Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Laupäeval peetakse Tartumaa trallami kevadpidu

rahvatantsijad Foto: Eino Pedanik

22. märts 2023 / Laupäevasel Tartumaa trallami kevadpeol kutsuvad kaasa laulma, mängima ja tantsima 35. rahvusvahelisele pärimuspeole BALTICA 2023 kandideerivad Tartumaa kollektiivid.

Kell 14 korporatsiooni Rotalia saalis (Tähe tn 3) algav Tartumaa trallami kevadpidu on suvel toimuva pärimuspeo BALTICA eelpeoks Tartumaal. Traditsioonilisi laule, tantse ja pillilugusid, rahvamänge ja kombestikku tuleb tutvustama üle kolmesaja pärimushuvilise lastest eakateni. Külakosti tuuakse Jõgevamaalt ja Võrumaalt.

Pidu kestab küll kaua, kella kahest kella seitsmeni, kuid piduliseks saab tulla igal ajal. Piletiraha võib koju jätta, sissepääs on prii!

Pidu alustavad rahvalauluansambel Väike Hellero, Hansa kooli Jauramid, Mustvee Rainka ja Mikitamäe Helmine. Teise tunni sisustavad rahvatantsuselts Upsijad, leelokoor Kullakõsõ, vene rahvalauluansambel Serebrjanõi rodnik ja rahvatantsurühm Kastre Kaera-Krapp. Peo kolmas osa algab Unipiha rahvaga ja jätkub Kambja Tähelindudega. Ühiste mängude järgselt on pidulistega folklooriklubi  Maatasa, lauluselts Ilolang, noorteansambel Kaval Käsi ja valgevene selts Spadki.  Peo lõpetavad ingerisoomlaste Röntyskä, udmurtide Yumshan Gur, rahvamuusikud Esta ja Ülle ning Väägvere külakapell.
Tartumaa trallami kevadpeol kohtute nende pärimust väärtustavate seltskondadega, kes on oodatud juunis Tallinna, BALTICA 2023 pidustustele (www.baltica.ee).

Pärimuspidu BALTICA on kolme Baltimaad esindav festival CIOFFi maailmakalendris, mis toimub kordamööda Eestis, Lätis ja Leedus. BALTICA on võitnud rahvusvahelise tuntuse ja tunnustuse tänu autentsuse taotlusele.

Tartumaa trallam on pikkade traditsioonidega pärimuspidu, järjepidevalt toimunutest üks Eesti vanimaid. Suviseid pidustusi koos talviste- ja kevadiste eelpidudega on kokku toimunud 25. Korraldajateks on olnud rahvakultuurikeskus Sinimandria, Tartu linna kultuuriosakond ja Tiigi seltsimaja. Esimene trallam toimus 32 aastat tagasi, 1991. aasta 22. juunil. Laupäevaselgi peol on võimalus kohtuda esimestel pidudel osalenutega. Tollastest pisikestest pidulistest on saanud vahvad vanaemad ja vanaisad!  Seega - pärimus tõmbab kaasa!

Info:  Tiina Konsen, 53059698, [email protected]

 

Viimati muudetud 22.03.2023