Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Nädalavahetusel oodatakse huvilisi Tartu ja Tampere sõprussuhete juubeliüritustele

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Tampere maja Foto: Sakari Neuvonen

8. september 2022 / Tartu ja Tampere tähistavad tänavu oma koostöö 30. aastapäeva kliimakonverentsi, luuleõhtu, seinamaalingu avamise ning mitme muu üritusega. Tartlastele mõeldud juubeliprogrammi sisustab suures osas Tampere maja, mis on Tartus tegutsenud juba 25 aastat.

Tartu linnapea Urmas Klaasi sõnul on Tartul ja Tamperel palju ühist nii ajaloolises mõttes kui ka tulevikuvaates. „Lisaks akadeemilistele ülikoolilinnadele on mõlemad linnad valitud Euroopa 100 kliimaneutraalse linna hulka. Tartu-Tampere koostöö on 30 aasta jooksul olnud viljakas mitmes valdkonnas, eelkõige loomemajanduse, kultuuri, avalike teenuste ja targa linna teemadel," lisas linnapea.

Tartu-Tampere sõprussuhete ümmargust aastapäeva tähistatakse reedel ja laupäeval erinevate sündmustega.

Reedel, 9. septembril kutsuvad Tartu ja Tampere huvilisi kliimaneutraalsete linnade konverentsile. Konverentsi keskmes on liikuvus, elurikkus ja kogukond, vaadeldakse erinevate linnade sarnasusi ja erisusi. Ühtlasi tähistab konverents sõpruslinnade koostööjuubelit ning liitumist Euroopa missiooniga "100 kliimaneutraalset ja tarka linna".

Soome suursaatkond on 9. septembril külas Annelinna gümnaasiumis, kus tutvustab ringmajandusnäitust ”Rohelisemad valikud”. Näitusel eksponeeritakse Soome firmade jätkusuutlikke innovatsioone ja tooteid, mille abil saab keskkonda säästa ning teha igapäevaselt mõistlikumaid valikuid.

Reede õhtul kell 18 toimub kultuuriklubis Salong (Vanemuise 19) rahvusvaheline luuleõhtu.

Laupäeval kell 11 avatakse Eesti ja Soome noorte koostöös valminud tänavakunstiteos Sõpruse silla kandekonstruktsioonidel. Tegemist on interaktiivse maalinguga, kus lisaks silmaga nähtavale osale saab mobiiliga vaadata nii ideed tutvustavat materjali, teavet tegijate kohta kui ka muud infot. Kavas on teost tutvustav sotsiaalmeediakampaania ning ka edaspidi on sinna võimalus lisada QR-koode, mille kaudu saab vaadata noorte enda tehtud sisu (muusikat, luuletusi, pilte).

Laupäeval tehakse Tartu kesklinnas Soome-teemaline giidituur ning kell 15 on kõik tantsuhuvilised oodatud Poe tänava parki Soome stiilis tantsupeole, kus on kohal ka soomlastest tantsuõpetajad.

Juubeliprogrammis on ka Soome filmid, mida saab tasuta vaadata Elektriteatris. Laupäeval kell 17 linastub "Eedenist põhja pool" (Eedenistä pohjoiseen 2014) ja kell 19 "Pime mees, kes ei tahtnud näha Titanicut" (Sokea mies joka ei halunnut nähdä Titanicia, 2021). Filmid on soome keeles, eestikeelsete subtiitritega.
Laupäeva õhtu lõpetab Soome disko Tartu Kirjanduse majas, kus astub üles ka linnakirjanik Paavo Matsin, kelle värskeima teose “Lenini valss” tegevus toimub Tamperes ja Tartus. .

Tartu kellamängult kõlab 10. septembril eriprogramm - kell 12.30 mängib kellamäng Letkis jenkkat (Anon. Soome).

Rohkem infot ürituste kohta https://tamperemaja.eu/

Juubeliüritusi korraldavad ja toetavad Tartu linn, Tampere Maja, Soome Instituut, Soome Suursaatkond, Tampere linn jt.

 

Helle Tolmoff

avalike suhete osakond
kommunikatsioonispetsialist

Tel: 736 1336
Mob: 529 4297

Viimati muudetud 08.09.2022