Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Päikeseenergial töötav mobiilne kodu jõuab maailmaturneel Tartusse

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Autovabaduse puiestee Foto: Maanus Kullamaa

21. juuli 2022 / Nädala pärast külastab Tartu Autovabaduse puiesteed SolarButterfly ehk maailma esimene päikeseenergial liikuv mobiilne kodu. Šveitsi ülikoolide ja inseneride koostöös valminud SolarButterfly eesmärk on oma ringreisiga maailma eri paigus tuua tähelepanu kliimasõbralikele lahendustele.

SolarButterfly on päikeseenergial töötav liblikakujuline mobiilne kodu, mis laeb seda vedavat elektriautot tänu unikaalsetele 80-ruutmeetristele päikesepaneelidele. Reisi jooksul kogub liikuv kodu vihmavett ja kütab päikesega veesüsteeme.

Projekti algatas Šveitsi keskkonnaaktivist Louis Palmer, kes sõitis 15 aastat tagasi esimese inimesena päikeseenergial töötava autoga ümber maailma. Käimasoleva maailmaturnee käigus külastab SolarButterfly rohkem kui 1000 projekti üle maailma, mis keskenduvad kliimamuutuste aeglustamisele ja mille hulgas on ka Autovabaduse puiestee.

„Solar Butterfly missioni kaudu saame tutvustada maailmale laiemalt ka Tartu linna ettevõtmisi ja ettevõtteid, mis on seotud kliimamuutustele lahenduste leidmisega, ning algatada põnevaid diskussioone ka oma kogukonnas,“ ütles linnavalitsuse uusettevõtluse valdkonnajuht Kertu Tombak.

SolarButterfly jõuab Autovabaduse puiesteele neljapäeval, 28. juulil ja on uudistamiseks väljas kell 16.00 - 19.00. Kõik huvilised saavad lähemalt tutvuda SolarButterfly ja nende missiooniga ning kuulata põnevaid arutelusid kliima teemadel. Muuhulgas saab külastada ülimoodsaid eluruume, mis on ehitatud merest kogutud plasti jäätmetest.

Samal ajal tutvustatakse Autovabaduse puiesteel ka Eesti päikeseautot Solaride'i. Solaride'is Inseneeriat populariseerivate ürituste korraldaja Karoliina Kaisi sõnul on mõlemad ettevõtmised loodud selleks, et tuua avalikkuse tähelepanu ühiskonna tänapäevastele probleemkohtadele. „Kui Solar Butterfly keskmes on globaalse soojenemisega seotud probleemid, siis Solaride'i projektis tegeleme lisaks keskkonnateemadele ka inseneriõppe populariseerimisega,“ sõnas Kais. Põhieesmärk on mõlemal ettevõtmisel aga üks - maailma paremaks ja eelkõige jätkusuutlikumaks paigaks muutmine.

Kavandatud marsruudil külastab SolarButterfly veel viit maailmajagu ja lõpetab reisi Pariisis 12. detsembril 2025 kliimakokkuleppe kümnendal aastapäeval.

Projekti põhipartner on maailma kõige väärtuslikum päikeseenergia tehnoloogia ettevõte LONGi. SolarButterfly projekti rahastavad ka paljud muud ettevõtted ja sponsorid, sealhulgas Brugg, EnergieSchweiz, BKW, Verbund, myclimate, 3A Composites Core Materials, Geser Fahrzeugbau, Komax, Kyburz, Luzerni rakenduskõrgkool, OPES Solutions, Schindler, 3A Composites Mobility, Trobolo, Lucerne Business Development, Maxon, Jim&Jim ja Cosmiq Universe.
 

Viimati muudetud 21.07.2022