Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 tiitliaastal toimub läbi aegade suurim loodusvaatluste maraton

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia pressiteade

Suurte põskedega roheline konn jalgadeni vees Foto: Are Tralla

6. juuni 2024 / Sel nädalavahetusel, 8.–9. juunil kaardistatakse elurikkust enam kui 60 paigas Eestis, Lätis, Leedus, Poolas, Rootsis ja Soomes. Sajad loodushuvilised püüavad ööpäeva jooksul eelnevalt registreeritud loodusvaatluste maratoni aladel kirja panna nii palju eluslooduse liike kui võimalik.

Vaatlusi sisestatakse PlutoF GO nutirakenduse abil, mis on hiljuti uuenduse läbinud ja aitab nüüd tehisaru toel taime- ja putukaliike määrata. Ülevaate avalikest aladest, kus saab omal käel liike kaardistada, leiab loodusvaatluste maratoni kodulehelt. Loodusvaatluste maratoni arvestusse lähevad vaatlused, mis jäävad ajavahemikku 8. juuni keskpäevast 9. juuni keskpäevani. 

Üle Eesti toimub erinevates paikades ligi poolsada vaatlusretke, mida juhendavad taime-, linnu-, putuka-, seente-, samblike, imetajate jt organismirühmade tundjad. “Liikide tundmine on omamoodi ellujäämise kunst. Keda tunned, seda kaitsed. Ümbritsev elurikkus toetab meie igapäevast elu rohkem, kui tajume,” rääkis loodusvaatluste maratoni eestvedaja, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia harrastusteaduse peaekspert Veljo Runnel

Eelnevatel vaatlusmaratonidel on tehtud kokku üle 33 000 vaatluse ja avastatud Eestile kaks uut liiki. Ekspertide poolt kvaliteedikontrolli läbinud vaatlusandmeid jagatakse ka rahvusvahelises elurikkuse teaduslikus andmeportaalis gbif.org.  

Loodusvaatluste maraton on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestivalist, mida korraldab Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koos partneritega Eestist ja Euroopast 5.–15. juunini. Loodusvaatluste maratoni toimumist toetab ka Keskkonnainvesteeringute keskus.

Lisainfo ja registreerimine loodusvaatluse maratoni kodulehelt.

Viimati muudetud 06.06.2024