Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Algav Estonian Fashion Festival toob Tartus kokku jätkusuutlikku moedisaini kogukonna

Estonian Fashion Festivali pressiteade

Gea Raheli looming OmaMood etendusel Foto: Kerttu Kruusla

5. juuni 2024 / Seitsmendat aastat toimuv festival, mis tänavu kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi, on muutnud noorusliku ja innovaatilise Tartu, Rohelise moe pealinnaks, kuhu igal aastal tuleb kokku rahvusvaheline jätkusuutliku moedisaini kogukond. Juuni esimese nädala vältel on külastajatel võimalik osa saada mitmekesisest programmist, mille tippsündmusteks on kolm erinäolist moeetendust: unikaalne ja lavastuslik Mood-Performance-Tants, eri kehatüüpidele ja kantavale moele keskendunud Antoniuse moeetendus ning traditsioonilist käsitööd edendav OmaMood.

Lisaks kuulub festivali põhiprogrammi teist aastat toimuv Seminar Greenery, kus astuvad üles kohalikud ja rahvusvahelised ringmajanduse ja disaini eksperdid, jätkusuutlikud disainerid ning keskkonnasäästlikkusele pühendunud organisatsioonid. Greenery peaesinejaks on raamatu „The World Is On Fire But We're Still Buying Shoes“ autor Alec Leach, kes kirjutab moest, jätkusuutlikkusest ja rohepesust. Teda on kajastatud ajakirjades New York Times, GQ, Harper's Bazaar ja Dazed ning ta on avaldanud arvamuslugusid ajakirjades Business of Fashion, i-D ja The Guardian. Esimest korda kuulub festivali programmi valdkonna professionaalidele suunatud Showroom, mis koondab Eesti disainerite paremiku, pakkudes neile rahvusvahelist väljundit ja kontakte. Festivali lisaprogrammis saab taas näha MoeKunstiKino, osaleda töötubades ja erituurides ning vaadata näituseid.

Olles teadlikud moetööstuse märkimisväärsest keskkonna- ja sotsiaalsest mõjust, on Estonian Fashion Festivalile oluline tõsta kohaliku moemaastiku teadlikkuse taset, tuua päevakorrale olulised küsimused, pakkuda lahendusi ning seejuures korraldada festivali sündmused keskkonnahoidlikult. Käesoleva aasta festivalile pääsesid juba vaid need disainerid, kes jätkusuutlikkuse ankeedile vastates tõendasid, et on vastavuses kestlikkuse nõuetega sellistes valdkondades nagu näiteks tootmine, pakendamine, disain ja sotsiaalne vastutus. Küsimustiku täitmine andis disainerile tagasisidet tema tänase jätkusuutlikkuse taseme ning arenguvõimaluste kohta.

Festivali juht Key Külaots rõhutab, et eetilise lähenemise esiletõstmine ning kujundamine on sündmuse üks peaeesmärkidest juba mitmendat aastat. „Moesündmused üle Euroopa on mõistnud oma vastutust ja võimalust kujundada ja edastada kestliku moe sõnumeid väga laiale publikule. Levinud praktika kohaselt saavad moelavadel üles astuda vaid disainerid kes tegutsevad jätkusuutlike printsiipide järgi. Eestis on disaineritele sellise formaadi välja töötanud ainult Estonian Fashion Festival,“ sõnas Külaots. 

Mood-Perfomance-Tants etendusel, mis toimub 6. juunil, kell 18 Knorringu Aaadlimajas osalevad disainerid: Julia Burak, India Kiisler, Jana Hanikova, Olga Galińska, Mairo Seire, Liisi Kuusk, Liisa Hanvere, Ülle Järv, Grete Maruste, Caroliina Ladva, Kirke Kirikall, Helen-Mary Vartšun ja Eliise Järve.

Showroomis, mis toimub 7. juunil, kell 15-18 Knorringu Aadlimajas, osalevad: Pohjanheimo, Oksana Tandit, Human Highness, The Korsars, Iris Janvier, By Kaire Avi, Kriss Soonik, Mari Masso, Woolish, Andron, Kristel Kuslapuu, Franz Raver, Hannes Rüütel, carolxcott ja Tanel Veenre.

Antoniuse moeetendusel, mis toimub 8. juunil, kell 18 Eesti Rahva Muuseumis osalevad: Cärol Ott / carolxcott, Margo Laanvee / OOMYO, Tuuliki Peil / New Life Studio, Kerli Koovisk / KENA, Lisette Laanoja / DESIGN BY SETE, Irja Lembra / Me knit, Eva Lotta Tarn / New Life Studio, Anu Sirkas, Siret Ott, Susanna Peters / Franz Raver ja Alisa Vasina. Antoniuse moeetenduse järel toimub erishow, mille raames saab laval näha Showroomi disainereid: Hannes Rüütel, Ülle Suurhans Pohjanheimo, Human Highness, Tanel Veenre ja Kriss Soonik.

OmaMood etendusel, mis toimub 9. juunil, kell 18 Eesti Rahva Muuseumis, osalevad: Inger Pürjema, Ene Vainola / UNIUSE, Liisi Tammar, Angela Mettus, Heidi Toome, Piret Tärno, Vilve Unt ja Ulvi Kangru / PROMENADE, Janika Solmann / NaturalSolmann, Gea Rahel Promet / Moonsund ning Margit Randmäe ja Kristi Everst.

Estonian Fashion Festival sündis 2018. aastal, ühendades Kõrgema Kunstikooli Pallas moeetenduse Mood-Performance-Tants, Viljandi Kultuuriakadeemia moeetenduse OmaMood ja Tartu Loomemajanduskeskuse Antoniuse moeetenduse ühtse formaadi alla. Iga-aastane moefestival toimub traditsiooniliselt juuni alguses Tartus. Tänavu toimub festival 6.-9. juunini 2024. a Eesti Rahva Muuseumis ja Knorringu Aadlimajas. 

Estonian Fashion Festivali toetajad on Tartu 2024, Tartu linn, Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Goethe Instituut, Tartu Kaubamaja ja Protex Balti. 

Festivali programmiga saab tutvuda kodulehel: https://fashionfestival.ee/programm

Viimati muudetud 05.06.2024