Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Hea seeneaasta tõi loodusmajja näitusele Eesti seente ilu

Tartu loodusmaja pressiteade

Seenenäitus

18. september 2023 / Tartu loodusmajas algab teisipäeval iga-aastane seenenädal, mille jooksul oodatakse igas vanuses seenefänne näitusele, loodusõhtutele ja samblikuretkedele. Saalis saab tutvuda erinevate Tartumaa metsadest pärit seentega nii näitusel kui ka mikroskoobi all, näitus on avatud reedeni.

Sel aastal on tänu väga heale ja rikkalikule seeneaastale väljas palju eri liike, üle 150 liigi tavapärastest söödavatest kukeseentest kuni veidrate “surnud mehe sõrmedeni” ning mürgistest kärbseseentest söödamatute limakuteni. Seenenäitus on loodusmaja ajaloos üks populaarsemaid ja pikaajalisemaid näituseid, mis toimub juba 1957. aastast.

Huvilised saavad taas meelde tuletada, millised seened kuidas ja mis otstarbeks sobivad. Saab teada, keda tasub süüa ja keda mitte, kellega on hea lõnga värvida ja kellel on looduses muu oluline roll. Iga päev kell 15-18 on kohal konsultant Külli Kalamees-Pani Tartu Ülikooli loodusmuuseumist. Väikeses seenelaboris on võimalik suurendusvahendite abiga sügavamale sukelduda – näiteks teha tutvust seeneniidistiku ja „seeneussidega“.

Teisipäeva ja neljapäeva õhtul toimuvad loodusõhtud, kuhu tulevad külla Tartu Ülikooli sambliku ja majaseeneteadlased. Laupäev on aga samblikuretkede päev - algajaid samblikuhuvilisi oodatakse tuurile loodusmaja parki, edasijõudnud suunduvad aga Raadile samblike jahtima. Samblikuretked on tasuta, loodusõhtud seenenäituse piletiga.

Lisaks käivad nädala jooksul seenenäitusel juhendatud külastustel peaaegu tuhat Tartu linna ja maakonna kooliõpilast ja lasteaialast, kes tutvuvad meie levinuimate seentega, nende rolliga looduses, täidavad töölehti ja uurivad seenemaailma mikroskoobi all.

Näitus on avatud Tartu loodusmaja saalis 19.–22.09 kell 10-18.
Pilet 3€/5€, koolieelikutele tasuta.

Nädala kava Tartu loodusmaja kodulehel ja Facebooki ürituses.

Viimati muudetud 19.09.2023