Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

2. juulist on Tartu kaarsillal avatud Tartu linnamuuseumi näitus „Käbi Laretei 100“

Tartu Linnaajaloo Muuseumid pressiteade

Näitus Kaarsillal Foto: Mana Kaasik

4. juuli 2022 / 14. juulil täitub Tartus sündinud Käbi Lareteil 100. sünniaastapäev ning selle tähtpäeva tähistamiseks on alates 2. juulist Tartu kaarsillal avatud Tartu linnamuuseumi näitus „Käbi Laretei 100“.  

Näitus annab lühiülevaate rahvusvahelist karjääri teinud kontsertpianisti ning kirjanikukuulsust kogunud Käbi Laretei elu- ja loometeest. Näitusetekstides kasutatakse rohkesti tema intervjuudes ning raamatutes avaldatud mõtteid ja tundmusi lapsepõlvest, pagulusest, muusikast, kirjutamisest, abielust jm.  

Käbi Laretei, katkestades sunnitult klaveriõpingud Tallinna konservatooriumis,  lahkus kodumaalt 1940. aastal vahetult enne Eesti okupeerimist nõukogude võimu poolt. Ta uueks koduks sai  Stockholm, kus ta isa Heinrich Laretei töötas Eesti Vabariigi suursaadikuna. Kogu Lareteide 4-liikmeline perekond jäi Eesti okupeerimise järel eksiili ning kogu pere seisis seejärel küsimuse ees,  kuidas pagulasena oma elu uuesti üles ehitada.  

Käbi Laretei jätkas aineliste (ja mitte ainult!) raskuste kiuste eraviisiliselt klaveriõpinguid Rootsis ja Šveitsis. 

Tema debüütkontsert toimus 1946. aastal ning alates 1960. aastatest algas ta tähelend kontsertpianistina Lääne-Euroopa, Skandinaavia ja USA kontserdilavadel, kus esitas ka Eduard Tubina heliloomingut.  Lisaks andis ta loeng-kontserte mitmete maade (Rootsi, Saksamaa, USA) televisioonis. 

Ta on heliplaadistanud mitmeid Chopini, Schumanni, Beethoveni, Hindemithi, Griegi jt klaveriteoseid, s.h. muusikat Rootsi režissööri Ingmar Bergmani  (kellega oli 10 aastat abielus) mitmest filmist.  

1970. aastail algas Käbi Laretei kirjanikutegevus. Tema kirjutamise keel oli küll rootsi keel, kuid samas on enamik tema teoste eestikeelsed tõlked olnud autoriseeritud tõlked. 

Taas Eestisse jõudis ta 1988. aastal ning  sestsaadik külastas Eestit korduvalt, esinedes kontserditega Tallinnas ja Tartus. 

Näituse koostaja: Eevi Kärdla
Kujundaja: Tiina Viirelaid 
Ingliskeelne tõlge: Tiina Mällo
Teostaja:  Salibar OÜ 
 

Näitust saab Tartu kaarsillal vaadata juulikuu lõpuni.  

Viimati muudetud 04.07.2022