Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Kanad, viirus ja ostuhullus Tartu Elektriteatris

MTÜ Tartu Filmiselts pressiteade

Kanad, viirus ja ostuhullus Tartu Elektriteatris

28. november 2022 / Tartu 2024 Ellujäämise Kunstide Dokprogrammi raames linastub 28. ja 29. november Tartu Elektriteatris Aliona van den Horsti ja Filip Remunda auhinnatud dokumentaalfilmid kanadest, ostuhullusest Tšehhis ja Eestiga seotud armulugu sõjatandrilt.

Dokprogrammi kunstiline juht Kaarel Kuurmaa: "Tartu residentuuriprogrammi viimased külalised ilmestavad hästi kui rikkalikult erinev on dokumentalistika nime alla koonduv filmikunst, millesse mahub nii tudengilikku provokatiivset kapitalismikriitikat kui küpselt tundlikku ajaloo mõtestamist läbi puudutava armastusloo ekraniseeringu".

Empaatilise trikster-provokaatorina tuntud režissöör-produtsent Filip Remunda filmiõhtul tulevad näitamisele tema viimane teos, koroonaviiruse aegne perega maale kolimise lugu "Kanad, viirus ja meie" (2021) ning tema koolilõputöö “Tšehhi unelm” (2004), millest on saanud jätkuvalt palju linastatav ajatu klassika. Selles korraldavad filmitudengid suure reklaamikampaaniale olematule hüpermarketile, mida esitleti pilkupüüdvate sõnumitega: "Ärge minge!", "Ärge kulutage!" Poe avamisele saabusid aga tuhanded inimesed, kes tormasid innukalt odavat kaupa ostma. Kui selgus, et kaubamaja oli vaid fassaad, mille taga polnud muud kui roheline väli, tundsid paljud end solvatuna ja ninapidiveetuna. 2021. aasta lõpus valiti “Tšehhi unelm” Euroopa Filmiakadeemia poolt viimase 30 aasta olulisima Kesk- ja Ida-Euroopa filmi hulka. 

Hollandi režissöör Aliona van der Horst on tuntud oma isikliku ja poeetilise filminägemuse poolest, mis teevad tema esseistlikud linateosed sügavalt kaasahaaravaks ja puudutavaks. Tema värskeim film "Pööra end päikese poole" (2021) käsitleb ajalugu ja mälu läbi tütre, kes uurib oma Teises maailmasõjas osalenud isa minevikku. Filmi on palju kiidetud arhiivikaadrite kunstiliselt oskusliku kasutamise eest ning see pälvis preemia ka viimasel Pärnu filmifestivalil. 

Filmitegijad tulevad Lõuna-Eestisse Ellujäämise Kunstide Dokprogrammi residentuuri raames. Dokprogramm kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi. 2022. aasta detsembris valitakse läbi ideekonkursi kaheksa lühifilmi, mis valmivad 2024. aasta kevadeks. Dokprogrammi elluviiaks on MTÜ Tartu Filmiselts. Residentuuride partner on Tartu Loomemajanduskeskus. Projekti finantseerivad Sihtasutus Tartu 2024 ja Põhjamaade Ministrite Nõukogu.

Rohkem infot:

https://tartudok2024.ee/
https://tartudok2024.ee/sundmused/
FOTO

Kõneisik:

Kaarel Kuurmaa
Kunstiline juht
Tartu 2024 Ellujäämise Kunstide Dokprogramm (MTÜ Tartu Filmiselts)
+372 565 5357
[email protected]

Viimati muudetud 28.11.2022