Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Poola juurtega illustraatori Joanna Concejo autoriringkäik neljapäeval Tartus

Tartu Linnaraamatukogu pressiteade

14. mai 2024 / 16. mail tutvustab oma näituseid Tartus Poola illustraator Joanna Concejo, kelle „Rännak läbi Tartu“ viib huvilised Tartu Linnaraamatukokku, Tartu Mänguasjamuuseumisse ja Tartu Ülikooli raamatukokku. Rännak läbi Tartu saab alguse algusega kell 12 Tartu linnaraamatukogus. Lisaks toimub ka Concejoga seonduv haridusprogramm - kell 16 on Joanna Concejoga võimalik kohtuda Tartu Mänguasjamuuseumi mängutoas ning kell 19 esitleb ta raamatupoes Biblioteek (Aparaaditehas) raamatut „Kaotatud hing” .

TÜ raamatukogu II korrusel on näitus „See on minu maailm I. Tähendamissõnad Joanna Concejo illustratsioonis”, mis jääb avatuks 2. juunini. Näitusel on koos Olga Tokarczukiga tehtud raamatu „Kaotatud hing“ illustratsioonid. See raamat on mõeldud täiskasvanule, kelles peitub endiselt laps ja lapsele, kelles juba elab täiskasvanu. 

Tartu linnaraamatukogu II ja III korruse fuajees on näitus „See on minu maailm II. Muinasjutud Joanna Concejo illustratsioonis“, mis on avatud kuni 18. maini. Näitusel on Joanna Concejo poolt illustreeritud raamatud, mis on oma koha leidnud maailma muinasjuttude kunstipärandi laekas: „Metsluiged“ ja „Punamütsike“.

Tartu Mänguasjamuuseumi galeriis on näitus „See on minu maailm III. Elumäng Joanna Concejo illustratsioonis“, mis on avatud augusti lõpuni. Näitusel on ühe, kuid see-eest nii sisu kui vormi poolest erakordselt mängulise Marek Bieńczyki raamatu „Prints maiuste kohvikus“ illustratsioonid. Joanna Concejo teos on leporello köites, 6 meetrit pikk, volditud paberiribal ja täidetud peente illustratsioonidega, millest kiirgab eriline huumorimeel.

Joanna Concejo on Poola illustraator, kes elab Pariisi lähistel. Ta on õppinud Poznani Kaunite Kunstide Akadeemias graafika erialal. 1998. aastast elab Concejo püsivalt Prantsusmaal. Kunstnikuna märgati teda tänu kunstiinstallatsioonidele 2002. aastal, kui ta kutsuti osalema Busani biennaalile Koreas. Järgnevatel aastatel toimus mitu tema teoste näitust, sh Berliinis ja Pariisis. Aastal 2004 saatis ta oma joonistused Rahvusvahelisele Lasteraamatute Messile Bolognas ja see oli tema illustraatori töö algus. Joanna Concejo raamatuid on antud välja Itaalias, Prantsusmaal, Hispaanias, Šveitsis, Poolas. Kirjastuse Format eestvõttel ilmus Poolas ja Prantsusmaal IBBY poolt auhinnatud leporello vormis raamat „Prints kommipoes” Marek Bieńczyki tekstiga. Poola nobelisti Olga Tokarczuki tekstiga raamat „Kaotatud hing”, on tõlgitud rohkem kui kahekümnesse keelde ja autasustatud Bologna Ragazzi Award Special Mentioniga, Monaco Rahvusvahelise Noorteraamatukogu White Raveniga (Internationale Jugendbibliothek), samuti Tallinna illustratsioonitriennali grand prix’ga 2023 aastal. Kunstnik on illustreerinud sealhulgas Olga Tokarczuki kõikide raamatute kaaned ning koos temaga loonud 2 pildiraamatut. 2023 oli Joanna Concejo isikunäitus Eesti Lastekirjanduse Keskuses.

Joanna Concejo näituseid Eestis ning haridusprogrammi toetavad Adam Mickiewiczi Instituut, Poola Vabariigi Kultuuri- ja Rahvuspärandiministeerium, Poola  Vabariigi Suursaatkond Eestis, kirjandusfestival Prima Vista ning Eesti Rahva Muuseum.

Viimati muudetud 14.05.2024