Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
-2°
-2°

Noore Meistri tiitliga pärjati Tartu Kutsehariduskeskuse ärikorraldajad Eva Maria Muuli ja Lisette Sarap

Tartu Kutsehariduskeskuse pressiteade

29. november 2021 / 27. novembril eetris olnud Noor Meister võistlussaates testisid noored tulevikutegijad oma ettevõtlusalaseid oskuseid. Esikoha ja noore meistri tiitli võtsid vastu Tartu Kutsehariduskeskuse ärikorralduse õppijad Eva Maria Muuli ning Lisette Sarap.

Teist aastat vabariiklike kutsevõistluste kavas olnud ettevõtlusoskuste kutsemeistrivõistlused peeti sel korral 18.-19. novembrini Kuressaare Ametikoolis. Tegemist on erialade ülese võistlusega, kus võivad kohtuda õppijad väga erinevatelt kutsealadelt. Kokku võttis võistlusest osa 8 meeskonda 4-st kutsekoolist. Tartu Kutsehariduskeskus saatis võistlustulle koguni kolm naiskonda. Kooli esindasid ärikorraldajad Eva Maria Muuli ning Lisette Sarap, pagar-kondiitri eriala õppurid Melani Alliksaar ja Anita Vreimann ning spaateenindust õppivad Anette Grüner ja Anett Mekk.

Selle aasta võistluse märksõnaks oli nutikas Eesti. Osalejad pidid kahe võistluspäeva jooksul demonstreerima oma oskusi ideede arendamisest prototüübi loomiseni. Võistlejatel tuli koostada ja esitada nii äri- kui turundusplaan: viimast esitleti žüriile koguni inglise keeles. Esimese võistluspäeva tulemuste põhjal pääsesid edasi telesaatesse neli tiimi: Luua Metsanduskool, Kuressaare Ametikool ning kaks tiimi Tartu Kutsehariduskeskusest. 

Võidutiimi kuulunud Lisette ja Eva Maria ideeks oli pakkuda majaomanikele sügisest leheriisumise ja käitlemise teenust. "Sügiseti on aias palju lehti. Tublid majaomanikud riisuvad need küll suurtesse prügikottidesse, kuid kotid koos lehtedega jäävad pahatihti aianurka seisma. Meie pakutud teenus kogub kotid kokku ning töötleb lehed väetiseks, mis viiakse kevadel leheomanikele soovi korral väetisena tagasi," kirjeldas Eva Maria neile võidu toonud äriideed. Tüdrukute sõnul peitus võidu taga lisaks heale ideele tugev meeskonnatöö ning väike pingelangus peale esimest ülesannet. "Mõistsime, et ülesanded on meile jõukohased ning see teadmine aitas keskenduda võistlussituatsioonile. Kindlasti tuli kasuks ka varasem häkatonikogemus," rääkis Lisette. Kõige enam nautisid noored enda sõnul üllatusülesannet laulja ja suunamudija Artjom Savitskiga.  Üllatusülesandena tuli tüdrukutel oma ettevõtte tutvustuseks teha TikTok video. "Artjomiga oli tore koostööd teha. Ta mõjus väga inspireerivalt ning oli meile suureks abiks video kokkulõikamisel," kirjeldas Eva Maria saadud kogemust.

Mõlemad Noore Meistri tiitli pälvinud õpivad Tartu Kutsehariduskeskuses: Lisette teisel ning Eva Maria esimesel kursusel. Lisette tõi ärikorraldusse huvi ettevõtluse vastu. "Kui minu ema lõi endale ettevõtte, hakkas ettevõtlus mindki huvitama. Ärikorralduse spetsialisti eriala pakub mulle selles vallas küllaldaselt teadmisi. Peale lõpetamist tahan end kindlasti veel turunduse vallas täiendada," võttis Lisette tulevikuplaanid kokku. Kui Lisette tegi valiku kutsekooli kasuks kohe pärast gümnaasiumi lõppu, siis Eva Maria jõudis enne aastakese ülikoolis õppida. Koolivahetuseni viis äratundmine, et tehtud valik ei ole siiski päris õige. "Seevastu ärikorralduse spetsialisti erialaga olen ülirahul. Siin saan just vajalikul hulgal teooriat ning palju praktikat," selgitab Eva Maria ning lisab, et tulevikus näeb ta end õpinguid jätkamas Mainori Kõrgkoolis. Võidutandemit juhendas võistlustel Kairi Nagelmaa.

Tartu Kutsehariduskeskuse teine saatesse pääsenud tiim koosseisus Anette Grüner ja Anett Mekk pälvisid Mariin Alatsei juhendamisel neljanda koha. Ehkki tüdrukute erialaks on hoopis spaateenindus, jõudsid nad ettevõtlusoskuste võistlusele õpetaja soovitusel. "Enne õpinguid kutsekoolis ei olnud meil tegelikult mingeid teadmisi ega tõmmet ettevõtluse osas. Pigem olid isegi eelarvamused kui ettevõtluskursus algas. Arvasime, et see on igav ja nagunii me ei hakka kunagi ettevõtlusega tegelema. Aga õpetaja Mariin oskas selle nii huvitavaks teha, et osalesime kõigepealt koolisisesel ettevõtlusvõistlusel ning selle tulemusena soovitas õpetaja meil ka Noorest Meistrist osa võtta," meenutab Anett võistlustele jõudmist. "Oleme oma neljanda kohaga väga-väga rahul. See oli suurepärane võimalus õppida ja areneda, näha mida teised teevad. Elasime väga kaasa oma koolikaaslastele ja rõõmustasime nende võidu üle nii nagu oleks ise võitnud. Üldse, kõik meeskonnad said omavahel väga hästi läbi ja toetasid üksteist," kirjeldas Anette võistluse üldist meeleolu.
 
Tartu Kutsehariduskeskuse õppijad on kõrgetasemeliste ettevõtlusoskustega silma paistnud varasemaltki: eelmisel aastal peetud Eesti esimestel ettevõtlusoskuste kutsemeistrivõistlustelt teenisid kutsehariduskeskuse õpilased kaksikvõidu ning septembris Austrias peetud Euroopa kutsemeistrivõistlustelt EuroSkills toodi koju 4. koht. Saavutuste taga on eelmisel õppeaastal hoo sisse saanud ettevõtlusõppe ümber kujundamise projekt, mille eesmärgiks oli muuta koolis toimuvat ettevõtlusõpet senisest praktilisemaks. Projekti raames prooviti uusi ettevõtluspädevusi arendavaid tegevusi nagu häkatonid, töötoad, seminarid ning ülekooliline ettevõtluspäev. Et ettevõtlikkus on ka üks elukestva õppe võtmepädevusest, on projekti käigus läbi katsetatud tegevused sel aastal juba õppetöösse integreeritud.
 
Noor Meister ettevõtlusoskuste saade on järelvaadatav SIIT.
 
Lisainfo:

Kairi Nagelmaa
kutseõpetaja
kairi.nagelmaa@khk.ee

Viimati muudetud 29.11.2021