Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Prima Vista tähistab raamatu ja roosi päeva

Prima Vista pressiteade

12. aprill 2022 / Laupäeval, 23. aprillil kutsub kirjandusfestival Prima Vista koostöös Tartu Kaubamaja ning Tartu Kaubamaja Apolloga maikuise kirjanduspeo eelsündmusena osa saama ülemaailmsest raamatu ja roosi päevast.

Raamatu ja roosi päeva raamatulaata peetakse sel aastal kaubamaja I korruse aatriumis kell 10–18. Raamatuid ja roose pakuvad kirjastused Toledo ja Kaksikhammas, Petrone Print, Koolibri jt.

Tartu Kaubamaja Apollo raamatupoes jagavad kell 12–14 raamatusoovitusi kirjanikud Paavo Matsin ja Heiki Vilep. Kes roosi Apollo poe müüjale kingib, saab vastukingiks ühe sel päeval tasuta pakutavatest raamatutest!

Kava jätkub kell 14 Apollo raamatupoes Prima Vista ja Tartu kultuurkapitali

kirjanduspreemia „Esimene samm“ laureaadi väljakuulutamise ja esinemisega. Auhind  antakse välja igal aastal raamatu ja roosi päeval ning seda juba alates 2007. aastast. Raamatu ja roosi päeva traditsiooni järgitakse Eestis alates 1998. aastast. 23. aprilli tähistamine raamatu ja roosi päevana sai alguse 1930. aastatel Barcelonas, kus ühele raamatukaupmehele tuli idee suurendada kirjanduse mõju rahva hulgas, süvendada inimeste lugemisharjumust ning ühtlasi tõsta raamatumüüki – nimelt võiks sel päeval iga mees kinkida naisele roosi ning naine mehele raamatu. Idee levis ja kogus populaarsust. 23. aprill on kõnekas ka kirjandusajaloo seisukohast, kuna selsamal kuupäeval sündisid Nabokov ja Laxness ning surid Cervantes ja Shakespeare.

Alates 2015. aastast kuulub Tartu kirjanduslinnana UNESCO loovlinnade võrgustikku ning 1995. aastal kuulutas UNESCO Kataloonia raamatu ja roosi päeva rahvusvaheliseks raamatu ja autoriõiguste päevaks, väärtustamaks raamatu tähtsust ühiskonna ning kultuuri arengus.

Viimati muudetud 12.04.2022