Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

ERMis kolisid uued vaibad kogudest näitusesaali

Eesti Rahva Muuseumi pressiteade

Fragment kõnealusest tikitud vaibast

8. november 2022 / Püsinäituse "Kohtumised" sees on mitu erinevat teemasaali, ühes neis näitus "Aja jälg Eesti vaibal". Vaipade väljapanekut saalis on nüüd esimest korda peale ERMi uue maja avamist uuendatud – vanad vaibad saadeti hoidlasse tagasi puhkama ja asemele on asunud uued. Esimene giidituur uuenenud vaibasaalis toimub laupäeval, 12. novembril.

Näitus "Aja jälg Eesti vaibal" kutsub märkama eri aegade jälgi Eesti vaibal, mõistma vaipade tähtsust ja tähendust ning taipama vaibamustrite mõtet ja muusikat. Näituse vanim ese on 14. sajandist pärinev Siksälä sõba katkend.

Uuel väljapanekuga toodi kogudest välja 24 ajaloolist tekki: nii seinavaipu, sõidutekke, vooditekke ja pulmatekke, sõidutekke- ja vankritekke. Üks erilisemaid on rahvarõivavöödest kokku õmmeldud sõidutekk. Etnoloog Reet Piiri, kes ERMi vaibakogudega kursis on, toob välja oma lemmiku: "Siia näitusele jõudis üks sõduritekk, mille Anne Reet sai põgenikelaagris Saksamaal Ameerika sõdurilt magamiseks. Tekki oli hall ja ilmetu. Anne Reet korjas kokku lõngad ja niidid, harutas neid siit-sealt juurde ning õmbles tekile rahvuslikke motiive. Öösel andis tekk sooja, päeval Anne Reet õmbles nii, kuidas lõnga oli."

Kuidas Anne Reet tekki hoidis ja mis tekist edasi sai, saab näitusel ise lugeda või siis tulla tuurile. Esimene tuur vastuuendatud vaibasaalis koos Reet Piiriga toimub laupäeval, 12. novembril kell 13. Oma osalemine registreerida palun siin.

Lisainfo uue näituse kohta:
Reet Piiri, ERMi kuraator, telefon 5647 3972

Viimati muudetud 08.11.2022