Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Bioinformaatika professor Hedi Peterson räägib inauguratsiooniloengul bioinformaatika rollist bioloogilistes avastustes

Tartu Ülikooli pressiteade

Bioinformaatika professor Hedi Peterson räägib inauguratsiooniloengul bioinformaatika rollist bioloogilistes avastustes Foto: Henry Narits

21. november 2022 / Teisipäeval, 22. novembril kell 16.15 peab Tartu Ülikooli bioinformaatika professor Hedi Peterson ülikooli aulas inauguratsiooniloengu "Arvutiga bioloogia kallal".

Bioinformaatikal on tänapäeval keskne roll seni vastamata bioloogiliste küsimuste lahendamisel. See on eriala, kus kokku saavad arvutiteaduse, tarkvaratehnika, bioloogia- ja statistikateadmised. Näiteks aitab bioinformaatika genoome järjestada ja analüüsida, ravimikandidaate sõeluda ning koroonapandeemia ulatust visualiseerida.
 
Professor Hedi Petersoni sõnul saab ta bioinformaatikuna aidata kaasa paremale tervishoiule, ilma et peaks ise olema patsienti raviv arst. "Iga uus avastus tekitab minus vaimustust, kui keeruliselt ja samas kavalalt bioloogilised organismid, sealhulgas inimesed, on üles ehitatud ja toimivad. Nii esitab mu töö pidevalt uusi väljakutseid, kuidas looduslikku geniaalsust arvuti abiga kirjeldada ja mõista," ütles Peterson.
 
Tänapäevased uurimismeetodid võimaldavad bioloogilisi toimemehhanisme uurida väga detailselt, tuues kaasa mahukad andmed, mille analüüsimiseks tuleb bioloogiale appi võtta arvuti. Kuid arvuti omapäi ei oska nende andmetega midagi kasulikku teha ja arvuti tuleb panna tööle nii, et see mõistaks bioloogiat.
 
Oma loengus annab professor Peterson ülevaate bioinformaatiliste meetodite arengust. Käsitlemist leiavad näited bioinformaatika rollist bioloogilistes avastustes ning arutluse alla tuleb bioinformaatika kui teadusharu ja taristu koht ühiskonnas.
 
Hedi Peterson on lõpetanud 2004. aastal Tartu Ülikooli bioloogia-geograafiateaduskonna bioinformaatika õppekava ja kaitsnud 2015. aastal samas doktoriväitekirja. Aastatel 2011–2013 töötas Peterson Genfi Ülikoolis järeldoktorandina ning 2014–2021 Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudis bioinformaatika teaduri, vanemteaduri ja kaasprofessorina. Aastatel 2014–2020 oli ta osalise koormusega juhtivteadur firmas Quretec.
 
Alates 2022. aastast on Hedi Peterson arvutiteaduse instituudis bioinformaatika professor. Teadustöös keskendub ta oomikateaduste andmete analüüsile ja integreerimisele ning selleks vajalike tööriistade loomisele. Suure osa tema igapäevatööst moodustab eluteaduste taristu ELIXIR raames bioinformaatikateenuste loomine ning edasiarendus, et kogu maailma, sealhulgas Eesti eluteaduste üliõpilastel ja teadlastel oleksid oma uurimistöö elluviimiseks parimad võimalikud tööriistad. Hedi Peterson on LUMI superarvuti, Euroopa Nukleotiidiarhiivi ja Belgia ELIXIR-i teaduslike nõukogude liige.
 
Loengut saab jälgida ka videoportaali UTTV vahendusel. Rohkem infot inauguratsiooniloengute kohta on ülikooli veebilehel.
 
Lisateave: Hedi Peterson, Tartu Ülikooli bioinformaatika professor, 737 6437, hedi.peterson@ut.ee

Viimati muudetud 21.11.2022