Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Peaasi.ee fookuspäev vaimne tervis ja impro sel laupäeval Tartus

MTÜ Peaasjad pressiteade

Komöödiaõhtu Tartus

10. aprill 2024 / Peaasi.ee ning Ruutu10 korraldavad sel laupäeval Kultuuripealinnas Tartu 2024 vaimse tervise ja improkomöödia fookuspäeva, kuhu tuleb töötuba läbi viima ka auhinnatud briti improgrupp Improbable.

Improkomöödiaga tegelemise ja naermise positiivsest mõju vaimsele tervisele on Peaasi.ee praktiseerinud mitu aastat ning sellel laupäeval, 13.04 on võimalik sellest osa saada terve päeva jooksul Tartus, Alexela loomelaval (Narva mnt 2). 

Hommik algab töötubadega nii algajatele kui kogenutele - Ruutu10 viib läbi kaks eestikeelset töötuba “Sissejuhatus improvisatsiooni” ja “Hetkest Hetkesse”. Inglise keelne töötuba “Improv Workshop: Exploration of Improvisational Practice” on juhendatud briti improteatri Improbable liikmete poolt. 

Kell 16.15 avab uksed elav raamatukogu, kus oma vaimse tervise ja impro harrastuse seosest räägivad 5 improtajat, kaasa arvatud Improbable liige Niall Ashdown. Elavas raamatukogus osalemine on tasuta ning iga huviline saab valida oma teema, mille kohta ta küsida tahaks -  sisemine kriitik, esinemisärevus, lahti laskmine, suhtlemisoskused ja inglise keeles acceptance of neurodiversity.   

Õhtu lõppeb Ruutu10 kogenud improviseerijate etendusega “Komöödiaõhtu 3 vaatuses”, mis toimub vaid ühel õhtul ja kus publik juhib märksõnade abil etenduse suunda.

“Viimase 3 aastat oleme projekti “Peaasi ajab naerma!” raames koos Ruutu10-ga proovinud aru saada, mis vaimse tervise ja impro vaheline seos - see sild - kuidas huumor aitab leevendada pingeid ja suurendab vaimset heaolu. Positiivne mõju vaimsele tervisele tuleneb improtehnikast ja põhimõtetest, mis suunavad tegema koostööd ning eksimist aktsepteerima ja sellesse positiivselt suhtuma,“ selgitas Peaasi.ee projektijuht Sandra Liiv ning lisas “Improteater nõuab meilt, et oleksime hetkes, mitte mineviku või tuleviku mõtetes. See aitab õppida olema kohal siin ja praegu ning aitab parandada keskendumisvõimet. Ühine avalik fookuspäev on mõeldud just selleks, et saaks tulla katsetama ja avastama - töötoad neile, kes juba proovida tahavad ning elav raamatukogu neile, kes alles uudistavad ja mõnda “päris” lugu kuulda tahavad. Olen lugenud sadu teaduslike põhjendusi, miks naermine ja impro omaolemuselt vaimsele tervisele kasulik on aga need jäävad lihtsalt sõnadeks kuniks ise päriselt proovid”. 

Auhinnatud briti improvisatsiooniteater Improbable on tegutsenud üle 25 aasta ning on pioneeriks Avatud Ruumi metoodikale, mis on täna kasutusel üle maailma. Eestis on Improbable esimest korda ning sellel laupäeval viivad teatritrupi liikmed Varshini Pichemuthu ja Niall Ashdown läbi ühe avaliku töötoa “Improv Workshop: Exploration of Improvisational Practice”.

Fookuses on vaimne tervis ja impro on osa projektist „Peaasi ajab naerma!“, mis omakorda kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi.

See projekt viiakse ellu koostöös Briti Nõukoguga Eestis sotsiaalse sidususe toetamiseks People To People Cultural Engagement programmi raames. Lisainfo Briti Nõukogu töö kohta Eestis: www.britishcouncil.ee.

Lisaks toetab antud õhtu elluviimist projekt: "Vaimset tervist toetavad kogukondlikud tugitegevused Lõuna-Eesti maakondadesse.", mida viiakse ellu Aktiivsete Kodanike Fondi toel, mida vahendab Avatud Eesti Fond koostöös Vabaühenduste Liiduga. Kuva vähem

Lisainfot:

Fookuses on vaimne tervis ja impro - https://peaasi.ee/vaimne-tervis-ja-impro/

Teater Improbable -  https://www.improbable.co.uk/

Elav raamatukogu üritus -  https://fb.me/e/1xYe0yZLP

Etendus “Komöödiaõhtu 3 vaatuses” -  https://fb.me/e/6hMdLRAMK

Peaasi.ee tegeleb vaimse tervise edendamise, probleemide ennetuse, varase sekkumise ja häbimärgistamise vähendamisega meie ühiskonnas. Peaasi.ee on pälvinud oma tegevusega 2020 aasta tervisesõbra tiitli ning presidendi sotsiaaltöö aastapreemia. 2020. aasta lõpus tunnustati Peaasi.ee-d kodanikuühiskonna aasta tegija ja aasta vabaühenduse tiitlitega.

Viimati muudetud 10.04.2024