Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Fr. Puksoo päev keskendub köitekunsti minevikule ja tulevikule

Tartu ülikooli raamatukogu pressiteade

23. jaanuar 2023 / TÜ raamatukogu korraldab kolmapäeval, 25. jaanuaril konverentsikeskuse suures saalis F. Puksoo päeva, mille teemaks on raamatuköite ajalugu ja tänapäev. Ettekannete päevale "Peidus pool" on oodatud kõik, kes tahavad lähemalt kuulda köitekunsti liikidest ning tehnikatest.

Ettekannetes keskendutakse raamatule kui füüsilisele objektile: päeva esimeses pooleks räägitakse raamatu köitest ja selle tähendusest, ajaloolistest köitmis- ja konserveerimispraktikatest ning teises pooles tuleb juttu kaasaegsete tehniliste võimaluste rakendamisest vanaraamatu uurimisel.

Päeva esimeses pooles räägivad köiteajaloo erinevatest etappidest Lennart Mänd Kõrgemast Kunstikoolist Pallas, Urve Kolde rahvusraamatukogust ja Jaan Lehtaru rahvusarhiivist. Teises pooles arutlevad Moonika Teemus ja Tiia Nurmsalu TÜ raamatukogust arseeni sisaldavate värvidega köidete säilitamise ja nendega töötamise üle ning Aare Vesi tutvustab multispektraalfotograafiat, tänapäevast võimalust saada kirjandus- või kunstiteosest teada rohkem kui seni. 

Päeva lõpetab Rutt Maantoa ringkäik Eesti Nahakunstnike Liidu köite- ja objektinäitusel "Tungal", mis on avatud raamatukogu 3. korrusel.
Ettekannete päev on mõtteline sissejuhatus raamatukogus märtsikuus avatavale köiteajaloo näitusele "Peidus pool". 

Fr. Puksoo asus ülikooli raamatukogu direktorina tööle 1920. aastal. Tartu Ülikooli eestikeelseks muutumise tõttu moodustas ta uued kogud: eestikeelne raamat, perioodika, uuem väliskirjandus. Tema teeneks on ka aluse panemine Eesti rahvusbibliograafiale.

Ettekandepäeva kava siin.
  
Lisateave:

Moonika Teemus
TÜ raamatukogu käsikirjade ja haruldaste raamatute osakonna juhataja
[email protected]
737 5744
 
Tiia Nurmsalu
TÜ raamatukogu säilitus- ja konserveerimisosakonna juhataja
[email protected]
737 5790

Viimati muudetud 23.01.2023