Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Fotod: Tartu linna eestvedamisel tutvustati Dubai EXPO-l Eesti tervishoiu tulevikulahendusi

Tartu linnavalitsuse pressiteade

Seminar Foto: Emilija Popovic

1. veebruar 2022 / Eesti tervishoiu äridelegatsioon kohtus Dubai EXPO-l Araabia Ühendemiraatide (AÜE) tervishoiuministeeriumi ja Abu Dhabi terviseameti esindajatega, et arutada koostöövõimalusi. Kohtumised toimusid tervisetehnoloogia messide Arab Health ja Medlab 2022 raames, mille jooksul toimus EXPO Eesti paviljonis ka tervise tulevikulahendustele ja integratsioonile suunatud ettevõtlusseminar.

„Eestiga sarnaselt on Araabia Ühendemiraatide tervishoiusüsteemi üks oluline eesmärk personaalne haiguste ennetus, diagnoosimine ja ravi. Kindlaks ühisosaks Eestiga on üleriigilise genoomiprojekti loomine ning digitaalse tervishoiu võimaluste rakendamine parema süsteemi loomiseks,” kommenteeris kahe riigi vahelisi võimalusi Antegenesi tegevjuht dr Peeter Padrik.

Eesti suursaadik Araabia Ühendemiraatides Jaan Reinhold ütles, et uuendused Eesti tervishoiusüsteemis on pälvinud AÜE-s märkimisväärset tähelepanu. “Näiteks geeniandmete kogumine ja töötlemine, tehnoloogilised lähenemised haiguste geneetilise eelsoodumuse hindamiseks ja tervishoiusüsteemi digitaliseerimine tervikuna. See näitab Eesti potentsiaali mitte üksnes teenuste ja uute ravitehnoloogiliste lahenduste ekspordi osas AÜE-sse, vaid ka laiemalt meditsiini puudutava teadusliku arendustegevuse valdkonnas,” selgitas Reinhold.

Kohtumisel leiti, et geeniandmete kaardistamisel ja kogu tervishoiusüsteemi digitaliseerimisel tuleb koostööd kahe riigi vahel oluliselt tugevdada ja selleks kokku leppida konkreetsed jätkutegevused. “Oleme tekitanud suure huvi vastastikuseks koostööks kõrgeimal tasandil,” ütles äridelegatsiooni juht, Tartu Biotehnoloogia Pargi juhatuse liige Jaanus Pikani.

Tartu ettevõte Solis BioDyne osales Medlab 2022 messil ning ettevõtte esindajate sõnul oli huvi Eesti ettevõtete vastu väga suur. “Medlab on meie jaoks märgilise tähtsusega üritus, tuues ühe katuse alla nii araabiamaade kui ka lähiriikide võtmeisikud ja ettevõtted. Üheskoos saame geneetika inimeste heaks veel paremini tööle panna,” kinnitas Solis BioDyne tegevjuht Stephan Goldenbaum.

Järgmisel aastal plaanivad Eesti ettevõtted tulla tervisetehnoloogia messidel välja ühisstendiga.

31. jaanuaril toimunud äriseminar kandis pealkirja “Digital nation. Personalized solutions for healthcare & wellbeing” ning seda korraldas Tartu linn koostöös ettevõttega Antegenes. Seminarist ja teistest valdkonna üritusest võtsid osa Antegenes, Asper Biogene, Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus AS, Connected Health klaster, DocuMental, Tartu Ülikooli Genoomika Instituut, Migrevention, Nordwise Biotech, Solis BioDyne, Tartu Biotehnoloogia Park ja Triumf Health esindajad.

Tervisedelegatsiooni osalemist toetasid Tartu Linn ja Connected Health Estonia klaster ning Abu Dhabi Suursaatkond ja EAS-i Dubai esindus. Maailmanäitus on Dubais avatud 2022. aasta märtsi lõpuni.

Viimati muudetud 01.02.2022