Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Poola kunstniku Joanna Concejo hingeotsingud illustratsioonis jõuavad ERMi

Eesti Rahva Muuseumi pressiteade

16. mai 2024 / Tunnustatud Poola illustraatori ja kunstniku Joanna Concejo isikupärase käekirjaga teoseid näeb interaktiivsel näitusel „Tuleb endale oma koht leida, maha istuda ja oodata ...“ ERMis 17. maist 16. juunini.

Joanna Concejot võib nimetada visionääriks – tema loodud maailmas põimub reaalsus mälestuste ja unistustega. Ta jutustab sageli lugusid lapse vaatenurgast, mis võimaldab minna täiskasvanute maailma loogikast kaugemale.

Concejo selgitab oma tööprotsessi: „Illustreerimine ei tähenda kirjutatu joonistamist. Pean teksti desakraliseerima, et selle põhjal oma lugu luua, sest see on kõik, mis mul on. Kui ma joonistan seda, mis on minu jaoks oluline, on võimalus, et keegi pöörab sellele tähelepanu. Kirjaniku tekstist ja minu loost tekib uus väärtus.“

Poola kunstniku näitus jõudis ERMi tänu Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 aastale. ERMi direktori Kertu Saksa sõnul on sel puhul tehtud eriti tihedat koostööd mitmete rahvusvaheliste kogukondadega.

„Oleme saanud näidata, mis on Eestis ja just Tartus erilist ning võõrustada siin ka teiste maade kunsti ja kultuuri. Poola maailmakuulsa kunstniku ja raamatute illustraatori Joanna Concejo näituse avamine viib meid mõtetes ka juba raamatutele pühendatud 2025. aastasse, kui tähistame 500 aasta möödumist esimese eestikeelse teksti trükkimisest,“ sõnas Saks.

Interaktiivne näitus äratab illustratsioonid ellu. Muu hulgas saab neid vaadata kiigates multimeediaaknasse, muuta nende kuju seinal, joonistada oma versioone ja töödelda tehisintellekti abil.

Concejo tööde universaalsust tõestavad rahvusvahelised auhinnad. Tema illustreeritud raamatuid on avaldatud enam kui kahekümnes riigis üle maailma. 7. mail esitleti kirjandusfestivalil Prima Vista Olga Tokarczuki ning Joanna Concejo teost „Kaotatud hing“. Adam Mickiewiczi Instituudi ja ERMi eestvõttel lugejateni toodud eestikeelne väljaanne on pühendatud Tartule kui UNESCO kirjanduslinnale ja 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnale. Raamat on müügil ERMi poes.

Näitus jääb avatuks 16. juunini, sissepääs on prii.

Kuraator: Adrian Chorębała
Kujundus: Natalia Jakóbiec / Wzorro Design
Tootmine: Kaunite Kunstide Akadeemia, Rondo Sztuki Kaunite Kunstide Akadeemia galerii Katowices, Adam Mickiewiczi Instituut
Täname: Poola Vabariigi Kultuuri- ja Rahvuspärandiministeerium, Poola Saatkond Eestis, Slawomira Borowska-Peterson, Dorota Szczepanek, Magda Peterson

Viimati muudetud 16.05.2024