: inimesed on hävitanud looduse ja ühiskonna ning maa on suur prügikõrb. Üksiku lõkke ääres on nälginud inimene, kes teinud endale rämpsust muusikariistad ning omi viimseid päevi, viisikesi tuututades, surma poole veeretab.

Korraga hakkab lõkke äärde saabuma teisi inimesi, kes end ellujäämiseks soojendada tahavad. Lõkkeringis meenuvad vanade aegade lood, mida üksteisele esitatakse. Lood ühendavad neid ja tekib väike lootus. Kas nad suudavad säilitada tuld ja lootust, või saab neis võitu ahne ja ülbe inimloomus.

Lavastaja Enor Niinemägi: “Kunagi sai Lõkkelugude Tartu etenduseks kohta otsides Ropkal, sealset tööstusparki nähes, õhku visatud mõte, et mis siis kui teha sama lavastust hoopis sellises lagunenud tehiskeskkonnas, kus kõik ongi justkui tuleviku heidikud ja ajavad neid lugusid kütusevaadist lõkketünni ümber – küberpunk kohtub muinaslugudega.”

Uues lavastuses on igal kõnelejal lisaks kõneldavale loole ka oma lugu, mida nad üsna kidakeelselt avaldavad. Üsna paljuski kõneldakse loomalugusid ja üsna suur paralleel loomadega jookseb selles lavastuses ka kõnelejate endiga. 

Enor: “Eks see nö tulevikumaailma kujutus võib olla sünge ja paljud ilmselt ei taha selliste kujutlustega tegemist teha, aga samas ega me midagi radikaalselt koledat sinna ju pannud polegi. Peamine painaja, mida ma esile tuua olen tahtnud, on klaustrofoobia enda loodud "puuris". Aga lugudes endis on ju terve maailm peidus: nalja, õnne-õnnetusi, juhuseid, tarkuseteri – nimeta aga.”  

Postapokalüptiline muinasjutuvestja-teatri võtmes etendus soome-ugri rahvaste muinaslugude põhjal on suunatud pigem täiskasvanud publikule või noortele alates 14. eluaastast.

ETENDUSED:

12., 13., 19., 20. aprill ning 3., 4. mai Tartu Üliõpilasmajas.
24.04 RITU 41 festival. Liege, Belgia.
7.05 Vilniuse Tehnikaülikooli teatrifestival. Vilnius, Leedu.

Toetajad: Tartu Üliõpilasmaja, Tartu Ülikool, Tartu Linn, Eesti Kultuurkapital

Piletid Fientast ja kohapealt.

Viimati muudetud 25.03.2024