Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Ruslan Stepanovi ja Artjom Astrovi "Performance STL-is" etendub kahel festivalil

Sõltumatu Tantsu Lava pressiteade

19. august 2019 / Ruslan Stepanovi ja Artjom Astrovi märtsis 2019 esietendunud lavastus "Performance STL-is" etendub kahel festivalil.

22. augustil antakse etendus rahvusvahelisel etenduskunstide festivalil SAAL Biennaal ja 11. septembril on kaks etendust Tartus Draama festivalil, teisele etendusele järgneb vestlusring, mida modereerib teatriteadlane Hedi-Liis Toome.
 
Veel on võimalik lavastust näha 6. ja 7. septembril ning 6. ja 7. novembril Tallinnas Sõltumatu Tantsu Laval, 7nda novembri etendus on inglise keeles ning kuulub DRAAMAMAA showcase programmi.
 
Lavastajad Ruslan ja Artjom on kutsunud oma performance'isse osalema Viljandi Kultuuriakadeemia tantsuteooria õppejõu Kai Valtna ning tantsukunsti õppejõu Raido Mägi, kelle kõrvale on dialoogipartneriks kaasatud nende tudeng, tantsukunsti üliõpilane Anumai Raska, lavastuse tiimis on ka valguskunstnik Oliver Kulpsoo. Vaatluse all on ohvri kontseptsioon, mida projitseeridakse etendajatele ja publikule, tuues samaaegselt paralleele tõrjutusest ja identiteedikriisist Eesti ühiskonnas. 
 
Erinevatest rahvustest kooslus läheneb lavastuse loomisele kriitilis-analüüsivalt ehk küsitledes kõike selle ümber toimuvat, näiteks “mida üks lavastuse pealkiri peaks edastama või milliseid ootusi tekitama?”, “mis on meedia roll lavastuse tähendusprotsessidel?”, “millised on lavastuse loomise alused?” ja “kas kogu aeg peab midagi tõestama?”.
 
Kai Valtna: "Performance'is ei looda fiktiivseid maailmu. Oluline on kohalolu ja vahetu suhtlus publikuga. Meie performance'is teeb kaasa rahvusvaheline seltskond, üks juut, üks venelane ja neli eestlast – nagu anekdoodis. Sellise rahvusvahelise pundi jaoks läheb situatsioon ju väljaspool saali aina huvitavamaks. Kas pole? Me kõik oleme ohvrid. Ohvriks olemine on seisund maailma jaoks end kehtestada. Meie eesmärk on läbi valgustada erinevaid strereotüüpe, näidata erinevaid patroneerivaid suhteid, nii rahvuseid puudutavaid kui ka näiteks tudeng–õppejõud suhet või etendaja-lavastaja suhet.”
 
Jürgen Rooste (arvustusest, mis ilmus ERRi kultuurportaalis, 20. märts 2019): "Tõsi, see on vägagi kunstiruum, ülevõlli kunstiruum. Säärane, kus iga sõna, iga tegu muutub teose osaks. Kus kuus etendajat täidavad ruumi habraste seoste, alalise liikumise, väikeste vihjete, pisikeste pahedega. Olen näinud (ka seestpoolt) lavastusi ja lavastusprotsesse, kus otsitakse seda viisi, kuidas juhtuks palju pisikesi asju korraga, kuidas kunstnikud suhestuksid publikuga mitmes ruumipunktis, tekitaksid korraga iseennast otsiva, olukorras kujuneva narratiivsuse ja sündmuste paljuse kogemuse. Stepanov ja Astrov on sellega hakkama saanud, nad suudavad aktsioonis, helis, pildis harutada lahti kunstiteose, mida võiks olemuslikult kirjeldada performance-installatsioonina, ehk kogu aeg toimub midagi, ruum muutub, aga igas ruumihetkes eraldi on ta vaadeldav veidra ja veidi eraldiseisva (visuaal)kunstiteosena."
 
Ruslan Stepanov on eesti koreograaf, kes on tantsija ja koreograafina töötanud Vanemuise balletitrupis, elanud ja töötanud Saksamaal Görlitzis ja Berliinis. Artjom Astrov on tuntud teatrimaastikul eelkõige helikujundajana. Ta loob ka eksperimentaalset räpp-muusikat Benzokai nime all ning on plaadifirma Serious Serious üks asutajatest.
 
“Performance STL-is” esietendus 28. märtsil 2019 Sõltumatu Tantsu Laval.
Projekti on toetanud Eesti Kultuurkapital.

Etendused sügisel 2019:

22. aug kl 21.00 – festivalil SAAL Biennaal 2019, inglise keeles
6. sept kl 19:00 Sõltumatu Tantsu Laval
7. sept kl 19:00 Sõltumatu Tantsu Laval
11. sept kl 17:00 Tartus, festivalil DRAAMA 2019
11. sept kl 21:00 Tartus, festivalil DRAAMA 2019
6. nov kl 19:00 Sõltumatu Tantsu Laval
7. nov kl 19:00 Sõltumatu Tantsu Laval, festivalil DRAAMAMAA 2019, inglise keeles

Piletid müügil:
https://fienta.com/et?title=performance%20stl-is
 
 
Fotod (autor Lee Kelomees):  https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1R9zAXLbXjwtm_QciqHGZXnrofs18Hh7T

Lavastusest STLi kodulehel:
https://stl.ee/lavastus/performance-stlis/

Sõltumatu Tantsu Lava (STL) on teater ja kaasaegse tantsukunsti platvorm Telliskivi loomelinnakus. STL keskendub liikumise ja kehaga tegelevate lavastuste väljatoomisele, mis kasutavad nüüdisetenduskunstile omast väljenduslaadi. Lisaks etendustele toimuvad STL-is töötoad, loomingulised residentuurid, loengud, korraldatakse nüüdistantsu uute tulijate platvormi Premiere ning kunstnike vaba kohtumisplatvormi — ürituste sarja Greenfield. STL on võtnud selge positsiooni Eesti nüüdistantsu arendaja ja valdkondliku eestkõnelejana.

Viimati muudetud 19.08.2019