Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Eesti koolinoored kogesid tõelist kaaluta olekut

AHHAA teaduskeskuse pressiteade

Koolinoored kaaluta olekus Foto: Air Zero G

/ 30. augustil lendasid kümme koolinoort esimeste Eesti kooliõpilastena paraboollennul Prantsusmaal.

Läinud nädalal kulmineerus kuus kuud kestnud konkurss Eesti otsib Estronauti. Ligi 200-st osalejast valiti välja 10, kes saadeti Bordeaux’sse kaaluta oleku lennule.

Kahetunnise lennu käigus tegi piloot 16 n-ö hüpet ehk parabooli, mille käigus tundsid noored nullgravitatsioonile lisaks nii Kuu kui ka Marsi külgetõmbejõudu. Iga hüppe pikkus oli umbes 22 sekundit. 16-aastase Ida-Virumaalt pärit Estronaudi Timofey Goshka sõnul on lennul kogetut väga keeruline sõnadesse panna: „Sellist tunnet Maa peal ei tunne. See ei sarnane lõbustuspargile või millelegi muule. See on täiesti ainulaadne kogemus, mis jääb veel pikaks meelde.“

Paraboollend nõuab head füüsilist vormi, mistõttu läbisid noored võistluse käigus ka füüsiliste võimekuste katsed. Air Zero G meeskonna sõnul olid Estronaudid esimene grupp noori, kellel ei hakanud hüpete tõttu iiveldama ning lapsed käitusid gravitatsiooni puudumisel kui kalad vees. 13-aastase Tallinna Inglise Kolledži õpilase Emili Aguraiuja sõnul oli noorte jaoks igal uuel hüppel mõeldud eraldi ülesanne: „Kui paar esimest hüpet kulusid keskkonnaga harjumisele, siis järgmistel pidime näiteks ühest seinast teise hõljuma või Supermani jäljendama. Pooltel hüpetest saime teha, mida ise soovime, mis oli muidugi kõige lõbusam.“

Lennu eest vastutas Prantsuse teaduslende korraldav firma Air Zero G. Aastas vaid üksikuid kommertslende pakkuva ettevõte peamiseks põhitegevuseks on teadlaste lennutamine. Kaaluta olekus viiakse läbi katseid, mida Maa gravitatsioonis teha poleks võimalik, kuid on vajalikud mõistmaks, kuidas kosmosetehnoloogiat edasi arendada.

Estronaudi programmi eesmärk on motiveerida noori rohkem huvi tundma loodus- ja täppisteaduste valdkondade vastu ning edendada Eestis süvatehnoloogia arengut.  

Eesti otsib Estronauti konkursi kutsusid ellu majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ning Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) koostöös AHHAA teaduskeskusega.

Viimati muudetud 02.09.2024