Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
12°
12°

Suvelavastus „Pidu tuli“ toob publiku ette esimese laulupeo saamisloo

Plakat

20. märts 2019 / Juunis esietendub Tartus Raadi orus Eesti esimese üldlaulupeo sünnist jutustav lavastus „Pidu tuli“.

Loone Otsa kirjutatud näidendi lavastab Karl Laumets Vanemuise teatrist, peaosades on Hannes Kaljujärv, Saara Nüganen ja Riho Kütsar.

Näidendi sündmused saavad alguse 1867. aastal, kui Johann Voldemar Jannsen algatab mõtte korraldada Tartus suur rahvast ühendav laulupidu. Sellest kujuneb kaks aastat kestev pidev võitlus, kus enam kui ühel korral ollakse väga lähedal sellele, et laulupidu ei toimugi. Jannseni kõrval kujuneb laulupeo korraldamise üheks juhtfiguuriks tema tulihingeline ja väsimatu abiline - tütar Lydia.

Nädalapäevad pärast laulupidu kirjutas Koidula Fr. R. Kreutzwaldile: "Sest saaks pisukese raamatu, kui peaksin Teile jooni tõmbama kõikidest sündmustest, kõigest tulise võitluse ajast enne pidu, peo ajal ja pärast!"

Lavastaja Karl Laumetsa sõnul on esimese üldlaulupeo olulisust eesti rahvuse ja kultuuri arengus võimatu üle hinnata.

„Poliitiliste erimeelsuste, vastuseisude, näljahädade ja majandusliku kitsikuse kiuste tuli 150 aastat tagasi võitjaks üksmeel ja tahe töötada ühise eesmärgi nimel,“ rääkis Laumets. „Nende sündmuste taustal mõtlen: kas me suudaksime ka täna sellist üksmeelt saavutada? Jannsen ja Koidula olid kahtlemata suured idealistid. Loodetavasti ei ole idealism veel päriselt kadunud."

Lavastust „Pidu tuli“ mängitakse Raadil, endises kruusakarjääris asuvas orus, mis asub Eesti 1. üldlaulupeo toimumiskohast vaid mõnesaja meetri kaugusel. Esietendus on 11. juunil ning kokku mängitakse tükki vaid 8 korda. Viimane etendus toimub päev enne Tartu laulupeo juubelipidustuste algust.

Lavastuse kunstnikud on Martin Mikson ja Anna-Liisa Pärt, koorijuht on Mall Türk.

Osades: Hannes Kaljujärv (Vanemuine), Saara Nüganen (Endla), Riho Kütsar (Vanemuine), Jürgen Gansen (Kuressaare linnateater), Kärt Tammjärv (Vanemuine), Karl Edgar Tammi (Teater Must Kast) jt. Lisaks teevad lavastuses kaasa näitlejad LendTeatrist, laulupeomuuseumi näiteringist, samuti ka Väägvere pasunakoor ning mitmed Tartu laulukoorid.

Suvelavastust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Tartu linnavalitsus.

Koostööpartnerid: Tartu laulupeomuuseum, Eesti põllumajandusmuuseum ja Eesti maanteemuuseum.

Piletid on müügil Piletilevis.

Lisainfo:
Jaan Olmaru
Tel 529 8499
raadikultuurikoda@gmail.com

Viimati muudetud 20.03.2019