Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Euroopa kultuuripealinna aasta saab Tartus alguse suure avatseremooniaga

Tartu 2024 pressiteade

Avatseremoonia lava Emajõe kaldal. Foto: Maanus Kullamaa

24. jaanuar 2024 / Euroopa kultuuripealinna tiitliaasta algab reedel, 26. jaanuaril Tartu kesklinnas suurejoonelise avatseremooniaga „Kõik on kokku üks!“. Avaetendusel, mis tähistab terve 2024. aasta vältava kultuuriprogrammi algust, astuvad üles tuntud Eesti artistid, näitlejad ja tantsijad. Etenduse lavastaja on Taavi Tõnisson ja dramaturg Eero Epner.

Avatseremoonia kontsertetenduse lava on Emajõe kaldapealne, mis jääb Tartu maamärkide Kaarsilla ja Rahu silla vahelisele Atlantise-poolsele kaldaäärsele. Lisaks on jõelavana kasutusel Eesti suurim sisevetel seilav jõepraami. Publik saab jälgida etendust Vabaduse puiestee poolsel kaldal.

„Igal aastal valitud Euroopa kultuuripealinnade traditsiooniliste avatseremooniate eeskuju on justkui olümpiamängude avamine – talvise Emajõe kallastel lahtirulluv etteaste on mastaapselt vaatemänguline kontsertetendus,“ rääkis Tartu 2024 loovjuht Kati Torp.

Avatseremoonial astuvad üles Trad.Attack!, Lonitseera, Sander Mölder ja paljud kümned teised tuntud Eesti artistid, näitlejad ja tantsijad. Filmiliku muusikapaleti on avatseremoonia jaoks kokku pannud Liina Sumera ja oluline roll helimustrite loomises on Elleri sümfonietil dirigent Andres Kaljuste juhatamisel.

„Efektsete numbritega läbikomponeeritud etendus on täis üllatusi igas vanuses vaatajale ning avastamisrõõmu, mis peegeldab Tartus ja Lõuna-Eestis peituvat ainulaadsust ning Euroopale avatud uudishimulikkust,“ sõnas avatseremoonia lavastaja Taavi Tõnisson.

Avatseremooniast teeb otse-ülekande Eesti Televisioon.

Kultuuripealinna avamispäeva hommik 26. jaanuaril algab klubis Illusion lastediskoga. Muusikat mängib DJ Maido Möls ja samme näitavad ette legendaarse Tantsulaagri tantsijad Britt Kõrsmaa, Märt Agu ja Oliver Soomets. 

Raekoja platsil aitab enne kultuuripealinna avatseremooniat tuju luua elektroonilise muusika pidu. Üles astuvad Púr Múdd, Merimell, YASMYN, Rozell, Eleryn Tiit ja Inga Tislar, Kersten Kõrge, Robert Kähr ning Läti artist Magnuss Eriņš.

Pärast avaetendust jätkub õhtu meelelahutusliku rongkäiguga, mis suundub mutantauto reisiva siili juhtimisel mürtsuva muusika ja tantsu saatel Vabaduse puiesteellt Eesti Rahva Muuseumi järelpeole. Rongkäigus panevad rahva jalad tatsuma Púr Múdd ja paljud teised.

Järelpidu koosneb Eesti Rahva Muuseumis kahest sündmusest: ilma piletita vabaõhureiv A-sissepääsu noka all ning piletiga peovöönd ÖÖ24 saalides. ERMis sees toimuva ÖÖ24 peo piletite eelmüük on lõppenud!

Reivi peaesinejaks on D&B legend SIGMA, kes avalikustab samal päeval uue albumi „London Sound“. Tõelise maailmaklassi muusikutena on nad saavutanud ÜK edetabelites esikoha kahel korral. SIGMA näol on tegemist innovaatoritega ja nende repertuaari kuuluvad kuumad hitid nagu „Nobody to Love“, „Changing“ ja „Find Me“.

Samuti esinevad kultuuriminister Heidy Purga, Emily Makis & Hi-Phi (ÜK), Sound In Noise x Olivar ft. MC Slin.

Muuseumis tervitab külalisi DJ-de ajarada, kus eri kümnendeid esindavad Eiki Nestor, Peeter Volkonski, Jüri Makarov, Heivi Saaremets, Paul Oja, Hannaliisa Uusma ja Micaela S. Atmosfääri loob valguskujundus, näitused on avatud ja esmatutvust saab teha veebruaris avatava näituse „Kellele kuulub öö?“ installatsioonidega.

Euroopa kultuuripealinna tiitliaasta Tartus ja Lõuna-Eestis algab 26. jaanuaril Tartu kesklinnas suurejoonelise avatseremooniaga „Kõik on kokku üks!“. Tutvu programmiga: tartu2024.ee/avamine.

Viimati muudetud 28.01.2024