Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Peopesa kumeruses. Kerli Jõgi ja Tiina Kraavi miniköidete näitus

Galerii Pallas pressiteade

Kerli Jõgi. Fragment miniköitest. Foto: Kerli Jõgi

11. jaanuar 2024 / Reedel, 12. jaanuaril kell 17 avatakse Kõrgema kunstikooli Pallas galerii 2. korruse projektiruumis kahe köitekunstniku, Kerli Jõgi ja Tiina Kraavi miniraamatute näitus “Peopesa kumeruses”.

Väljapaneku pealkiri on pärit Keldi palvest, millest autorid kuulsid esmakordselt Pallase köitemeistrilt ja juhendajalt Tõnu Ojapervelt. Mõlemad autorid on ka esimesed oskused raamatute köitmises ja imetluse väikeses formaadis peopessa mahtuvate raamatute vastu saanud just meister Tõnult.

Digitaalse domineerimise kasvades kaasaegse kunsti ja disaini maailmas kiputakse tihti unustama traditsioonilist ja inimkätega loodut. Köitekunst on olnud ajatu vahend ühendamaks meid minevikuga, rääkides lugusid nii sõnade kui visuaalse esteetika keeles. Tiina Kraav ja Kerli Jõgi astuvad julgelt traditsiooniliste köitetehnikatega mängides miniköidete maailma.

Näitusel on eksponeeritud miniformaadis tõlgendused neljast liimita köite tehnikast, püüdes tuua kaasa värskendust pakkuva lähenemise nii köitekunstile kui paberraamatule üldiselt. Samas autorid osutavad ka  ajaloolisele pärandile, kuidas raamatud ja köited on sajandeid inimeste teadmisi ja mälu edasi kandnud. Miniformaadi valik on ajendatud soovist viidata valdkonna hääbumise ohule olukorras, kus köitekunsti õpetus on kaotamas jaksu kõrgharidusasutustes oma eksistentsi eest võidelda. Sellepärast paigutavad kunstnikud oma köited sümboolselt peopessa, mis tähistab turvalist ja hoitud paika.

Näituse raames toimub 6. veebruaril kell 17 kunstniketuur.

Näitus jääb avatuks 10. veebruarini.

Viimati muudetud 11.01.2024