Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

“Siberi lapsed”

Triin Kerge. "Siberi lapsed".

20. märts 2019 / Näitus “Siberi lapsed” kuulub kunstiprogrammi “Siberi lapsepõlv”, millega mälestatakse 70 aasta möödumist märtsiküüditamisest.

Programmi raames toimuvad näitused, filmilinastused ja muud sündmused üle Eesti kõigis 16 raudteejaamas, kust 1949. aasta märtsis küüditatud rongidele pandi. Programmi korraldab kunstirühmitus SLED, kes on kogunud lapsena küüditatud või Siberis sündinute mälestusi ning käinud koos nendega uurimisreisidel Siberis.

Näitus “Siberi lapsed” on sündinud kunstnik Triin Kerge ja muusikalise kollektiivi Eeter koostöös. Näitus pöörab tähelepanu kollektiivse mälu isiklikule küljele ja arutleb, kuidas on omavahel seotud represseeritute staatus ja elusaatus. Triin Kerge portreteerib liikuvas trammis kuut naist, kes on koos SLED grupiga käinud Siberis oma lapsepõlvekülasid taasavastamas. Naised vaikivad ja vaatavad kaamerasse, tramm aga liigub mööda ettemääratud teed. Keha kontrollimatu liikumisega trammisõidu ajal (jõnksud, seisakud, raputused) annab edasi nende naiste ühiskondliku positsiooni kontrollimatust, mis on valitseva riigikorra kätes.

Et naiste lugu vahetumalt edasi anda, pöördus kunstnik Eetri poole. Eetri kokku pandud helid pärinevad justkui kadunud kodust, kaugest minevikust ja läbielatud katsumustest. “Siberi lapsed” on põlvkond, kelle jaoks küüditamine ja Siber on märgilise tähendusega. Teekond Siberisse oli nende jaoks samavõrd pikk nagu teekond tagasi kodumaale, kus need, kes Siberis sündisid, kunagi käinud ei olnud. 1949. a märtsis küüditatud 20 723 inimesest olid 6147 lapsed.

Tartust väljus ešelon 27. märtsil 1949. aastal 955 küüditatuga, kellest 479 olid naised ja 221 lapsed. Inimesi laaditi rongidele kõrvalisemates kohtades ning ka Tartus toimus see Emajõe-äärsel sadamaraudteel. Rongi lõppjaamaks oli Omski oblastis asuv Omski jaam.

Näitust korraldab: Triin Kerge ja rühmitus SLED
Heliteos: muusikaline kollektiiv Eeter: Marjaliisa Plats, Anna Hints, Ann Reimann,
 
Näituse "Siberi lapsed" avamine Tartu raudteejaamas reedel, 22. märtsil kell 17.30. Näitus jääb avatuks 23.03.—15.05.2019.

Kunstirühmitus SLED tegeleb mälu ja identiteedi küsimusega, asudes ise kaasaegse kunsti ja antropoloogia piirimail. Vene keeles tähendab след jälge. Me nii ajame jälgi, kui jätame jälje. Samuti viitab see sõnale исследование (uurimus), kuivõrd meie projektid on oma loomult uurimuslikud.

Näitust toetavad: Transcom Grupp OÜ, Tartu linn, Eesti Raudtee, Elron, Murtud Rukkilille Ühing, Eesti Represseeritute Abistamise Fond, Eesti Rahvuskultuuri Fond, Tartu Kunstimuuseum.

Soojad tänud: Tiiu Trisberg, Elvi Tammemets, Asta Tikerpäe, Karin Nelke Parkas, Külli Hiiesaar, Marje Martinson, Marika Alver, Ave Taavet, Katarina Meister, Tanel Rander, Marjaliisa Plats, Anna Hints, Ann Reimann, Lilian Mengel, Marcin Teterycz.

Viimati muudetud 20.03.2019