Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Kultuuripealinna aastale annavad lõppakordi jaapani kunstniku Ryoji Ikeda isikunäitus ja heliteose maailma esiettekanne

Tartu 2024 pressiteade

Ryoji Ikeda kahte uut installatsiooni täiendab autori varasemast loomingust tuntud teos „data-verse”. Foto: David Stjernholm

/ 2. novembril avatakse Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 raames Eesti Rahva Muuseumis hinnatud jaapani kunstniku ja helilooja Ryoji Ikeda isikunäitus, mille jaoks loob kunstnik spetsiaalselt kaks uut teost. Sama päeva õhtul toimub ka ainukordne kontsert, kus kõlab Ryoji Ikeda ja Eesti Filharmoonia Kammerkoori ühise heliteose maailma esmaettekanne Tõnu Kaljuste juhatamisel.

„Ryoji Ikeda on kunstimaailmas tuntuks saanud oma mastaapsete, sageli teadusandmetel põhinevate ruumiinstallatsioonidega,” ütles Kati Torp, Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 loovjuht. Torp, kes on kunstnikuga koostööd teinud varemgi, tõi Ikeda ühe tähelepanuväärse eripärana esile võime ühendada kunst ja teadus viisil, mis on detailitäpne, kuid samas ka audiovisuaalselt kaasahaarav.

Viimati sai Eestis Ryoji Ikeda loominguga tutvuda 2015.–2016. aastal, mil Torpi kui toonase Kumu kunstimuuseumi kuraatori juhtimisel jõudis Eestisse Ikeda „supersümmeetria” – Euroopa tuumauuringute keskuse (CERN) labori andmetel põhinev ruumiinstallatsioon, mille eest pärjati kunstnik 2014. aastal ka Collide@CERN Prix Ars Electronica auhinnaga. Tänavu eksponeeritav looming on otseselt inspiratsiooni saanud Eesti kultuurist ja teadusest.

Eesti Rahva Muuseumi direktor Kertu Saks rääkis, et spetsiaalselt Eesti ainesest tõukuv looming ning näitus toob koju kätte võimaluse kogeda tippkunsti, millel on üle maailma miljoneid austajaid.

„Eesti bioandmetele tugineva kunsti ning Eesti Filharmoonia Kammerkoorile loodud teose kaudu toob Ikeda maailma ette selle, milles just Eesti on võimas: teaduse ja kultuuri. Oleme uhked, et see saab teoks Tartus ja ERMis. Pole kahtlust, et selline koostöö äratab ka suurt rahvusvahelist huvi, mistõttu ootame arvukalt külastajaid nii kodu- kui ka välismaalt,” ütles Saks.

Ikeda isikunäitus jõuab Eesti Rahva Muuseumi Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 egiidi all ning annab kultuuripealinna aastale võimsa lõppakordi. Kunstnik kogus uudisteoste jaoks andmeid ja inspiratsiooni koostöös Tartu Ülikooli Eesti Biokeskuse ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga. Kahte uut installatsiooni täiendab autori varasemast loomingust tuntud teos „data-verse” aastatest 2019–2020.

2. novembri õhtul kannab Eesti Filharmoonia Kammerkoor peadirigent Tõnu Kaljuste juhtimisel esimest korda ette ka heliteose, mis on inspireeritud eesti keele omapärast. Karjääri jooksul peamiselt elektroonilise muusikaga tegelenud Ikedale on see esimene kord luua teos inimhäälele. Teost esitatakse vaid üks kord Euroopa kultuuripealinnas Tartus.

Piiratud koguses kontserdipiletid on Piletilevis müügil 6. septembrist. Kunstniku isikunäitust saab ERMis näha 2. novembrist kuni 2025. aasta 2. märtsini. Ryoji Ikeda isikunäitus ERMis on osa Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammist.

Viimati muudetud 09.09.2024