Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Legendaarse Jaapani etenduskunstniku uusteos jõuab Vanemuise lavale

Tartu 2024 pressiteade

Tangent Foto: Yoshikazu Inoue

29. mai 2024 / Kultuuripealinnas Tartus Euroopa esietendub visuaaltehnoloogilise teatri legendi Shiro Takatani ja kunstikollektiivi Dumb Type uuslavastus „Tangent”.

Lavateos valmis Kyoto ROHMi teatri, Kanuti Gildi SAALi ja Tartu 2024 koostöös ning jõuab Euroopa publikuni esimest korda kultuuripealinna põhiprogrammis 4. ja 5. juunil Vanemuise teatris.

Tegu on esimese Shiro Takatani sooloartistina loodud etenduskunsti teosega pärast 2015. aasta tööd „ST/LL“ ning sellega tähistatakse maailmakuulsa multidistsiplinaarse kunstikollektiivi Dumb Type 40. tegutsemise aastapäeva.

„On suur au olla osaline kaasprodutsentidena legendaarse kunstniku nagu Shiro Takatani ja oma ala tippude tipu, Dumb Type’i, uue lavaloo sünnile. „Tangenti” voolavus, visuaalne täpsus, avarus ning tunnetatud massiivsus on tähelepanuväärsed,” rääkis Kanuti Gildi SAALi juht Priit Raud.

Tartu 2024 loovjuhi Kati Torpi sõnul on Takatani puhul imekspandav tema koostööoskus ja kokkuliitev lavastajastiil, mis võimaldab ühes meeskonnas kunsti looma ühendada oma ala absoluutsed tipud. „On väga eriline, et Euroopa esietendust saavad näha just kultuuripealinlased tartlased ja külalised,” rääkis Torp.

Uus teos käsitleb liminaalse ruumi temaatikat: tavalisuses peituvat erilisust ja kummalist ala, kus eksisteerivad samaaegselt kaks vastandlikku elementi. Tegemist on rahuliku, ilusa ja dramaatilise lavateosega, mis olles juurdunud kunsti, teaduse ja tehnoloogia vastastikustesse seostesse, ületab leidlikult piiri visuaalkunsti ja etenduskunstide vahel.

Lavastusele on loonud muusika Jaapani legendaarne helilooja ja elektroonilise muusika pioneer Ryuichi Sakamoto. Helilooja liitus Shiro Takatani kutsel kunstikollektiiviga Dumb Type loetud aastad tagasi ja kellega koos nad lavastuse „Tangent” loomeprotsessi alustasid, kuid kes möödunud aastal lahkus.

Meediakunstnik Shiro Takatani on kogunud etenduskunstide areenil tuntust uute võimaluste katsetajana. Ta on 1984. aastal tegevust alustanud legendaarse Jaapani kunstikollektiivi Dumb Type kaasasutaja ja tuumikliige. Kollektiivi Dumb Type teoseid on eksponeeritud ja esitatud mainekates paikades üle maailma, näiteks Tokyo Metropolitani fotograafiamuuseumis, Lyoni kaasaegse kunsti muuseumis, Pompidou keskuses ja New Yorgi moodsa kunsti muuseumis (MoMA). 2022. aastal esindas Dumb Type 59. Veneetsia biennaalil Jaapanit.

Shiro Takatani ja kunstikollektiivi Dumb Type uus lavateos „Tangent“:

Kunstiline juht Shiro Takatani
Etendaja Miyu Hosoi
Projektiliikmed Ken Furudate, Satoshi Hama, Miyu Hosoi, Koichi Shiraishi, Takuya Minami
Valguskujundaja Yukiko Yoshimoto
Lavajuht Nobuaki Oshika
Muusika Ryuichi Sakamoto
Kaasprodukstioon Kanuti Gildi SAAL ja Tartu 2024

Maailmaesietendus 9. veebruaril Kyotos ROHMi teatris. Euroopa esietendus kuulub kuulub Tartu 2024 põhiprogrammi ning seda saab näha 4. ja 5. juunil Tartus Vanemuise teatris.

Viimati muudetud 29.05.2024