Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Hansalinn Tartule pühendati hõbedast ja kullast meenemündid

Eesti Panga pressiteade

Hansalinn Tartu Foto: Rasmus Kull

12. juuni 2024 / 12. juunil jõuavad müüki Eesti Panga hõbedast ja kullast meenemündid, mis on pühendatud hansalinn Tartule. Tegemist on Eesti hansalinnade sarja viimaste müntidega. Varem on Eesti Pank välja andnud hansalinn Tallinnale pühendatud kuld- ja hõbemündi ning Viljandile ja Pärnule pühendatud hõbemündi.

Hansalinn Tartu hõbemündil on kujutatud akent, millest avaneb vaade Tartu raekojale. Lisaks on kujunduses kasutatud tüpograafilist lahendust sõnaga „Tartu“ ning linna vappi. Hõbemündi kujunduse autor on Svetlin Balezdrov. Münt vermiti Leedu rahapajas.

Hõbemündi kujundanud Svetlin Balezdrov on Bulgaaria graafiline disainer, kes on disainistuudio BALEZDROV asutaja. Svetlin Balezdrov on muu hulgas kujundanud pühendus- ja meenemünte Bulgaaria keskpangale. Samuti on ta Sofia Riikliku Kunstiakadeemia õppejõud.

Tartu linna päeval, 29. juunil kell 10 algab kohvikus Shakespeare ürituse „Hommikukohv Tartu linnapeaga“ raames hansalinn Tartule pühendatud hõbedast ja kullast meenemüntide esitlus. Sõna võtavad linnapea Urmas Klaas, Eesti Panga asepresident Ülo Kaasik ja kuldmündi kunstnik Heino Prunsvelt. Musitseerib Silver Sepp.

Kohapeal on võimalik osta hõbe- ja kuldmünti nii eraldi kui ka komplektina. Müük kestab kuni kell 13. Komplektidele kehtib esitluse päeval müügipiirang kuni kolm komplekti ostu kohta. Mündikomplekte saab soetada alates 1. juulist kell 9 ka Omniva e-poes ning kui komplekte jätkub, siis ka 2. juulist Eesti Panga muuseumipoes.

Hansalinn Tartu kuldmündil on kujutatud tütarlapse portreed, mis on pärit Tartu Jaani kiriku lõunafassaadi kaunistavalt terrakotaskulptuurilt. Eesti üks vanimaid kirikuid, 14. sajandist pärit gooti stiilis Tartu Jaani kirik on oma rohkete terrakotaskulptuuride poolest ainulaadne kogu Euroopas. Kuldmündi kujunduse autor on Heino Prunsvelt. Münt vermiti Leedu rahapajas.

Kuldmündi kujundanud Heino Prunsvelt on graafiline disainer, kes on lõpetanud Eesti NSV Riikliku Kunstiinstituudi (tänase Eesti Kunstiakadeemia) tööstuskunsti erialal. Ta on arvukate logode autor ning kujundanud tunnuseid ka riigi, ühiskonna ja kultuuriga seotud üritustele. Aastate jooksul on ta kujundanud raamatuid, pakendeid, märke, postmarke jpm ning õpetanud tudengeid Eesti Kunstiakadeemias.

Lisateave:

  • Hõbedast meenemündi hind on 55 eurot, nimiväärtus 8 eurot ja tiraaž 5000
  • Kullast meenemündi hind on 260 eurot, nimiväärtus 25 eurot ja tiraaž 3000
  • Hõbe- ja kuldmündi müük algab 12. juunil kl 9 Omniva e-poes ja kl 12 Eesti Panga muuseumipoes
  • Meenemündid tulevad müügile ka komplektina. Hõbe- ja kuldmündi komplekti müük algab 29. juunil kl 10 Tartu linna päeval kohvik Shakespeare toimuval avalikul esitlusüritusel. Komplekti hind on 350 eurot. Mündikomplekte saab soetada alates 1. juulist kl 9  Omniva e-poes ning kui komplekte jätkub ka 2. juulist Eesti Panga muuseumipoes. Komplektidele kehtib esitluse päeval müügipiirang, selleks on kuni kolm komplekti ostu kohta.

Viimati muudetud 26.06.2024