Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Läheneb Tartu Linnaraamatukogu 110. sünnipäev

Tartu Oskar Lutsu nimelise linnaraamatukogu pressiteade

Tartu Linnaraamatukogu Foto: Tartu Linnavalitsus

3. aprill 2023 / 7. aprillil möödub Tartu Linnaraamatukogu asutamisest 110. aastat. Täna on Linnaraamatukogu kõige suurem ja kõige kasutatavam linna hallatav kultuuriasutus Tartus.

Raamatukogu asutajaks oli Tartu Rahvaraamatukogu Selts, kes seitse aastat hiljem andis raamatukogu üle linnavalitsusele. Kui esialgu oli kogudes ligi 2000 raamatut, mis saadud annetustena eraisikutelt, puutööliste ja rätsepate ametiühingult ja Karskuse Sõbra Seltsilt, siis täna on lugejate kasutuses üle 600 200 köite.

Tähtpäeva puhuks kokku pandud kultuuriprogramm algab 3. aprillil Doris Kareva kirjandusõhtuga ja lõpeb 14. aprillil kõnekoosolekuga "Kultuur, identiteet, piirid". Sinna vahele mahub põnevaid kohtumisi, kontserte, raamatukogu uue väljaande esitlus ja palju muudki. Lisaks saab 10.-15. aprillini viivisevabalt tagastada kauaks kätteununenud raamatuid.

Aprilli kahe esimese nädala jooksul toimub üritusi keskkogus ja kõigis neljas harukogus nii lastele kui ka täiskasvanutele. Külla tulevad kirjanikud Doris Kareva, Lauri Räpp, Kristiina Ehin, folklorist Marju Kõivupuu, animafilmi režissöörid Heiki Ernits ja Janno Põldma. Uno Naissoo loomingule pühendatud kontserdi annab laulja Hedvig Hanson, lugemissoovitusi jagavad ajakirjanik Raimu Hanson ja Tartu Kunstimuuseumi direktor Joanna Hoffmann.

Raamatukogu sünnipäevaks ilmub raamatukogus koostatava andmebaasi Tartu ilukirjanduses põhjal kokku pandud kolmas kirjanduslik teejuht, seekord pealkirjaga "(Linna)kirjanduslikud uitamised" (varasemad "Kirjanduslikud (eksi)rännakud Tartus", 2017 ja "Emajõe pääl. Hajakirjanduslikud rännakud Emajõel", 2018). Retke panid andmebaasi töörühma toel kokku Ülo Treikelder ja Halliki Jürma, illustreeris ja kujundas Artur Kuus.

Sünnipäevakava raames avatakse Asko Künnapi maalinäitus "Näo Kiriku neli ilmumist" ja näitus "Raamatukogu inspireerib – raamatukoguhoidja loob", mis tutvustab raamatukoguhoidjate loomingulisi tegevusi väljaspool igapäevatööd ja heidab pilgu nende kirevatele hobidele. Keskkogu  Haridus- ja Teadusministeeriumi poolsetel akendel saab näha raamatukogu erinevaid teenuseid ja tegevusvaldkondi kajastavat väljapanekut.

12. aprillil toimub traditsiooniline algupärase laste- ja noortekirjanduse päev ja sünnipäevakavale paneb punkti reedel, 14. aprillil Haridusministeeriumi saalis kell 12 algav kõnekoosolek "Kultuur, identiteet, piirid", kus ettekannetega esinevad Daniele Monticelli, David Vseviov, Johanna Ross ja Paavo Matsin. Janika Kronbergi juhitavas vestlusringis liituvad eelkõnelejatega kirjanikud Heidi Iivari, Merca ja Mart Kivastik. Juttu tuleb Eesti kultuuriidentiteedi tõlkelisusest, kirjutatu mõistmise ja tõlgendamise muutumisest ajas, lubatu ja lubamatu piiridest kirjanduses ning müstika ilmnemisest lugemisprotsessis.

Enne raamatukogu sünnipäeva avati kasutajatele raamatukogu uus koduleht ja värske näo sai I korruse seminariruum ehk kohvituba.

Raamatukogu kutsub sündmustest osa saama! Sünnipäevakava kohta leiab huviline rohkem infot kodulehelt www.luts.ee

Täiendav info: raamatukogu direktor Kristina Pai tel 736 1371, ja/või avalikkussuhete juht Linda Jahilo 736 1374

Viimati muudetud 04.04.2023