Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

KGB kongide muuseum avab uuesti uksed

Tartu Linnaajaloo Muuseumid pressiteade

KGB kongide muuseum avab uuesti uksed

24. märts 2023 / Alates laupäevast, 25. märtsist on taas avatud KGB kongide muuseum, mis on läbinud värskenduskuuri.

Esimesel päeval, mil KGB kongide muuseum taas avatud on, toimub muuseumis ka raamatuesitlus. Oma uut romaani "Minu venna keha" esitleb Lilli Luuk.  Romaan sai III koha kirjastuse Hea Lugu ajalooliste romaanide võistlusel ning nomineeriti A. H. Tammsaare kirjanduspreemiale. Varasemalt on Lilli Luugi novellikogu "Kolhoosi miss" nomineeritud Eesti Kultuurkapitali proosakirjanduse aastapreemiale. Mõlemates teostes puudutatakse olulisi sündmusi Eesti lähiajaloos, sealhulgas II maailmasõda, Nõukogude okupatsiooni ja selle tagajärgi ning taasiseseisvumise perioodi.

KGB kongide muuseum asub Riia mäel "hallis majas" (aadressil Riia 15b), kus 1940.–1950. aastatel tegutses NKVD/KGB. Külastajatele avatud hoone keldriosas asus poliitilistel põhjustel arreteeritute eeluurimisvangla. Endisi vangikambreid täitev ekspositsioon annab ülevaate Teisest maailmasõjast, Eesti sõjajärgsest vabadusvõitlusest, kommunistliku režiimi kuritegudest ning eluolust eeluurimisvanglas. Osa kongidest, kartserid ja koridoriosa on taastatud originaalkujul. Viimaste kuude jooksul on muuseum kogu ekspositsiooni värskendanud. Paranenud on santehnilised tingimused ja värske ilme on saanud ka väljapanek.

25. märts, mil muuseum taasavatakse, on ka küüditamise aastapäev – möödub 74 aastat nendest hetkedest, kui Eestit okupeeriv punavõim saatis Siberi poole üle 20 000 inimese, Tartust laaditi vagunitesse üle 900 ohvri. Sel päeval on KGB kongide muuseum traditsiooniliselt kõigile külastajatele tasuta avatud.  

Lisainfo: 

Martin Jaigma
KGB kongide muuseumi kuraator
[email protected]
746 1914

Viimati muudetud 24.03.2023