Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

PREMIERE 2019 – uued rahvusvahelised koreograafid ja debüüdid Tartus

Sõltumatu Tantsu Lava pressiteade

etendus Foto: Kris Moor

11. veebruar 2019 / Neljapäeval, 14. veebruaril kell 19.00 toob Sõltumatu Tantsu Lava Tartu Uude Teatrisse kaks lavastust uute koreograafide sarjas PREMIERE.

11. lennu uued koreograafid on Grėtė Šmitaitė (Leedu), kes debüteerib lavastusega “Mille pärast ma nutan?” ning Sanghoon Lee (Lõuna-Korea) lavastusega “Endiselt on võimatu eksisteerida kahes kohas korraga”. 
 
PREMIERE uute koreograafide sari on saanud rahvusvahelisemaks kui ei kunagi varem. „Taotlusi PREMIERE sarjas oma debüütlavastus teha, laekus meile üle maailma – Lõuna-Koreast, Saksamaalt, Hollandist, Brasiiliast, Eestist, Leedust… - nad kõik tahavad teha oma debüüdi meil, siin, Eestis, Sõltumatu Tantsu Laval! Ses mõttes on meil väga hea meel, et PREMIERE on leidnud oma koha rahvusvahelisel tantsuväljal,“ räägib Sõltumatu Tantsu Lava juht Triinu Aron. Otsuse, anda võimalus just Gretele ja Sanghoonile debüütlavastusteks, tegid  Eesti kogenud koreograafid Karl Saks, Kaja Kann, Ruslan Stepanov, Tiina Mölder, Ajjar Ausma. Nende kasuks langes valik, kuna nad ei näita meile juba olemasolevaid liikumisviise ja ammunähtud lavastuslahendusi, vaid nad on tulnud lavale, et tegeleda millegagi, mida veel olemas pole ning millele me ei suuda veel nimegi anda. Noortele omaselt lammutavad nad arusaamise tantsust ja liikumisest kildudeks ja proovivad siis seda taas kokku seada, et jätta oma jälg tantsukunsti ajalukku.
 
Grété Šmitaité, leedukas, kes elab Berliinis: „Ma olen meeldivalt üllatunud Eesti tantsijate ja teiste kunstnike avatusest ja sõbralikkusest. Oma lavastuses olen huvitatud põhjustest ja vajadustest miks inimesed nutavad. Eriti huvitatud olen nende põhjuste ja vajaduste vahelisest ähmasusest. Kolm aastat tagasi kui esmakordselt selle projektiga tegelema hakkasin olid minu lähtepunktiks nutulaulud.“  Grété on ootusärev: „ Teeme veel tööd ja vaatame, mis välja tuleb. Väga ootan etendusi ka Tallinnast väljas nagu Tartus.“ Lavastusmeeskonda kuuluvad lisaks Karl Saks mentorina, Raminta Lygutienė füüsilise konsultandina, Alissa Šnaider stilistina ning Oliver Kulpsoo valguskujundajana.
 
Sanghoon Lee, korealane, kes elab Norras „Tunnen end Tallinnas ootamatult hubaselt. Püüan oma lavastuses leida nähtamatut asjadest, mida silmaga ei näe, kuid mis siiski on olemas. Otsin küsimusi olemasolevatele vastustele, püüan leida konflikti harmoonias või kohtuda ärevusega vaikuses juhtides tähelepanu „sellele“ nähtamatule meie ümber..“ Alati naeratav Sanghoon on elevil: „Ootan väga koostööd teiste kunstnikega.“ Lavastusmeeskonda kuuluvad lisaks Tiina Mölder mentorina, Iivi Meltaus dramaturgina, Karolin Poska etendajana, Oliver Kulpsoo valguskujundaja ja Ekke Västrik helikujundajana. 
 
Etendused Tartus 14.02 Tartu Uues Teatris.
PREMIERE piletid kodulehelt nii Tartu Uue Teatri kui Sõltumatu Tantsu Lava kodulehelt stl.ee
 
Uute koreograafide sari PREMIERE on kümne aasta jooksul tutvustanud 26 uut tantsumaastikule tulijat. PREMIERE sarja raames vastuvõetud koreograafidele pakutakse kahenädalast residentuuri Sõltumatu Tantsu Laval ning nii enda kui oma loomingu tutvustamist. Residentuuri põhjal valitakse välja kaks huvitavamat residenti, kes saavad oma ideed edasi arendada ka väljaspool Eestit, et esietenduda Sõltumatu Tantsu Laval. 
 
Sarja toetavad Eesti Kultuurkapital, Hasartmängumaksu Nõukogu, Pardimäe Lokaal, Põhjamaade Kultuurifond, Korean Art Council, Tartu linn, Lithuanian Art Council, Põhjamaade Kultuurifond, Tartu linn.
 

Viimati muudetud 11.02.2019