Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Juulist tõusevad ühistranspordi ja parkimishinnad

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Bussid ja autod Foto: Ketlin Lääts

30. juuni 2022 / Homsest, 1. juulist tõusevad Tartus ühistranspordi piletihinnad, toimuvad muudatused piletitüüpides ning muutumas on ka rattaringluse piletihinnad. Samuti tõusevad Tartus parkimistasud, A- ja B-piirkonnas pikenevad tasulise parkimise ajad ja A-piirkonnas muutub parkimine tasuliseks ka laupäeviti.

Uue põhimõttena hakkab Tartu rakendama sissekirjutusest tulenevat hinnastamist, mille järgi on Tartu linna ja linnaga bussiliikluse valdkonnas koostööd tegevate omavalitsuste (hetkeseisuga Luunja ja Tartu vald) elanikele piletihind soodsam.

Bussipiletid

1. juulist on bussisõidu tunnipileti hind senise 83 sendi asemel tartlastele 1 euro ja mittetartlastel 1,50 eurot. Lapsele ja noorele kehtib soodustunnipilet vastavalt 60 senti tartlastele ja 90 senti mittetartlastele. Bussijuhilt ostes jääks piletihind samaks (2 eurot).

Päevapileti hind tõuseks seniselt  2,11 eurolt  2,50 euroni tartlastele ja 3,75 euroni mittetartlastele. Seni kehtinud kümne päeva pileti asemel võetakse kasutusele viie päeva pilet, mille hind oleks tartlastele 8,50 eurot  ja mittetartlastele 12,75 eurot. 30 päeva pileti hind tõuseb 15,34 eurolt 18,50 euroni tartlastele ja 27,75 euroni mittetartlastele. 90 päeva pilet on seni olnud 35,15 eurot, kuid uus hind on 42 eurot tartlastele ja 63 eurot mittetartlastele.

Uue piletiliigina tuleb kasutusele aastapilet, mis hakkab maksma 150 eurot tartlastele ja 225 eurot mittetartlastele. Kõigi perioodipiletite puhul kehtivad ka sooduspiletid lastele ja raske puudega isikutele ning noortele ja eakatele.

Ülejäänud täiendavalt määratud tasuta sõidu õigused Tartu linna kodanikele (sh 65-aastastele ja vanematele isikutele) säilivad samal kujul ka edaspidi.

Rattaringlus

Alates 1. juulist ei kaasne bussisõidu perioodipiletiga rattaringluse sõiduõigust, vaid rattaringlusele tulevad eraldi piletid. Tunnipileti (2 eurot) ja päevapileti (5 eurot) hinnad jäävad samaks, mis praegu. Senine nädalapilet muutub viie päeva piletiks, mis hakkab maksma 10 eurot.

Lisanduvad uued piletiliigid - 30 päeva pilet (12 eurot) ja 90 päeva pilet (30 eurot). Aastapilet hakkab maksma 60 eurot. Muus osas jääb süsteem samaks: rattaringluse piletid annavad juurdepääsu ratastele ja nende alusel on võimalik sõita tunni jooksul rattaringluse rattaga ilma lisatasu maksmata. Edasi saab ratast kasutada veel nelja tunni jooksul ja iga lisanduv tund maksab üks euro.

Uudse piletitootena on plaanis luua bussisõidu ja rattaringluse ühispilet, mis on soodsam kui pileteid eraldi ostes.

Parkimine

Parkimistasu tõuseb A-piirkonnas senise 2 euro asemel 3 eurole tunnis ning B-piirkonnas senise 1 euro asemel 1,5 euroni tunnis. Nii A- kui ka B-piirkonnas muutuvad ühe ja kolme kuu ning ühe aasta parkimistasud. A-piirkonna uued hinnad: üks kuu - 120 eurot, kolm kuud - 300 eurot ja üks aasta - 1200 eurot. B-piirkonna uued hinnad: üks kuu - 60 eurot, kolm kuud - 150 eurot ja üks aasta - 600 eurot.

Suure parkimiskoormuse tõttu pikendatakse A- ja B-piirkonnas tasulist parkimist ühe tunni võrra tööpäevadel (kuni kella 19-ni). A-piirkonnas muutub parkimine tasuliseks ka laupäeviti kell 11-17.

A- ja B-piirkonnas kaotatakse ühe päeva parkimistasu. Endiselt jääb kehtima tasuta parkimise aeg, mis on A-piirkonnas 15 minutit ja B-piirkonnas 90 minutit. Tasuta parkimisaja kasutamiseks tuleb parkimisaja algus näidata parkimiskellaga või paberile kirjutatult, parkimisautomaadist piletit ostes lisandub tasuta aeg pileti lõpuajale automaatselt. C-piirkonnas jäävad parkimishinnad ja -ajad samaks.

Mobiilse parkimise puhul lõpetatakse parkimine nelja tunni tasu täitumisel, misjärel saadetakse teavitus telefonile parkimise lõpetamise kohta. Mobiilse parkimise jätkamine tuleb kinnitada. Palume üle vaadata rakenduses määratud limiidid, meeldetuletuse intervallid jm.

Lisainfo: abilinnapea Raimond Tamm, tel 515 4738; www.tartu.ee/parkimine; www.tartu.ee/bussiliiklus.

Viimati muudetud 05.07.2022